Irena ZUBRICKIENĖ
Marijampolės rajono apylinkės teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje 18-mečiai sugyventiniai Žydrūnė Petravičiūtė ir Osmundas Gataveckas, poron suėję dar būdami Marijampolės vaikų globos namų auklėtiniais, buvo kaltinami dėl banko mokėjimo kortelės vagystės, neteisėto jos panaudojimo ir svetimo turto iššvaistymo. Nusikaltimą padėjo atskleisti prie bankomato klientus fiksuojanti vaizdo kamera, apie kurią svetimo turto apakinti nelaimėliai greičiausiai pamiršo.
Sausio pabaigoje Žydrūnė ir Osmundas, lankydamiesi Marijampolės savivaldybėje, išeidami nusprendė čia pat esančiame bankomate patikrinti Žydrūnės sąskaitą, į kurią turėjo būti pervesta stipendija. (Žydrūnė yra Marijampolės profesinio rengimo centro moksleivė.) Artėdami prie aparato, sugyventiniai pastebėjo nuo jo nueinantį vyriškį. Bankomate aptikę paliktą kortelę, o ekrane išvydę klausimą, ar operacija dar bus tęsiama, jaunuoliai iškart suprato, kad kortelę paliko nutolstantis vyras. Įsitikinę, kad vyras nebegrįžta, jie nutarė pasinaudoti dėkinga padėtimi ir patikrinti svetimą sąskaitą. Iš pradžių jis sėkmingai paėmė 50 litų, o paskui, patikrinęs likutį, per kelis kartus - visus svetimoje sąskaitoje buvusius pinigus. Lobis buvo nemenkas - 4 500 litų.
Akimirksniu praturtėjusi pora tuoj pat nuskuodė į netolimą turgavietę ir apsipirko. Kadangi neseniai buvo apsigyvenę Žydrūnės įsigytame vieno kambario bute (iš Vilkaviškio rajono kilusi našlaitė ką tik buvo pasinaudojusi valstybės teikiama 6 000 litų pašalpa ir išėjusi iš vaikų namų), naujakuriams tiko kone kiekviena prekė. Į namus jaunuoliai sugrįžo nešini naujais drabužiais, batais, rankšluosčiais... Likę svetimi pinigai greitai pavirto prabangiais mobiliaisiais telefonais, aukso papuošalais, desertiniu maistu...
Kol jaunuoliai be gailesčio "tratino" nesąžiningai įgytą lobį, Marijampolės policijos pareigūnai jau dirbo pagal pensininko Pijaus M. (69 m.) pareiškimą. Mat vyras jiems pranešė, kad "pagavo žioplį" ir bankomate paliko žmonos kortelę, o kai kitą dieną apsižiūrėjo, sąskaita - visos sutuoktinių santaupos - jau buvo ištuštinta.
Daugiausia vilčių pareigūnai dėjo į vaizdajuostėje užfiksuotus kadrus. Juos peržiūrėję nustatė, kad Pijaus palikta kortele pasinaudojo vaikinas ir mergina. Ekonominių nusikaltimų tyrimo poskyrio vadovui Rolandui Gyliui, įsidėmėjusiam jaunuolių vaidus ir užfiksavusiam, kad mergina yra nėščia, po kurio laiko pavyko atpažinti ieškomąją, atsitiktinai sutiktą tiesiog gatvėje. Pirmą kartą įtariamosios vaidmenyje atsidūrusi nelaiminga mergina (prieš ketverius metus jos akyse buvo nužudyti mama ir patėvis) labai gailėjosi ir išgyveno. Savo kaltės nebegalėjo neigti ir Osmundas.
Teisme liejosi teisiamųjų atgailos žodžiai ir pažadai atlyginti apvogtiems marijampoliečiams visą patirtą materialinę žalą. Liejosi ir Žydrūnės, bemaž prieš porą mėnesių tapusios mama, ašaros. Greičiausiai tai sugraudino net ir bylą nagrinėjusį teisėją. Juos atleido nuo bausmės. Tačiau taikyta baudžiamojo poveikio priemonė - nurodyta atlyginti nukentėjusiesiems 4 500 litų žalą. Žydrūnei, priverstai taupyti savo stipendijas, teks sumokėti pusę šio ieškinio. Kitą pusę turės sumokėti... Marijampolės vaikų globos namai, kurių auklėtiniu būdamas nusikalto Osmundas.