• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į sanatoriją - tik už savo pinigus...

Išlaidų medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam (antirecidyviniam) gydymui kompensacijų skyrimo ir apmokėjimo tvarką nustatanti LR sveikatos apsaugos ministerija šiais metais, kaip ir pernai, tokioms reikmėms skyrė 87 milijonus litų. Tiesa, pasikeitus medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo kompensacijų skyrimo bei apmokėjimo tvarkai, nemaža dalis ligonių nuo šiol jau neturės galimybės gauti sanatorinį kelialapį lengvatine kaina.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šių metų sausio 1 dienos, remiantis 1996 metų gegužės 21 dieną priimtu Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymu, visi ligoniai vieną kartą metuose turėjo galimybę gauti reabilitacinį, sveikatą grąžinamąjį ar antirecidyvinį gydymą, kuomet visą sanatorinio kelialapio kainą ar tam tikrą jos dalį padengdavo ligonių kasos. Nuo šių metų sausio 1-osios medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidų kompensavimo apdraustiems asmenims tvarka pasikeitė. Naujojoje minėto įstatymo redakcijoje, anot Kauno teritorinės ligonių kasos direktoriaus Virgilijaus Šiaudikio, nurodoma, kad visa bazinė medicininės reabilitacijos, įskaitant sveikatą grąžinamąjį gydymą, kaina kompensuojama asmenims iki 18 metų, taip pat pirmosios grupės invalidams bei apdraustiems asmenims, siunčiamiems baigti gydymą po sunkios ligos ar traumos, kurios įrašytos į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtiną sąrašą (sakysime, po insulto, infarkto, sudėtingų galūnių traumų, dauginių kaulų lūžių padarinių, nugaros smegenų pažeidimų ir kt.).

REKLAMA

90 procentų bazinės sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo kainos nuo šiol kompensuojama tik vaikams iki 7 metų ir invalidams iki 18 metų.

Kitaip sakant, nuo sausio 1-osios jau neįmanoma gauti sanatorinį kelialapį antirecidyviniam gydymui, kurio kainos dalis būtų kompensuojama - reikia sumokėti visą kelialapio kainą (tiek suaugusiam, darbingo amžiaus apdraustam žmogui, tiek ir vyresniems nei 7 metų vaikams).

REKLAMA
REKLAMA

Lėtinėmis ligomis sergantys ligoniai tokia tvarka, žinoma, nėra patenkinti, mat viso kelialapio kaina yra pakankamai didelė ir toli gražu ne kiekvienas ligonis (ar mažojo ligoniuko tėvai) turi galimybę tokį kelialapį nupirkti.

Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos direktoriaus, tokios naujovės buvo priimtos ne tiek norint sumažinti SAM išlaidas, kiek dėl to, jog nemažai lėtinėmis ligomis sergančių ligonių nepraleisdavo progos vieną kartą metuose pusvelčiui pasiilsėti sanatorijoje. Dabar to, girdi, nebus - sanatorijose bus gydomi tik sunkūs ligoniai, kuriems, gydytojų nuomone, sanatorinis kelialapis labai reikalingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, anot V. Šiaudikio, sanatorijoms buvo labai patogu "gydyti" sveikus žmones - jos turėdavo žymiai mažesnes sąnaudas. Pavyzdžiui, lengvo laipsnio osteochondroze ar opalige sergantis asmuo yra gerokai "pigesnis" nei reabilitaciniam gydymui atvykęs žmogus, patyręs insultą ar infarktą...

REKLAMA

Teritorinės ligonių kasos direktorius atkreipė dėmesį į tai, jog ir toliau iš gydymo įstaigos stacionaro reabilitaciniam gydymui į sanatorijas siunčiami ligoniai tokį gydymą gaus nemokamai, be to, už gydymosi sanatorijoje laikotarpį išduodamas nedarbingumo pažymėjimas.

Sumažėjus į sanatorijas vykstančių ligonių srautams, anot direktoriaus V. Šiaudikio, šiuo metu jau nėra ligonių eilių, be to, jie gali pareikšti pageidavimus, kokioje sanatorijoje norėtų gydytis, ir į tai bus atsižvelgiama (žinoma, jei atitinkamoje sanatorijoje yra galimybė suteikti tokiam ligoniui reikalingas medicinines paslaugas). Tiesa, iki šiol gali kilti problemų norintiesiems gauti sanatorinį kelialapį į Palangos reabilitacijos ligoninę, mat nepaisant to, kad visos šalies sanatorijos turi licencijas ir teikia aukšto lygio medicinines paslaugas, minėta ligoninė nuo senų laikų yra išlaikiusi ypač didelį populiarumą.

O ar pasitaiko nepatenkintųjų vienos ar kitos sanatorijos medikų darbu, ar daug žmonių į teritorinę ligonių kasą kreipiasi su konkrečiais skundais? Direktoriaus V. Šiaudikio žodžiais, vienokie ar kitokie skundai - ne masinis reiškinys. Kartais ligoniai esą būna nepatenkinti maitinimu, gyvenimo sąlygomis, kartais pyksta sanatorijoje negavę norimų medicininių procedūrų. Bet juk medicininės procedūros, anot direktoriaus, yra tas pat, kas ligoniui vaistai, o juos, kaip žinia, įvertinęs ligonio būklę, skiria sanatorijos gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų