"Mano tėvas nesikelia iš patalo. Po skrandžio operacijos (vėžys) beveik ir nepagerėjo. O kai amžius solidus - 80 metų, tai sutrinka ir kitos funkcijos, todėl reikalingi "pampersai". O juos tenka pirkti už savo pinigėlius, - guodžiasi skaitytoja Bronė C. iš Biržų. - Jau už vaistus pakloji apvalią sumelę, o kai dar tenka nuolat pirkti ir sauskelnes, paklodes, tai iš vis baugu darosi - už ką reikės valgyti pirkti... Šeimos gydytoja sako, kad tokiems ligoniams nekompensuoja sauskelnių. Tai kokiems kompensuoja?"
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas 2000 m. spalio 6 d. (Nr. 529): "Dėl medicinos pagalbos priemonių sąrašo patvirtinimo". Sauskelnės arba vienkartinės paklodės - 30 vienetų (arba 15 vnt. sauskelnių ir 15 vnt. paklodžių) kas mėnesį, antelė arba basonas - 1 vnt., nustačius tokią diagnozę: Esant šlapimo arba išmatų nelaikymui dėl: 1) dėl centrinės nervų sistemos ir nugaros smegenų sužalojimo padarinių; 2) dėl liekamųjų kūdikių cerebrinio paralyžiaus reiškinių; 3) asmenims, pripažintiems nedarbingais (kai žmogus darbingo amžiaus), asmenims, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis (tai atitinka anksčiau buvusią I invalidumo grupę), asmenims po galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimo; 4) asmenims, pripažintiems nedarbingais (kai žmogus darbingo amžiaus), asmenims, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis (tai atitinka anksčiau buvusią I invalidumo grupę), sergantiems išsėtine skleroze; 5) dėl galvos ar nugaros smegenų displazijų; 6) asmenims, kuriems iki 2005 m. liepos 1 d. teisės aktų nustatyta tvarka nustatyta visiška negalia ir galiojimas nėra pasibaigęs, arba asmenims, kuriems po 2005 m. liepos 1 d. teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.
Jei iki pensijos jūsų tėvui buvo nustatytas neįgalumas ir jis atitinka 6 punktą, tada toliau paaiškinama, kas ir kaip nustato spec. nuolatinės slaugos poreikius. Pats asmuo nusistatyti specialiųjų poreikių negali. Pagal Specialiųjų nuolatinės slaugos, nuolatinės priežiūros (pagalbos), lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos ir transporto išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo kriterijų aprašą, patvirtintą socialinės apsaugos ir darbo ministro bei sveikatos ministro 2005-05-04 įsakymu Nr. A1-120/V-346, neįgaliųjų specialiuosius poreikius nustato: * asmenims iki senatvės pensijos amžiaus - Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (NDNT); * asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių - asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios asmuo yra prisirašęs, gydytojų konsultacinė komisija (GKK). Tačiau bet kokiu atveju pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pagal minėtą įsakymą specialusis nuolatinės slaugos poreikis nustatomas asmenims, kuriems yra būtina nuolatinė slauga ir kurių fizinė bei psichinė negalia visiškai apriboja jų galimybes orientuotis, judėti, dirbti bei savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą pagal nustatytus kriterijus. Specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis nustatomas asmenims, kuriems dėl labai didelių organizmo funkcijų sutrikimų reikalinga nuolatinė kito asmens priežiūra (pagalba) namuose, tvarkant asmeninį ir socialinį gyvenimą.