Siekiant visuomenę kuo plačiau informuoti apie limfomą, jos rūšis, simptomus ir gydymą, kiekvienais metais rugsėjo 15-ąją visame pasaulyje minima Limfomos diena.
Rugsėjo 11 dieną Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre kartu su onkohematologinių ligonių bendrija "Kraujas" buvo surengta atvirų durų diena. Jame dalyvavo šio centro direktorius docentas Laimonas Griškevičius, bendrijos "Kraujas" pirmininkė Jolita Dvareckienė, limfoma persirgę pacientai.
Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 400 naujų limfomos atvejų. Pusė iš jų gydoma Santariškėse. Šių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas doc. L. Griškevičius sako, kad kiekvienais metais Lietuvoje naujų limfomos atvejų skaičius auga, tačiau žmonės dar labai mažai žino apie šią piktybinę kraujo ligą ir apie jos simptomus. O laiku ją diagnozavus ir pritaikius šiuolaikinius modernius gydymo metodus, limfomą įveikia ir į įprastinį gyvenimą sugrįžta 20-80 proc. sergančiųjų agresyviomis limfomos formomis, o kitiems - pratęsiama gyvybė", - sako doc. L. Griškevičius.
Limfoma - viena dažniausių kraujo vėžio rūšių, kiekvienais metais pasaulyje diagnozuojama 360 tūkst. žmonių. Pasak doc. L. Griškevičiaus, tikslios šios piktybinės kraujo ligos priežastys nėra žinomos. "Limfoma - liga, nepaisanti amžiaus. Ja gali susirgti tiek vaikai, tiek suaugę žmonės", - teigia L. Griškevičius.
Dažniausi limfomos simptomai yra šie:
* Neskausmingas darinys kaklo, kirkšnies ar pažasties srityje.
* Naktinis prakaitavimas.
* Karščiavimas.
* Svorio kritimas ir nuovargis.
* Kosulys ir dusulys.
* Nuolatinis kūno niežėjimas.
Tarptautines pacientų organizacijas vienijančios Limfomos koalicijos atlikto tarptautinio tyrimo metu paaiškėjo, kad net 74 proc. apklaustųjų nežinojo, kad limfoma yra vėžys, o net 49 proc. iš viso nieko nebuvo girdėję apie šią ligą. Taip pat paaiškėjo, kad 55 proc. apklausoje dalyvavusių limfomos pacientų nieko nebuvo girdėję apie limfomą iki tol, kol jiems patiems buvo diagnozuota ši liga. Beveik pusė (43 proc.) diagnozuotųjų nieko nesuprato iš to, ką jiems pasakojo gydytojai diagnozės metu, arba suprato tik kai ką.
Kaip informavo Santariškių klinikų vyr. specialistė ryšiams su visuomene Gitana Letukienė, susitikimo Santariškėse dalyviai buvo kviečiami iš arčiau susipažinti su šiame skyriuje besigydančių ligonių kasdienybe bei padovanoti jiems bendrijos "Kraujas" iniciatyva sukurtas ir jau tradicija tapusias apyrankes su kraujo lašeliu, simbolizuojančiu viltį pasveikti. Centre buvo pristatyta fotografo Tomo Kaunecko portretų paroda "Šypsena", perteikianti limfoma sergančiųjų žmonių gyvenimo akimirkas.
Onkohematologinių ligonių bendrija "Kraujas" rugsėjo 22 dieną rengia seminarą, skirtą onkohematologiniams ir onkologiniams pacientams, jau pasveikusiems ir jų artimiesiems. Seminaras vyks Vilniuje "Karolinos" viešbutyje.
Petro Katausko nuotraukose VUL SK doc. Laimonas Griškevičius su pacientais.
Tel.: 85 2365097; 86 55 19339; [email protected]; www.santa.lt