Buvęs bendrovės "Parex lizingas" valdybos pirmininkas, Kovo 11-osios Akto signataras Zigmas Vaišvila pakilo į kovą su skandalingai pagarsėjusia buvusia notare Daiva Fokiene.
Vilniaus miesto 3-iojo policijos komisariato pareigūnai gavo Vaišvilos pareiškimą, kuriame jis reikalauja pradėti ikiteisminį tyrimą dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo bei turto sunaikinimo. Signataras nurodė įtariamąją - buvusią Vilniaus miesto 20-ojo notarų biuro notarę Daivą Fokienę. Savo pareiškime Vaišvila tvirtino, kad su Fokiene jis susitiko prie šalia Krašto apsaugos ministerijos esančios kavinės. Pasak signataro, į automobilį įsėdusi Fokienė nieko nesakiusi trenkė jam į veidą. Nuo smūgio sudužo tūkstantį litų kainuojantys akiniai, be to, Vaišvilai buvo padarytas nesunkus sveikatos sutrikdymas.
Netrukus į apklausą iškviestai Fokienei buvo pranešta apie Vaišvilos pareiškimą. Pasitarusi su pareigūnais ir advokatais, moteris taip pat parašė pareiškimą ir pareikalavo Kovo 11-osios Akto signatarui iškelti baudžiamąją bylą.
Policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, nors iš surinktos medžiagos matyti, kad Fokienės ir Vaišvilos veiksmuose gali būti nusikaltimo požymių. Kadangi su nesunkaus sveikatos sutrikdymu susijusius skundus nagrinėja teismas, buvusiam politikui ir neseniai į laisvę išėjusiai notarei policija konfliktą pasiūlė spręsti teismo salėje. Tačiau Vaišvila nesutiko su policijos nutarimu ir kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrą. Papildomame pareiškime jis nurodė, kad buvo sumuštas iš savanaudiškų paskatų bei dėl piliečio pareigų vykdymo.
Signataras prie skundo prokurorams pridėjo savo, kaip bendrovės "Parex lizingas" direktoriaus, dar 2002 m. sausio 30-ąją Generalinei prokuratūrai pasirašytą raštą. Vaišvilos nuomone, būtent šis raštas patvirtina, kad Fokienė jam kerštavo už tarnybinių pareigų atlikimą. Lizingo bendrovės rašte yra nurodomos aplinkybės apie 50 tūkst. JAV dolerių pasisavinimo atvejį. Vaišvila mano, kad šiuos pinigus galėjo pasisavinti Fokienė.
Notarų biure dirbusi Fokienė buvo pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo nuteista notarė. Už sukčiavimą dideliu mastu teismas jai buvo skyręs pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę. Be to, jai taip pat nepavyko išvengti atsakomybės kitoje byloje dėl piktnaudžiavimo tarnyba bei svetimo turto pasisavinimo.
Notarė vieną nekilnojamojo turto prekybos agentę apgavo dar 2000-aisiais, kai už 268 tūkst. litų pardavė bankui įkeistą bei areštuotą butą Vilniaus senamiestyje. Be to, notarė nuteista ir už tai, kad į valstybės biudžetą per trejus metus nesumokėjo beveik pusės milijono litų.
Vaišvila, nuo 1997 m. dirbęs bendrovėje "Parex lizingas", į pareigūnų akiratį pakliuvo, kai į juos kreipėsi Latvijos bendrovės "Parekss lizings" vadovai. Savo pareiškime jie nurodė, kad lizingo bendrovės administracijos vadovas vykdo akivaizdžiai nenaudingus ir nuostolingus veiksmus, pažeidžiančius "Parekss lizings" bei kitų bendrovės akcininkų interesus. Vaišvila taip pat gali būti susijęs su dokumentų klastojimu.
Banko vadovai policijai nurodė, kad Vaišvila, būdamas dviejų bendrovių - "Parex lizingo" bei Oruvos ir Ko", tęsusios bankrutavusios bendrovės "Oruva" veiklą, - direktorius, galėjo užsiimti finansinėmis aferomis.
Šiuo metu Lietuvos teismuose nagrinėjama apie 10 įvairių bylų, susijusių su "Parex lizingu". Bendrovės akcininkai nesutinka su Latvijos banko reikalavimais, todėl teismus yra užvertę skundais.