Neseniai spaudoje buvo įsiliepsnojusi diskusija - ar padavėjui duoti arbatpinigių? Daugelis sakė, kad kadangi Lietuva viską daro kaip JAV, o ne kaip Europoje, tai arbatpinigiai būtini. Bet kodėl jie duodami tik padavėjams, taksistams, durininkams, o niekas neduoda televizorių pardavėjams ar prekybcentrių kasininkėms? Juk jie irgi aptarnauja žmones. Toje diskusijoje belaužant ietis, svarų žodį ištarė Mokesčių inspekcija. Ji pareiškė, kad arbatpinigius galima duoti kiekvienam, bet juos gavęs pilietis privalo juos deklaruoti ir nuo tos sumos sumokėti 27 procentų mokestį. Taigi, ponai padavėjai, gavę 3 litus arbatpinigių nepamirškite, kad 81 centas priklauso valstybei ir prašom juos sumokėti. Kol kas neteko girdėti, kad nors vienas padavėjas tai būtų padaręs, bet kad ir koks kvailas įstatymas, jį reikėtų vykdyti.
Kur dėti dešinę ranką?
Bet mes čia visai neišskirtiniai. Įvairiose pasaulio šalyse yra daugybė kvailų įstatymų.
Štai Anglijoje draudžiama vyrams šlapintis viešose vietose. Atrodo, visai suprantamas draudimas. Bet, pasirodo, šlapintis negalima tik ant užpakalinio savo automobilio rato dešine ranka atsirėmus į automobilį. Žodžiu, šlapinkitės į sveikatą, tik į automobilį remkitės kairia ranka. Bet dauguma taip ir daro, nes įprasta šlapinantis savo "daikčiuką" laikyti dešine ranka.
Daug sunkiau nei šlapintis Anglijoje - išvis gyventi kaimyninio Velso piliečiams. Į juos kai kuriuose Anglijos miestuose galima šaudyti iš lanko. Česteryje, pavyzdžiui, po vidurnakčio miesto centre, o Herforde - bažnyčių teritorijoje sekmadieniais. Tokia pati lemtis laukia škotų Jorko mieste. Jie čia neliečiami tik sekmadieniais, bet ir tai yra išimčių. Jei škotas garsiai pagadintų orą, į jį galima šauti ir sekmadienį.
Prancūzija garsėja savo vyrais, todėl ir vynuogynus šios šalies žmonės labai saugo. Įstatymų leidėjai net priėmė įstatymą, draudžiantį vynuogynuose leistis ir stovėti... skraidančioms lėkštėms.
Brangus spjaudymas
Pietų Korėjoje labai lengva patikrinti, ar sąžiningi kelių policininkai. Įstatymas jiems nedraudžia imti kyšius, bet gautus pinigus jie privalo tuoj pat deklaruoti. Tad davęs kyšį, po kelių dienų gali patikrinti, ar policininkas jį deklaravo. Čia panašiai kaip su mūsų arbatpinigiais.
Tailande galima smarkiai nukentėti, išspjovus ant šaligatvio ar ant asfalto kramtomąją gumą. Už tai gresia bauda iki 600 dolerių arba iki mėnesio pasėdėti miesto kalėjime.
Kanadoje draudžiama leisti raketas. Už malonumą iššauti tektų sumokėti net 75 dolerius. Kaip matome, kanadiečiai savo saugumą vertina daug mažiau nei tailandiečiai švarą.
O dabar užsukime į JAV, nes čia tokių kvailų įstatymų bene daugiausia.
Pastaruoju metu JAV valdžia daro viską, kad apsaugotų savo piliečius nuo teroro aktų. Bet demokratiniai valstijų įstatymai daro daugybę nuolaidų nacionalinio saugumo priešams. Štai Čikagoje koks nors nedorėlis gali susprogdinti kokį atominį užtaisą ir išsisukti 500 dolerių bauda. Tik tokia kaina numatyta įstatyme.
Pasirodo, vairuotojams šioje šalyje įstatymai griežtesni nei teroristams. Vašingtono valstijos įstatymas įpareigoja bet kurį vairuotoją, turintį blogų ketinimų, sustoti prie įvažiavimo į miestą ir apie savo planus pranešti policijos viršininkui.
