Sigitas STASAITIS
Dažnai išgirsi žmones sakant, jog teisėjai be reikalo gauna milžiniškas algas - vis tiek visi ima kyšius. Klaipėdos kriminalistai nutarė praktiškai patikrinti Temidės tarnų sąžiningumą. Savo agentę prifarširavę pinigais bei slaptomis įrašymo priemonėmis, Klaipėdos policijos ONTT pareigūnai ją nusiuntė į uostamiesčio teismą, kad papirktų net keturis teisėjus. Teisėjų medžioklė truko kone pusantrų metų, tačiau iš didelio debesies buvo mažai lietaus - teisėjai kyšių neėmė, vienas agentę net piktai išgrūdo iš kabineto. Tik vienintelė teisėja Ona Gailiuvienė, užmiršusi sąžinę bei labai didelį savo atlyginimą, net penkis kartus ramiai įsibruko siūlytus pinigus - iš viso 13 000 litų.
Jei tikėtume tuo, kas rašoma policijos dokumentuose, 1998-ųjų vasarą klaipėdietė Elena Osipova pakliuvo į bėdą - policija šią moterį sulaikė bevežančią pilstuką ir iškėlė baudžiamąją bylą. Tyrimas buvo nesudėtingas, nepraėjo nė pora mėnesių, ir byla buvo perduota Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėjui Pranui Rudzinskui. Pilstukininkę teisęs P. Rudzinskas pasirodė labai griežtas. E. Osipova išsigando, jog gali būti pasodinta, ir ėmė mąstyti, kaip išsipirkus. Pasitarusi su kažkokia Marina, jau teista už panašų nusikaltimą, Elena išgirdo, kad Klaipėdos apygardos teisme dirba teisėja Ona Gailiuvienė (46 m.), patarianti ir padedanti kebliuose reikaluose.
1998-ųjų rugsėjį Marina su Elena nupėdino pas O. Gailiuvienę. E. Osipova liko laukti prie durų, kol Marina teisėjai papasakos apie jos bėdą. Išėjusi Marina pašnibždėjo, jog O. Gailiuvienė pažadėjo P. Rudzinskui perduoti 4 000 litų kyšį, kad šis E. Osipovos nepasodintų. Elena tikina, jog kai tai išgirdo, įėjo į O. Gailiuvienės kabinetą ir ant stalo padėjo voką su 4 000 litų kyšiu bei dar 100 litų (atpildu tarpininkei už paslaugą).
Po kelių dienų P. Rudzinskas E. Osipovai perskaitė nuosprendį: 3 metai laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant, be to, 1 500 litų bauda ir dalies turto konfiskacija. Pilstukininkė sutriko, nes tikėjosi būti kone išteisinta. Supykusi nuteistoji nubėgo skųstis į Klaipėdos VPK Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybą. Iš policininkų E. Osipova išgirdo, kad ji esanti paskutinė "durnė" - pilstuko vežimas laikomas nesunkiu nusikaltimu, pirmą kartą už tai teisiamas žmogus Lietuvoje ir be jokio kyšio niekada nepasodinamas. E. Osipovai taip pagailo padovanotų tūkstančių, kad ji sutiko bendradarbiauti su policija ir padėti demaskuoti nesąžiningus Klaipėdos teisėjus.
Operatyvininkai Generalinėje prokuratūroje patvirtino nusikalstamos veikos imitavimo modelį. Pagal jį pagrindinį vaidmenį turėjo atlikti slapta policijos agentė Pamaiva - E. Osipova.
Liemenėlyje paslėpę mikrofonus ir gal kur kelnaitėse mikroskopinės vaizdo kameros objektyvą, policininkai Pamaivai davė pinigų bei užduotį išsiaiškinti, nunešė teisėja kyšį P. Rudzinskui ar ne! E. Osipova, nuėjusi pas O. Gailiuvienę, tol apie tai suko kalbą, kol policijos magnetofonas aiškiai užfiksavo teisėjos žodžius: "Perdaviau, viską perdaviau, sau nė cento nepasilikau". Agentė tokiai kilniai teisėjai paliko 100 litų užmokestį "už sąžiningumą" ir nubėgo į policiją klausti, ką daryti toliau.
