Kaip skelbiama pasauliniame žmogaus teisių organizacijos "Amnesty International" raporte, vis daugiau valstybių atsisako mirties bausmės - tai padarė jau 137 šalys. Tačiau 60 šalių ji vis dar taikoma, dažniausiai - už žmogžudystes. Pernai 24 pasaulio valstybėse buvo įvykdytos 1252 egzekucijos. Iš jų 88 proc. - Kinijoje, Irane, Saudo Arabijoje, Pakistane ir Jungtinėse Valstijose.
Per storas mirties bausmei
Kaip tik JAV, Ohajo valstijoje, nesenai buvo įvykdyta mirties bausmė nusikaltėliui, nuteistam už dvigubą žmogžudystę ir išžaginimą. Ričardas Kui (41 m.) nuteistas už universiteto studento Dono Makrio ir jo bendrakursės Vendi Ofredo išžaginimą ir nužudymą 1986 metais. R. Kui net 6 metus įrodinėjo, kad mirties bausmė esanti nehumaniška. Pagrindinė priežastis, kurią nurodydavo nuteistasis buvo jo storumas. Atseit medikai neras venos ant jo rankos, kad sušvirkštų nuodų. Prieš bausmės vykdymą žudikas svėrė 121 kilogramus.
Tačiau po egzekucijos kalėjimo vadovybė išplatino pareiškimą, kad jokių sunkumų ieškant venos nebuvo, nors Ričardui vis atrodė, kad bausmės vykdytojai daro kažką ne taip. Jis net aprėkė savo advokatus, kad šie negina jo teisių. Paskutiniai R. Kui žodžiai buvo kreipimąsis į Dievą, tačiau juose nesijautė jokios atgailos. "Už ką? (Toliau - keiksmažodis). Tu nekreipei į mane dėmesio ir nesiklausei, ką aš Tau sakiau 22 metus. Kodėl niekas manęs neišklausė? - rėkė R. Kui, žiūrėdamas į lubas.
Prieš mirtį nuteistojo kairės rankos pirštai kelis kartus sutrūkčiojo, o veidas tapo violetinis. Bausmę stebėjo trys R. Kui advokatai ir šeši abiejų aukų šeimų nariai. Jie buvo pasipiktinę vulgariu R. Kui elgesiu - jis net prieš pat mirtį keikėsi. "Jis taip ir nepaprašė aukų giminaičių atleidimo ir neisigailėjo žudęs", - sakė apskrities teismo vyriausiasis kaltintojas Šeris Volšas.
Ričardas Kui - pirmasis Ohajo valstijoje, kuriam buvo įvykdyta mirties bausmė po moratoriumo prieš mirties bausmę, įvesto 2007-aisiais. Visą tą laiką Kentukio aukščiausiasis teismas nagrinėjo klausimą, ar mirtinos injekcijos suleidimas storuliams yra humaniška procedūra. Paskutinysis, kuriam mirties bausmė buvo įvykdyta 2007-aisiais, buvo taip pat sunkiasvoris Kristoferis Niutonas. Bausmės vykdytojams tada teko gerokai pavargti, kol pajungė nuodų įpurškimo aparatuką. Nuosprendžio vykdmas užsitesė net dvi valandas. Panašus atvejis buvo ir 2006-aisiais.
Beje, JAV kasmet myriop nuteisiama vis mažiau žmonių. 2006-aisiais egzekucija buvo įvykdyta tik 53 nuteistiesiems.
Japonai - be gailesčio
Užtat Japonijoje mirties bausmė tampa kasdienybe. Čia nesenai pakarti du nuteisti žudikai. Vienas jų pasmaugė dvi moksleives mergaites. Po šių egzekucijų įvykdytų mirties bausmių skaičius šiemet Tekančios Saulės šalyje tapo didžiausias per 30 metų.
70 metų Michitoshiui Kumai ir 55 metų Masahiro Takašio įvykdytos mirties bausmės šiemet įvykdytų egzekucijų skaičių Japonijoje padidino iki 15. Tai daugiausia nuo 1975 metų, kai buvo įvykdyta 17 mirties bausmių.
Japonai šiemet ėmė aktyviau karti nuteistuosius myriop, nes visuomenėje pasigirdo kritika, kad egzekucijos kaliniai kartais pralaukia dešimtis metų, o už jų išlaikymą reikia mokėti. Tačiau kitos organizacijos, tokios kaip "Amnesty International", protestuoja prieš mirties bausmių vykdymą šioje šalyje.
Pagal dabar galiojančią tvarką egzekucija Japonijoje vykdoma slaptai ir kalinys nežino datos, kada bus nuvestas į kartuves. Nepaisant kritikos, valdžia tikina, kad mirties bausmės - pateisinamos.
M.Kuma pagrobė dvi iš mokyklos ėjusias septynmetes mergaites ir pasmaugė jas. Vėliau kūnus išmetė kalnuose. Visa tai vyko 1992 metų vasarį. M.Takašio 2004-aisiais įsilaužė į namus šiaurės Japonijoje ir mirtinai subadė 55 metų moterį ir jos 83 metų motiną. Tada pavogė 50 000 jenų (beveik 1500 litų).
Šalies teisingumo ministras Eisuke Mori sakė: "Abu nusikaltimai buvo labai žiaurūs ir kainavo brangias padorių žmonių gyvybes. "Amnesty International" generalinis sekretorius Japonijoje Makoto Teranka paprieštaravo: "Valdžia net nesistengė išklausyti argumentų, kad toks elgesys yra nehumaniškas. Ne tik pati bausmės forma, bet ir elgesys su nuteistaisiais myriop."
Pernai Japonijoje buvo pakarti 9 nusikaltėliai. Eilėje dar laukia apie 100 nuteistųjų.
Mirtis už neištikimybę
Daugiausia mirties bausmių įvykdoma Kinijoje, Pakistane. Kaip skelbia "Amnesty International", pernai Pakistane gyvybė atimta 7500 žmonių, tarp jų buvo ir vaikų. Afrikoje, remiantis teismo nuosprendžiu, egzekucija taikoma tik 6 šalyse. Septyniose pasaulio valstybėse mirties bausmė skiriama net žmonėms, kurie savanoriškai turi intymių santykių su tos pačios lyties asmeniu, o Irane galima netekti gyvybės už santuokinę neištikimybę ir alkoholio vartojimą. Pernai Irane myriop pasmerkta 317 žmonių. Tarp jų buvo 8 nepilnamečiai.
Pedofilas bus nušautas
Europoje mirties bausmė taikoma tik Baltarusijoje. Šios bausmės panaikinimas yra viena stojimo į Europos Sąjungą sąlygų, tačiau dar iki šiol teismai skiria mirties bausmes. Šiomis dienomis Gomelio apskrities teismas skyrė sušaudymą 26 metų Gomelio gyventojui, kuris išprievartavo ir nužudė 9 metų berniuką. P. Lenojus buvo suimtas praėjusių metų rugsėjo pabaigoje. Šis iškrypėlis jau buvo kartą kalėjęs už mažamečio išprievartavimą. Nors jau buvo skirti 8 metai laisvės atėmimo, teismas jį paleido anksčiau laiko. Naują nusikaltimą jis įvykdė praėjus keliems mėnesiams po paleidimo. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad pedofilas pasiūlė berniukui pasivaikčioti miške, žadėdamas parodyti mobilųjį telefoną. Vėliau ten ir buvo surasti vaiko palaikai.