Gydomųjų žolelių vonios praktikuojamos nuo neatmenamų laikų. Tiesa, šioms vonioms paruošti reikia turėti nemažą kiekį vaistažolių. Žinant savo poreikius, jomis galima apsirūpinti atitinkamu metų laiku.
Gydomosios vonios padeda gydant širdies ir kraujagyslių, virškinimo, nervų sistemos, kvėpavimo organų, sąnarių, odos, ginekologines ligas ir kai kuriuos medžiagų apykaitos sutrikimus. Jos būna bendrosios (kai panardinamas visas kūnas), sėdimosios, vietinės (kojoms, rankoms). Nors gydomosiomis voniomis daugiausia gydoma kurortuose ir sanatorijose, žinant savo ligą ir turint tam tinkamų gydomųjų žolelių, jas galima pasidaryti namuose.
Nuo laikinos depresinės nuotaikos padeda išsimaudymas šiltoje vonioje. Ji tiesiog pataiso savijautą. Atsižvelgiant į tuo metu esamą nuotaiką, į vandenį galima įdėti raminamųjų žolelių, pavyzdžiui levandų, melisos, jazmino arba stimuliuojančios citrinos. Tinka ne tik švieži augalai, bet ir jų eteriniai aliejai. Į vonią pakanka įlašinti apie 10 lašų eterinio aliejaus arba aliejų mišinio. Patartina įpilti kokius 2 šaukštus pieno, grietinės ar medaus. Maudytis apie 20 minučių ne aukštesnėje nei 39 laipsniai temperatūroje.
Takažolė malšina uždegiminius procesus, pasižymi biostimuliuojančiu ir antitoksiniu poveikiu. Šios žolės vonios gydo stuburo osteochondrozę ir poliartritą.
Ramunėlių stiebų ir žiedų vonios taip pat gydo osteochondrozę ir poliartritą. Be to, jos gydo daugelį negalavimų, malšina skausmą, spazmus. Reikia 300 g ramunėlių užpilti 5 litrais verdančio vandens, 2 valandas palaukti, perkošti ir supilti į vonią.
Eglių ir ąžuolų žievės vonios gydo reumatą, neuralgiją, lėtines odos ligas, ramina ir stiprina organizmą. Reikia 1 kilogramą susmulkintos žievės užpilti 5 litrais vandens, pusę valandos pavirinti ant nestiprios ugnies ir perkošus supilti į vonią.
Kaštonų vaisių vonios gydo reumatą, neuralgiją, periferinės kraujotakos sutrikimus, malšina niežulį. Kaštonų vaisiuose esančios rauginės medžiagos padidina kapiliarų atsparumą ir neleidžia formuotis trombams. Apie 1 - 1,5 kg labai susmulkintų kaštonų vaisių užpilti 5 litrais šalto vandens, 30 minučių pavirinti ir nukošus supilti į vonią.
Varpinių augalų žiedų bendrosios ir vietinės vonios (taip pat apvyniojimai ir kompresai) gydo artritą, reumatą, lėtinį bronchitą. Be to, žieduose esantys eteriniai aliejai malšina spazmus. 1 - 1,5 kg surinktų žiedų užpilama 5 litrais šalto vandens, 30 minučių pavirinama ir nukošus supilama į vonią.
Pušų ekstrakto, valgomosios ir jūros druskos vonios gydo osteochondrozę spondilartrozę, artritą, neurozes, normalizuoja medžiagų apykaitą ir stiprina visą organizmą. Į vonią įpilama 150 g pušų ekstrakto ir įberiama 2 - 2,5 kg druskos.
Juodojo šeivamedžio, dilgėlių, takažolės, raudonėlių, varnalėšų, kadagių, bitkrėslės, juodųjų serbentų lapų, pušų pumpurų, asiūklių, apynių, čiobrelių vonios gydo įvairias sąnarių ir stuburo ligas. Šios vonios stiprina organizmą, normalizuoja medžiagų apykaitą, malšina skausmus. Reikia 8 valgomuosius šaukštus lygių dalių mišinio užpilti 2 litrais verdančio vandens, 10 minučių pavirinti, atvėsinus nukošti ir supilti į vonią. Vonios temperatūra turi būti apie 38 - 40 laipsnių.
Levandų vonia ramina, atpalaiduoja ir padeda užmigti. Dvi dideles saujas džiovintų levandų sumaišyti su 500 g jūros druskos ir uždengus savaitę palaukti. Mišinio užtenka maždaug šešioms vonioms. Jo įberiama į maišelį ir 15 minučių palaikoma vonioje su vandeniu.
Labai naudingos raminamosios vonios artėjant mėnesinėms:
1. Raminančiai voniai su levanda reikia 50 - 100 g levandos žiedų užpilti 2 litrais karšto virinto, bet ne verdančio vandens ir uždengti. Po 15 minučių perkošti ir supilti į vonią. 2. Traukulius malšinanti vonia ruošiama su kraujažole. 50 - 100 g kraujažolių užpilama dviem litrais verdančio vandens, 15 minučių palaikoma uždengus, perkošiama ir supilama į vonią. 3. Prieš artėjančias mėnesines ramina nervus vonia su melisa. 50 - 100 g melisos užpilama 2 litrais verdančio vandens, 10 minučių palaikoma uždengus, perkošiama ir supilama į vonią.
Na, o jeigu norite pasijausti kaip po pirties, pagulėkite beržų lapų vonioje.
Paruošė Ona Naruševičienė.