Pareigūnai susimąstė - anksčiau paduoto 4 100 litų kyšio neįrodysi, P. Rudzinsko nenuteisi vien už du žodžius magnetofone, juolab kad O. Gailiuvienė - tuo netrukus įsitikinsite - yra melagių melagė. Suimti O. Gailiuvienę vien dėl 100 litų atrodė niekingai smulku. Nutarta tęsti žaidimą. Pavarčius. baudžiamąją bylą specialisto akis gali pastebėti, jog 1998-ųjų pabaigoje buvo fiktyviai iškelta dar viena baudžiamoji byla - neva E. Osipova nepasimokė ir vėl įkliuvo gabendama pilstuką! 1999-ųjų pradžioje ši byla perduota Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėjui Romui Kersnauskui. Vėl prifarširuota mikrofonų bei objektyvų Pamaiva nutipeno pas O. Gailiuvienę naujo patarimo, kaip papirkti R. Kersnauską, žadėdama atsilyginti 1 000 litų. Pyktelėjusi, kad E. Osipova ja nepasitiki, teisėja pinigais nesusigundė ir Elenai pasiūlė pačiai eiti pas R. Kersnauską asmeniškai įteikti kyšį. Pamaiva taip ir padarė, tačiau patyrė absoliutų fiasko. R. Kersnauskas E. Osipovos 4 000 litų brukamo kyšio griežtai atsisakė. Kažkur iš tarpukojo filmuodama žlungančią teisėjo medžioklės operaciją E. Osipova bandė iš paskutinių gelbėti reikalą - ėmė kelti kyšio sumą. Galima įsivaizduoti, kokiais veidais ONTT darbuotojai turėjo savo kabinetuose stebėti agentės parneštą vaizdo medžiagą, kurioje matyti, kaip pasakęs, jog "čia tamstai - ne turgus", R. Kersnauskas provokatorę išgrūda iš kabineto. Nežinia, ar teisėjas įtarė kažką negero, ar tik šiaip susinervino, nes bylos atsisakė. Ją nagrinėti ėmėsi pats apylinkės teismo pirmininkas Almantas Padvelskis.
Kas belieka? E. Osipova vėl kamantinėja patarėją O. Gailiuvienę. Nufilmuota, kaip už konsultacijas O. Gailiuvienė vieną kartą paima 1 000 litų, kitą kartą - dar 100 JAV dolerių atlygį. Kyšininkė Elenai nepatarė pačiai bandyti papirkti teismo pirmininką - jis tikrai pinigų neimsiąs, baigsis dar blogiau nei R. Kersnausko kabinete. Ona pasiūlė laukti.
Policijos operatyvininkai turėjo nervintis, nes per visus 1999-uosius nebuvo jokių naujų rezultatų. Negana to, policiją ištiko nauja nesėkmė - tais metais išėjo Amnestijos įstatymas. O. Gailiuvienė suprato, kad pagal šį įstatymą teisiamajai E. Osipovai bus dovanota ir be jokio kyšio, tačiau to nepaaiškino. Negalėdama įveikti sukto savo charakterio kyšininkė nutarė dar kartą pasipelnyti. 2000-ųjų gegužės 10-ąją teismo pirmininkas A. Padvelskis E. Osipovai turėjo skaityti nuosprendį. O. Gailiuvienė prieš pat nuosprendį iš E. Osipovos paėmė 2 000 JAV dolerių (pirmininkas brangesnis), kuriuos pažadėjo perduoti A. Padvelskiui už tai, kad pilstukininkė nebūtų pasodinta. Išmušė lemiama operacijos minutė.
A. Padvelskis iš tikro paskelbė, jog E. Osipova nuteisiama kalėti, tačiau įstatymo dėl amnestijos vardu nuo kelionės į koloniją atleidžiama. Operatyvininkai vis dar laukia ir stebi, kaip O. Gailiuvienė po nuosprendžio užeina pas pirmininką į kabinetą, jį pasveikina gimtadienio proga ir paduoda... dovaną! Valio! Tiek mėnesių trukusi medžioklė baigta, "liūtas karalius" narve su įkalčiu. Išsislapsčiusiems kriminalistams per racijas duodama komanda veržtis į teismą. Tada išaiškėjo, jog koją pakišo O. Gailiuvienės godumas. Užėjusi pas A. Padvelskį ji apie jokius E. Osipovos dolerius nė neužsiminė, gimtadienio proga pirmininkui nuo savęs padovanojo... pigių vyriškų kvepaliukų. Visi policijos sužymėti doleriai rasti O. Gailiuvienės rankinėje...
O. Gailiuvienės teismas truko pusmetį. Už sukčiavimą piktnaudžiaujant tarnyba buvusi teisėja nuteista kalėti 3 metus, bausmės vykdymą 2 metams atidedant. Konfiskuota nedorėlės turto už 15 000 litų. Teisiama teisėja pripažino savo kaltę (o kur dėsies, kai tiek įrašų?), labai gailėjosi, ašarojo ir rąžė rankas. Išgirdusi nuosprendį Onutė atsikvėpė lengviau.
Atrodytų, ko pareigūnei trūko - vadovavo Apygardos teismo Civilinių bylų skyriui, gaudavo maždaug 7 000 litų algą, o žeminosi parsiduodama už niekingus šimtą dolerių. Nieko, Onutė nepražus. Kas, kad jai 5 metus uždrausta dirbti teisėsaugos sistemoje? Su tokia patirtim elgetauti tikrai neteks. Neseniai nuteistoji priimta dirbti UAB "Laivitė" Juridinio skyriaus viršininke! Atrodo, naujoje darbovietėje Ona uždirba nemažai, nes teisme turėjo nusisamdžiusi vieną geriausių ir brangiausių Lietuvos advokatų - R. Andrikį. Vienintelė bėda - naujojoje darbovietėje tikrai niekas nebesiūlys kyšelių...
Autoriaus nuotr.
Milžinišką algą gaudavusi teisėja O. Gailiuvienė nebrangino darbo teisme.
(Gailiuv.jpg)