• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

INTERVIU

Darbuotojų daugiau - problemų mažiau?

Irena ZUBRICKIENĖ

Kiekviena šeima, kurioje auga nepilnamečių vaikų, nuo šiol kur kas dažniau sulauks mažųjų gyvenimo sąlygomis ir šeimos gyvenimo būdu besidominčių darbuotojų. Socialinės apsaugos ir darbo ministrės įsakymu kiekvienoje seniūnijoje nuo sausio 1 dienos įsteigta nauja pareigybė - su socialinės rizikos šeimomis dirbs po socialinį darbuotoją. Apie tai kalbėjomės su Šilavoto seniūnijos (Prienų r.) patyrusia socialine darbuotoja NIJOLE REGINA KAZLAUSKIENE ir ką tik pradėjusia dirbti DOVILE BENDARAVIČIENE.

REKLAMA
REKLAMA

- Ką darys naujoji darbuotoja - lauks, sėdėdama kabinete, kad kas nors praneštų apie vargstančius vaikus, ir tvarkingai rūšiuos kaupiamą dokumentaciją?

REKLAMA

N. R. Kazlauskienė:

- Tai pareigybė, skirta tikrai ne kabinete sėdėti. Šeimų, kuriose nesirūpinama mažyliais, nemažėja, o vienam seniūnijos socialiniam darbuotojui nuolat lankytis tokiose šeimose ir dar priimti lankytojus darbo kabinete, kur reikia nepasiklysti tarp šūsnies dokumentų, buvo nelengva. Skaičiuojama, kad Lietuvoje apie 14 tūkstančių vaikų auga vaikų namuose. Tai našlaičiai esant gyviems tėvams. Baisūs skaičiai - negi galima leisti, kad jie dar didėtų?! Lietuvoje yra į apskaitą įtraukta daugiau kaip 16 tūkstančių socialinės rizikos šeimų, kuriose auga apie 36 tūkstančiai vaikų. Du trečdaliai šeimų į tokią apskaitą pakliuvo dėl girtavimo.

REKLAMA
REKLAMA

D. Bendaravičienė:

- Mūsų seniūnijoje tokių šeimų dabar turime 27. Tai daugiausia daugiavaikės šeimos, kuriose vaikučiai gimė tik tam, kad už juos gaunamos pašalpos būtų pragyvenimo šaltinis nerūpestingiems tėvams. Tiesa, turime ir gražiai besitvarkančių daugiavaikių šeimų - dar per 30, tad įžeisčiau jas tvirtindama, jog problemų kyla tik daugiavaikėse šeimose. Dažnai lankysiuosi visur, kur auga vaikų, ir tyrinėsiu, ar jie turi ką valgyti, ar neskriaudžiami, ar nesušalę, ar nesusirgę, nes laukiant, kol kaimynai praneš apie pastebėtas blogybes, paskui gali būti pavėluota. Labiausiai baiminuosi, kad socialinės rizikos šeimose neįvyktų tragedijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Socialinis darbuotojas namuose, kur klesti netvarka, dažniau turbūt nepageidaujamas?

N. R. Kazlauskienė:

- Dažniausiai gimdytojams, kurių vaikais tenka rūpintis mums, esame priešai. Per 15 savo darbo metų įsitikinau, kad tokiuose namuose moterys būna labai "mandros". Retai kuri nuoširdžiai pripažįsta savo nuklydimus ir taiso padėtį. Dažniausiai lieka neva išdidžios, kai jų vaikučius išvežame į globos įstaigą, ir dar įžūliai žeria pažadą... pasigimdyti kitą vaikelį! Tokios mamos nesupranta, kad mes linkime jų vaikams tik geriau.

REKLAMA

D. Bendaravičienė:

- Jau girdėjau iš patyrusios savo kolegės, kad būsiu ir išplūsta, ir apšaukta, ir vejama. Į šeimas, kur tėvai girtauja ir smurtauja, net neįmanoma eiti be policijos pareigūno, nes girtas žmogus dažnai nenuspėjamas. Žinau, kad bus atvejų, kai sunksis ašaros, bet tikiuosi užsigrūdinti ir būti stipri. Kol kas ten, kur aš jau lankiausi, mane sukrėtė tik netvarka ir skurdas, kuriame auga mažyliai. Anksčiau tokių vaizdų nebuvau mačiusi.

REKLAMA

- Kaip reaguoja lankomos socialinės rizikos šeimos, kai socialinis darbuotojas atvyksta tik kaip į į žvalgytuves - nekilus jokiam skandalui?

N. R. Kazlauskienė:

- Įvairiai. Kai kur tenka išgirsti priekaištų - "landžiojat ir landžiojat", "sekiojat iš paskos". Bet proto dar nepragėrę asmenys, ypač tie, kurie buvo perspėti, kad gali netekti vaikų, stengiasi visada būti pasitvarkę, privengia užklystančių kompanijų. Vaikučiams ir mums dėl to tik geriau. Kitą kartą šeimos tik džiaugiasi sulaukusios iš mūsų naujos informacijos apie valstybės teikiamą paramą, socialines paslaugas. Štai dabar priiminėjame prašymus skirti maisto produktų paketus (pagal tam tikrą programą) labiausiai nepasiturintiems asmenims. Šeimos kaskart nemokamai gauna miltų, ryžių, aliejaus, konservų, cukraus. Ar negerai, ar negalima apsiginti nuo bado? Tik jau žinome, kad ne vienas paremtas asmuo tų paketų, deja, neišsaugoja vaikams - kai kuriuos labiau domina gautus produktus išmainyti į pilstuką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Bendaravičienė:

- Be jokio rimto reikalo lankomos šeimos pamažu supras, kad esame ne tik prižiūrėtojos ir moralizuotojos, bet ir pagalbininkės. Juk reikia dėmesio šeimoms, kuriose tėvai išvykę į užsienį, o vaikus palikę prižiūrėti seneliams, giminaičiams ar kaimynams. Kitą kartą gal teks ir kokią pamoką paaiškinti vaikui, kuris turi bendravimo ir mokymosi sunkumų mokykloje. Svarbiausia - iš arti susipažinti su kiekviena seniūnijos šeima, jų problemomis, žinoti apie jų pragyvenimo šaltinius ir pan., kad būtų galima padėti.

REKLAMA

- Ar tikite, kad nauja pareigybė Lietuvoje padarys stebuklus?

N. R. Kazlauskienė:

- Kol kas tikiu tik tuo, kad nauja pareigybė labai reikalinga, nes dirvonas šiam darbui iki šiol buvo per didelis vienam darbuotojui. Socialiniai darbuotojai kovoja su skaudžiomis pasekmėmis - rūpinasi girtuoklių neprižiūrimais vaikais, skurstančiomis šeimomis, nes žmones nualino nedarbas. Valstybė turėtų spręsti ne tai, kaip padėti tokioms šeimoms, o kaip pašalinti viso to priežastis. Tik tada būtų galima tikėtis stebuklo.

REKLAMA

D. Bendaravičienė:

- Manau, mažas žingsnelis trokštamo stebuklo link bus tada, kai iš tiesų sumažės savo vaikais nesirūpinančių šeimų, o padaugės tokių, kurios rūpinasi ne tik materialine, bet ir dvasine vaikų gerove.

*** Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šalyje yra 551 seniūnija. Jose iki sausio 1 dienos dirbo 593 socialiniai darbuotojai - vidutiniškai po vieną kiekvienoje seniūnijoje. Socialiniai darbuotojai atsakingi už socialinių paslaugų teikimą visiems seniūnijos teritorijoje gyvenantiems asmenims, tačiau dažniausiai būdavo apsiribojama pensininkais ir neįgaliais asmenims. Dirbti su socialinės rizikos šeimomis ir vaikais, augančiais jose, seniūnijos socialiniam darbuotojui tiesiog nelikdavo laiko arba šis darbas būdavo epizodiškas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo sausio 1-osios Lietuvoje įsteigti 556 papildomi socialinių darbuotojų etatai darbui su socialinės rizikos šeimomis. Atsakingi minėtos ministerijos darbuotojai tikino siekiantys, kad su tokiomis šeimomis dirbtų ne pareigų netekę, pavyzdžiui, zootechnikai, o jauni, socialinius ar pedagoginius mokslus baigę arba bebaigią žmonės.

Rolando ŠMIGELSKIO nuotr.:

- Ką tik pradėjusi dirbti D. Bendaravičienė tikisi visada sulaukti patyrusios kolegės N. R. Kazlauskienės patarimų

- D. Bendaravičienė

- N. R. Kazlauskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų