Petras IVANAUSKAS
Vilniaus apygardos teismą viena po kitos pasiekia Panevėžio nusikalstamos "Tulpinių" gaujos bylos. Vieną tokią Generalinės prokuratūros tirtą bylą teismas jau išnagrinėjo ir paskelbė nuosprendį. Už trijų žmonių nužudymą ir kitus lengvesnius nusikaltimus Sigitas Novikovas (39 m.) nuteistas kalėti 15 metų, dėl vienos žmogžudystės Donatas Fedčas (23 m.) kalės 10 metų, o su pareigūnais bendraujantis Dainius Skačkauskas (35 m.) kalėjimo išvengė.
Kai žudomi savi
Tai buvo lengviausia byla tiek tardytojams, tiek teisėjams, nes kalba ėjo apie nusikaltėlių pažįstamų ar draugų nužudymą. Nesunki gali būti ir kovo pabaigoje į teismą nukeliavusi 7 tomų byla dėl Panevėžio verslininkų Džiuvių bei Virginijaus Marščionkos nužudymo. Bylos duomenimis, šiuos verslininkus nužudė "Tulpinių" gaujos nariai. Kaltinimai pateikti Algimantui Vertelkai, Audriui Andriušaičiui, Virginijui Baltušiui. Ketvirtas kaltinamasis - vėl tas pats Dainius Skačkauskas.
Pasvalio rajono Margių kaime gyvenę verslininkai Danutė ir Julius Džiuvės 2000 metų birželį buvo išvilioti iš namų ir nužudyti. J. Džiuvės kūnas jau surastas, o štai moteris iki šiol nerasta, nors pareigūnai neabejoja, kad ji taip pat nužudyta.
Į panevėžiečio Virgilijaus Marščionkos gyvybę buvo kėsintasi dar 1995 metais, po dvejų metų jis buvo nušautas, o kūnas sudegintas.
Kai žūsta prokurorai
Daug didesnio rezonanso turėtų susilaukti trečioji byla, kurią Generalinė prokuratūra balandžio mėnesį išsiuntė Panevėžio apygardos teismui. Joje dėl prokuroro Gintauto Sereikos nužudymo kaltinimas pateiktas Arūnui Varnui (25 m.). Kitas įtariamasis - Valdas Blinkevičius - pernykščio lapkričio 1-ąją buvo rasta kilpoje savo kameroje Lukiškių kalėjime. Prokurorai jį įvardina G. Sereikos žmogžudystės užsakovu. Tačiau mažai kas tiki, kad tikrasis užsakovas ir buvo V. Blinkevičius. Pareigūnai išaiškino, kad jis pats nusižudė. Tačiau tuo netiki nei V. Blinkevičiaus giminės, nei kai kurių laikraščių komentatoriai, artimiau susipažinę su šia byla. "Laisvojo laikraščio" nuomone, "sulig V. Blinkevičiaus mirtimi buvo nukirstas siūlas, siejęs nusikalstamą "Tulpinių" grupuotę su korumpuotais pareigūnais". Tokia išvada, sulyginus įvairių pareigūnų pasisakymus, peršasi iš tikrųjų.
Kam trukdė prokuroras?
Generalinės prokuratūros ONKT departamento prokuroras A. Urbelis interviu "Lietuvos žinioms" atskleidė nusikaltimo motyvus: "Kriminalinėse struktūrose dominavo nuostata, kad nuo Sereikos daug kas priklausė, jis laikė tas vadžias, todėl bet koks problemos sprendimas buvo galimas tik jį pašalinus. Taip atrodo iš šono. Tačiau aš žinau, kaip buvo iš tikrųjų. Mes negavome žinių, kad jis - korumpuotas. Atvirkščiai, tai buvo sąžiningas prokuroras, tik jam galbūt tiesiog trūko gyvenimiškos patirties. Sereika mokėsi dirbdamas, tikėjo idealais ir nesaugojo savęs. Jis neįvertino galimos grėsmės. Prokuroras buvo matomas ir žinomas, todėl kažkas padarė išvadą, kad viskas priklausė nuo jo. Tai - pagrindinis motyvas".
Tuo metu, kai buvo nužudytas G. Sereika, V. Blinkevičius bandė gelbėti savo brolį Darių. Teismas jį buvo suėmęs mėnesiui, o prokuroras G. Sereika ketino suėmimą pratęsti. Tuomet V. Blinkevičius nusprendė pašalinti prokurorą ir paprašė tai padaryti A. Varną, kuris už šią žmogžudystę ir bus teisiamas.
Tokios oficialios nuomonės, kuriomis gali patikėti tik toli nuo kriminalinio pasaulio esantys žmonės. Niekas nei prokurorų, nei teisėjų už arešto pratęsimą ar suėmimą nežudo. Tai ne pretekstas daryti tokį sunkų nusikaltimą, kaip prokuroro nužudymas. Gaujų nariai puikiai žino, kad pasikėsinimas į bet kokį pareigūną atsisuka jiems kitu galu - prasideda kratos, areštai, kol galų gale jie patys išsiaiškina bent jau nusikaltimo atlikėją ir atiduoda jį teisėsaugininkams. Tad V. Blinkevičius, kuris buvo vienas iš "Tulpinių" susivienijimo lyderių, nužudyti prokurorą dėl brolio, kurio nusikaltimai nebuvo sunkūs, tikrai būtų nesiryžęs.
Tad visuomenė tikrų prokuroro nužudymo motyvų taip ir nesužinos. Matyt, V. Blinkevičius apie juos kažkam iš teisėsaugininkų prasitarė ir už tai užmokėjo savo gyvybe. Kalbama, kad V. Blinkevičius ir Pasvalio rajone "Aro" pareigūnų nušautas R. Čeponis žinojo korumpuotus pareigūnus ir buvo užčiaupti. Kad per daug neišplepėtų.
Artėja laikas, kai į teismą bus atiduota ir Kiesų nužudymo byla. Ir vėl teks kelti klausimą, kas užsakė buvusio "Mažeikių naftos" direktoriaus žmogžudystę, nes tiesiamųjų suole sėdės tik vykdytojai arba iš piršto laužti užsakovai. Tikrųjų užsakovų reikėtų ieškoti tarp teisėsaugos, teisėtvarkos pareigūnų, politikų. "Tulpiniai", kurie Panevėžyje veikė kontroliuojami policijos, buvo tik vykdytojai. Spaudoje jau buvo rašyta, kad "tulpinius" policija apginklavo ir leido veikti net penkerius metus, tačiau tų žinių niekas nepaneigė. Vadinasi, buvo rašyta teisybė. Kitų Panevėžio grupuočių nariai skundėsi, kad šiame mieste už grotų patenka tik "tulpinių" konkurentai, o patys "tulpiniai", nužudę tris dešimtis žmonių, mieste jautėsi kaip šeimininkai. Neoficialiai kalbama, kad net nužudytų naftininkų galvos buvo perduotos kažkuriam policijos komisarui, kuris jas nuvežė užsakovui - kažkam iš politikų.
Gal kada nors ir paaiškės tie korumpuoti komisarai ir politikai, bet kol kas tam Lietuvoje laikas dar neatėjo. Per daug lavonų atkasę, per giliai užgriebę komisarai irgi tuoj pat statomi į vietą. Tai rodo ir Vytauto Grigaravičiaus, ir kitų pavyzdys. Madrido dvare - taip neoficialiai vadinama Vidaus reikalų ministerija - ir šalia jo gali dirbti tik savi ir patikimi žmonės. Tie, kurie esant bet kokiom sąlygom dengia savus.