• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai alkoholis palydi į kapus

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Neseniai Biržų ligoninėje mirė 17 parų komoje išbuvęs Kvetkų kaimo gyventojas Stanislovas V. (49 m.). Nors artimieji kol kas į policiją nesikreipė, jiems kilo įtarimas, jog vyriškis galėjo apsinuodyti alkoholio surogatais...

REKLAMA
REKLAMA

Vieną rytą vyras neatsikėlė

Mirusiojo žmona Gileta V. pasakojo, jog Stanislovas pastaruoju metu niekur nedirbo. Dar pakankamai stiprus vyras darbo neteko žlugus žemės ūkio bendrovei. Nuo to laiko vis dažniau į rankas paimdavo taurelę.

REKLAMA

Iki lemtingosios akimirkos Stanislovas girtavo kelias paras iš eilės. Ankstyvą liepos 12-osios rytą žmona jį rado įtartinos būsenos. Iš pradžių jai pasirodė, jog vyras giliai miega, tačiau kai šis žadinamas nereagavo, moteris suprato, jog jis netekęs sąmonės. Būdama medikė ir gerai žinodama, kaip tokiais atvejais elgtis, Gileta puolė vyrą gaivinti, suleido medikamentų. Deja, sutuoktinio būsena nesikeitė. Iškviesta greitosios pagalbos medikų brigada vyriškį tuoj pat išgabeno į Biržų ligoninę. Stasys buvo paguldytas į Reanimacijos skyrių. Ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas (šiuo metu laikinai einantis vyriausiojo gydytojo pareigas), Diagnostikos skyriaus gydytojas Algimantas Gailiūnas vėliau pasakojo, jog apžiūrėjus ligonį iš pradžių buvo manyta, kad jam galvoje trūkusi kraujagyslė (hemoragija). Medikai nusprendė, jog būtina kuo greičiau atlikti kompiuterinę tomografiją, ir sunkų ligonį išgabeno į Panevėžio respublikinę ligoninę. Be žmonos, Stasį kelionėje lydėjo ir gydytojas reanimatologas Z. Nariūnas. Atlikus tyrimą paaiškėjo, jog pažeistos Stanislovo smegenys. Po 12 parų, praleistų minėtoje ligoninėje, vyriškis buvo grąžintas Biržų ligoninės medikų globon, o dar po kelių parų mirė.

REKLAMA
REKLAMA

Ar galėjo jo mirtis būti susijusi su alkoholio vartojimu? Į šį klausimą Gydytojas A. Gailiūnas atsakė labai paprastai - visiškai įmanoma.

Koma dėl alkoholio - kasdienybė

A. Gailiūno teigimu, prieš gerą mėnesį iš Smilgių kaimo buvo atvežtas maždaug 30 metų vyriškis. Artimiesiems įtarimą sukėlė keistas vyruko elgesys - jis nesiorientavo nei aplinkoje, nei laike, ėmė lakstyti po kaimą, blaškytis. Kai savijauta dar labiau pablogėjo, iškvietė medikus. Atvežtas į ligoninę trisdešimtmetis netrukus prarado sąmonę. Deja, gyvybės išgelbėti nepavyko - jaunas žmogus po kelių parų mirė. Buvo išsiaiškinta, jog mirties priežastis - organizmo intoksikacija. Nustatyti, dėl ko mirė smegenys, - gana sunku, tačiau šiuo atveju taip pat buvo galima įtarti alkoholį, nes vyriškis prieš tai ilgai ir stipriai girtavo... Gydytojo teigimu, mirties atvejų apsinuodijus alkoholiu būna retai, o komos - sočiai. Kartais užtenka išplauti iš organizmo nuodus ir žmogus išgyvena... A. Gailiūnas priminė seniai žinomą tiesą, jog kiekvienos išgertuvės smegenyse palieka pėdsakus. Žūsta neuronai - pagrindinės smegenų ląstelės, dėl to silpsta protas, atmintis, keičiasi elgesys ir žmogus visiškai degraduoja. Itin skaudžiai alkoholis paveikia jaunus organizmus. Jaunuoliai greitai pasigeria, greičiau praranda sąmonę - liekamieji reiškiniai ir pasekmės tokiais atvejais būna itin skaudūs. A. Gailiūnas patikino, jog į ligoninę vos ne kasdien atveža ištiktą alkoholinės komos ligonį. Kažkodėl vasarą tokių sumažėja, nors karštą dieną alkoholis veikia stipriau, užtenka mažesnio kiekio, kad žmogus prarastų sąmonę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuodai ar per didelė dozė?

Paprastai medikai policijai praneša apie tuos atvejus, kuomet į ligoninę atvežami girti nepilnamečiai, ligoniai su pjautinėmis, durtinėmis ar šautinėmis žaizdomis. Kadangi Gileta įtarė, kad vyras gali būti apsinuodijęs alkoholiu, Stanislovui atlikta ekspertizė. Deja perspektyva, kad bus iškelta baudžiamoji byla, itin miglota.

REKLAMA

Panevėžio teismo medicinos ekspertas Vilhelmas Matulionis, atlikęs Stanislovo V. lavono skrodimą, pateikė išvadą, jog vyriškis mirė apsinuodijęs alkoholio surogatais. Paklaustas, ar įmanoma nustatyti nuodingų medžiagų sudėtį, ekspertas paaiškino, jog jeigu iškart po apsinuodijimo, praėjus ne daugiau nei dviem paroms, atliekama biopsija (paimama organų gabalėlių) ir organai chemiškai ištiriami, galima gauti rimtą atsakymą. Deja, po ilgesnio laiko tarpo beveik nebelieka vilties žmogaus organizme rasti nuodingųjų medžiagų. Sunkieji metalai dar gali išlikti organizme ilgesnį laiką, o kiti cheminiai junginiai (įvairūs alkoholiai, pavyzdžiui, propilas, butilas ir t. t.) per ilgesnį laiką suyra ir gali visiškai pasišalinti iš organizmo. V. Matulionis patvirtino, jog ekspertai paėmė Stanislovo V. organų fragmentų cheminiam tyrimui praėjus kelioms dienoms po apsinuodijimo. Jie perduoti laboratorijai, tačiau tyrimas dar neatliktas. Nepriklausomai nuo gautų išvadų visa medžiaga bus perduota prokuratūrai.

Biržų rajono PK Prevencinės tarnybos vyresnysis inspektorius Marius Jablonskis "Akistatai" teigė, jog policijos pareigūnai imasi tirti tokį įvykį tiktai gavę skundą, medikų išvadas, kuriose įtariamas nusikaltimas, taip pat pagal spaudoje paskelbto straipsnio teiginius. Paklaustas, ar daug pareiškimų sulaukiama kilus įtarimui, jog žmogus mirė išgėręs apnuodyto alkoholio, pareigūnas pasakė, kad tokie atvejai labai reti. Prieš kelius mėnesius buvo gautas Juostaviečų gyventojo pareiškimas, kuriame buvo prašoma ištirti jo artimo žmogaus mirties aplinkybes. Pareigūnai atliko tyrimą, apklausė pusę kaimo ir surinktą medžiagą perdavė prokuratūrai. Kol kas neaišku, ar bus keliama baudžiamoji byla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų