Giedrė POTELIŪNAITĖ
"Mano supratimu, žirgynas - tai tokia vieta, kur veisiami žirgai. Pas mus, Marvelėje, - greičiau arklynas, kuriame galima žirgais pajodinėti", - juokėsi bendrovės "A projektai" vadovas Algimantas Stankevičius, pasirašęs su Kauno savivaldybe ilgalaikę nuomos sutartį - dabar jis čia šeimininkaus 5 metus.
Pamaskvėje gimęs garsaus lakūno ir vienintelio lietuvio kosmonauto Rimanto Antano Stankevičiaus sūnus Algimantas aistra žirgams užsikrėtė visai atsitiktinai. "Nieko bendro su žirgais neturėjau, kol prieš keletą metų sumaniau nupirkti kanopos vėžiu sergantį arklį. Buvo labai jo gaila, nes greičiausiai būtų patekęs į mėsininkų rankas. Tačiau rinkau informaciją ir išsiaiškinau, kad arklį galima išgydyti. Man reikėjo kasdien kilnoti sergančio arklio koją, iškrapštyti nešvarumus, tepti vaistais, o iki tol net jojęs nebuvau", - šypsojosi A. Stankevičius.
Dabar pirmasis A. Stankevičiaus žirgas treniruojasi Švedijoje. "Iš Švedijos nuolat gaunu savo arkliuko nuotraukas. Visada jas žiūrėdamas susigraudinu - labai jo pasiilgau. Švedijoje jam daug geriau - ten jis normalus žirgas, o čia į jį visada bus žiūrima kaip į "defektuotą", nes yra sirgęs sunkia liga. Tačiau iš egoistiškų paskatų norėčiau jį parsivežti", - pasakojo A. Stankevičius.
Dabar Marvelės žirgyne laikomi 25 arkliai. Visi jie yra privatūs - savo arklius turi ne tik A. Stankevičius, bet ir žirgyno trenerė. Nuolat treniruojasi 70-80 vaikų. Nemažai ir suaugusiųjų, kuriems arkliai ne tik pomėgis, bet ir gyvenimo būdas.
"Jūs tiesiog pabandykite atvažiuoti pas mus ir pabūti, pabendrauti su arkliu. Negaliu to paaiškinti, bet iškart užsimiršta visi nusibodę darbai, rūpesčiai, rutina. Tame ryšyje tarp arklio ir žmogaus yra kažkas paslaptingo. Tie, kurie pas mus užsuka pajodinėti, dažniausiai grįžta dar ne kartą", - sakė žirgyno šeimininkas.
Žirgai - gana brangus malonumas. Žirgo išlaikymas per mėnesį kainuoja apie 500 litų. Norint įsigyti tokį augintinį, irgi tenka pakloti nemenką sumą - žirgas gali kaunuoti nuo 1000 iki kelių dešimčių tūkstančių. A. Stankevičius sako, kad tokios investicijos atsiperka, tačiau ne materialiąja prasme.
"Treniruoti arklį galima pradėti maždaug nuo 3 metų. Tai gana ilgas procesas - arklys pratinamas ne tik prie raitelio, bet ir prie balno. Kai kurie pasiduoda lengviau, su kitais tenka "pakovoti". Tačiau treniruojant žirgą nereikia naudoti fizinės jėgos. Apskritai arklys yra labai jautrus gyvūnas. Raitelis ir arklys vieną kartą "išsiaiškina santykius" ir to užtenka, kad ateityje jiems bendraujant nesklandumų nekiltų. Beje, "aiškintis santykius" labai mėgsta eržilai, kurie stojasi piestu - taip rodo savo didybę. Žmogus tada iškelia į viršų rankas, kad parodytų, jog irgi nėra toks mažas", - pasakojo A. Stankevičius.
A. Stankevičiaus rūpestis - ne tik arkliai, bet ir senos, byrančios žirgyno patalpos. "Iki kitų metų tikimės sutremontuoti arklidžių dalį ir maniežą, kuriame arkliai treniruojami žiemą. Paramos sulauksime ir iš kai kurių rėmėjų, tačiau tai greičiau moralinė parama, kuri irgi reikalinga", - juokavo verslininkas.
"Visais savo augintiniais rūpinamės kaip vaikais. Jeigu arklys per dieną turi vieną intensyvią treniruotę, likusį laiką jis ilsisi, nes arklio "perspausti" negalima. Būrys vaikų žirgyne praleido visas savo vasaros atostogas - valė gardus, šukavo, šėrė, mankštino arklius. Tai džiaugsmas jiems ir parama mus, juk turime tik 3 darbuotojus", - sakė A. Stankevičius.
Anot žirgyno šeimininko, vasaros metu būtų geriausia arklius išleisti į ganyklas, tačiau nėra kur. "Pats vežu arklius prie jūros, jie ten atsigauna ir pailsi. Savo pirmąjį arklį, kuris sirgo kanopos vėžiu, taip ir gydžiau braidydamas su juo po šaltą jūros vandenį", - pasakojo Algimantas.
Verslininkas dabar gydo žirgą, kurio užpakalinė koja smarkiai ištinusi. "Vaistai arkliui tikrai nėra labai brangūs. Kai susirgo mano auginamas šuo dalmantinas, jo gydymui išleidau daugiau pinigų. Arklį gydyti reikia ne tik pinigais, bet ir dėmesiu bei meile", - sakė A. Stankevičius.
Ypatingai daug pasiekusių ir čempiono vardo nusipelniusių žirgų Marvelės žirgyne nėra, tačiau verslininkas labai didžiuojasi Zefyru, kurio tėvas buvo tikras čempionas, pasiekęs šuolio rekordą - 2,09 metro. Pats Zefyras baikštokas, nemėgsta, kai aplink jį būriuojasi žmonės. "Kiekvienas žirgas turi savo charakterį ir tik jam būdingus bruožus. Zefyras toks yra, nes buvo "perspaustas" - iš jo tikėtąsi tokių rezultatų kaip iš tėvo, tačiau juk tai visai kitas arklys... Turime ir puikų arkliuką Arklį, kuris dirbęs įvairiausių darbų - nuo rąstų tempimo, arimo iki karietos tempimo vestuvėse. Jis tikras pramogų verslo atstovas - tempdamas jaunavedžius karietoje, nesibaido nei gatvėmis važiuojančių mašinų, nei triukšmo ir šurmulio. Toks darbas jam patinka", - glosto žirgą Algimantas.
Vaikų džiaugsmui žirgyne yra ir du poniai, kuriems mažieji drąsiai ropščiasi ant nugaros. "Daugelis vaikų labai norėtų lankyti treniruotes, tačiau tai ne pigus malonumas. Bet, dažnai atsitinka taip, kad vaikas rūpinasi arkliu, jį prižiūri, už tai jam leidžiama treniruotis nemokant pinigėlių. Profesionalūs raiteliai arklį turi paruošti jojimo treniruotei, iššukuoti, pabalnoti, išvalyti gardą. Jeigu atvažiuojate pasijodinėti valandai, prieš tai užsisakę šį malonumą - arklys jau lauks jūsų paruoštas", - sakė A. Stankevičius.