Su raudona vėliavėle
Tenesio valstijoje prie vairo įstatymas draudžia sėsti moterims. O jeigu jau taip atsitiktų, tai priekyje tokio automobilio turi bėgti vyras ir mosuoti raudonomis vėliavėlėmis, įspėdamas praeivius ir kitus vairuotojus, kad tą automobilį vairuoja moteris.
JAV įstatymai išvis dažnai kėsinasi į moterų teises. Pavyzdžiui, Džoljeto mieste iš damų įstatymas atėmė didžiausią malonumą - apsipirkti. Jei kokia nors ponia parduotuvėje pasimatavo daugiau kaip 6 sukneles ir nė vienos nepirko, ji gali pakliūti į kalėjimą. Viskonsino valstijoje kalėjimai laukia moterų, kurios viešoje vietoje dėvi raudonas sukneles.
Amerikiečiai savo įstatymuose nemažai vietos skiria ir gyvūnams. Oklahomoje šunys, norėdami lakstyti grupėmis daugiau nei trys, turi gauti oficialų mero leidimą. Poldingo mieste policininkas lojančiam šuniui gali net įkąsti.
Toje pačioje Oklahomoje į kalėjimą galima pakliūti atsikandus svetimo sumuštinio. Los Andžele pažeidimu laikomas rupūžės laižymas, o Ajovoje bučiavimasis daugiau nei 5 minutes.
Aš - asilas!
JAV, kur daugybė keistų įstatymų, yra ir teisėjų, priimančių neįprastus nuosprendžius.
Atlantos miesto teisėjas už benzino vagystę iš degalinės įpareigojo Brendoną Hafą (22 m.) vaikščioti apie kolonėlę su užrašu "Aš pavogiau benziną ir tai man bausmė". Džonataną Nesensą (23 m.) teisėjai įpareigojo išvalyti 100 kalėjimo tualetų. Tokia bausmė jam buvo skirta už tai, kad jis ne tik apiplėšė namą, bet virtuvėje dar ir pridergė ant grindų.
Daugiausia originalių bausmių yra sugalvojęs teisėjas Maikas Cikonetis (54 m.) iš Ohajo. Namų šeimininkę Mišel Miurej už tai, kad ji miške paliko 35 kačiukus teisėjas įpareigoja tame pačiame miške praleisti naktį. Nuosprendyje teisėjas paaiškino norįs, kad moteris pajustų tą naktį skausmą, kurį jautė nelaimingi gyvulėliai.
O žmogų, kurį policija sulaikė su užtaisytu pistoletu, teisėjas nusiuntė į morgą, kad pasižiūrėtų, kaip atrodo lavonai. 18 metų jaunuolį, kuris iš sekso parduotuvės pavogė kasetes su pornofilmais, teisėjas įpareigojo sėdėti prie tos parduotuvės, ant akių užsirišus raištį su užrašu: "Aš nematau blogio". Dar originaliau buvo nubausti ir paaugliai, kurie ant Kristaus statulos parašė "666". Jie privalėjo praeiti miesto gatvėmis, vesdamiesi asilą, ant kurio kabėjo lentelė: "Prašome atleisti, kad buvome tokie kaip šis asilas".
Teisėjas myli uošves
Panašių nuosprendžių jau atsiranda ir kitose valstybėse. Estijoje, Rakverės mieste, teisėjas įpareigojo žentą uošvės name įvesti vandentiekį. Teisiamasis taip nubaustas už tai, kad trenkė savo žmonai per veidą ir tampė ją už plaukų. Teisėjas taip pat rekomendavo negerti alkoholinių gėrimų ir neskriausti žmonos.
Avis neliūdėjo
Kartais, aišku, iš didelio rašto išeinama iš krašto.
Vieną Olandijos gyventoją, kaltinamą avies išprievartavimu, teismas išteisino vien dėl to, kad nuskriauta avis teisme nedavė jokių parodymų... Teismas, pasirodo elgėsi pagal įstatymus, kuriuose numatyta, kad išprievartautoji turi paliudyti, jog nesutiko santykiauti ir dėl to neturėjo jokio malonumo. Aišku, niekas, be avies, paliudyti negalėjo. Gyvūnų teisių gynėjai po tokio sprendimo sukėlė triukšmą, todėl teisingumo ministras ėmėsi inciatyvos pakeisti įstatymą, kad seksas su gyvūnais būtų laikomas baudžiamuoju nusikaltimu.