Aurelija Žutautienė
Suklusti verčianti statistika: Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Paramos šeimai skyriaus darbuotojų pateiktais duomenimis, mažas pajamas turinčioms (ar visai pajamų negaunančioms) šeimoms kasmet išmokama per 88 milijonus litų! Invalidams vaikams ir suaugusiesiems bei juos slaugantiems asmenims - dar daugiau! O kur dar įvairiausios kompensacijos! Už kurą, komunalinius patarnavimus, šildymą, transporto išlaidas, higienos priemones invalidų slaugai ir t. t.?
Padorūs žmonės vis garsiau piktinasi, jog valstybės pašalpų politika - išsigimusi, nes padedama ne tiems, kurie iš paskutiniųjų stengiasi, taupo kiekvieną centą, o alkoholikams, valkatoms, visokio plauko perėjūnams! Negana to, daugelis asocialių asmenų dar drįsta vograuti, kad valdžia - bloga, per mažai skurdžiais besirūpinanti, kad skiriamos per menkos pašalpos, siūloma per prasta labdara, atvežamos prastos kalėdinės dovanėlės ir t. t.
Piktinosi "akmenširde" motina
Mums parašė Kupiškio rajono Virbališkių miestelio gyventojas (jo prašymu pavardės neminėsime). Pakvietė atvykti ir patiems įsitikinti, kaip gyvenanti "akmenširdė" motina Janina Ruzienė. Nuo pirmojo vyro pagimdyti du vaikai, kaip toliau rašoma laiške, jau suaugę, sukūrę šeimas, du mažiukai - 14 metų Saulius ir vienuolikametis Sigitas - lanko Virbališkių devynmetę mokyklą, o štai 24 metų Rūta ir šešiolikmetė Loreta - invalidės. Viena - pirmosios, kita - antros grupės. Nors motina už neįgalių dukrų priežiūrą gaunanti didžiulius pinigus, mergaičių, girdi, beveik nežiūrinti: kai užgerianti su paskutiniuoju, ketvirtuoju gyvenimo draugu Broniumi, tai ne tik gautos pašalpos "per aną galą išgaruojančios", bet parduotuvėje dar ir "į skolą" pasiimanti... Tai už ką, girdi, tokiai "slaugytojai" mokėti pinigus - tegu rajono savivaldybės Globos ir rūpybos skyriaus darbuotojai invalides kuo greičiau veža į pensionatą!
Yra iš ko - kodėl negirtauti?
- Janina Ruzienė - darbšti moteris, bet geria tikrai stipriai, - laiško autoriaus žodžius patvirtino Kupiškio seniūnijos Globos ir rūpybos skyriaus specialistė Janina Kirdienė.
Už ką Ruzienė geria, jei nei ji, nei sugyventinis nedirba? Rajono savivaldybės Globos ir rūpybos skyriaus darbuotojai sakė, kad Janina - dviejų invalidžių dukrų globėja. Už tai gauna pinigų. Buvo preliminariai paskaičiuota, jog už neįgalias dukteris Janinai Ruzienei kas mėnesį išmokama per 500 litų, be to, dar skiriama papildoma slaugos pašalpa (147 litai) žmogui su visiška negalia (tokia yra Janinos dukra Rūta) bei transporto išlaidų kompensacija (31,25 lito kas mėnesį). Tai ko negirtauti?
"Parama turėtų būti didesnė!"
Nuvykome pas Janiną Ruzienę. Vidurdienis. Janina - blaivi. Kaip tik tuo metu pasirodė pašalpų mokėtoja. Janinai buvo atskaičiuota 700 be kelių litų.
- Tai va, už šituos pinigus reikia išgyventi 7 žmonėms: man, Broniui, dviem invalidėms dukroms, dviem nepilnamečiams sūnums ir seneliui Povilui, - pakėlusi balsą vardijo Janina Ruzienė (Povilo pensiją - beveik 400 litų - Janina "pamiršo" priplisuoti prie šeimos biudžeto). - Vien mokykla kiek kainuoja - ir drabužiai, ir apavas, ir pratybos! (Beje, abu Janinos sūnūs mokykloje maitinami nemokamai - V. G.)
Janinos ir jos sugyventinio nuomone, normaliai egzistencijai reikėtų kokių trijų tūkstančių litų kas mėnesį.
Janina Ruzienė nelaiko savęs dažnai girtaujančia, nemano, kad invalides dukteris slaugo prastai. Tai kaip tuomet iš jos galėtų invalides atimti ir apgyvendinti pensionate? Nieku gyvu motina jų neatiduotų!
Tokiais Janinos Ruzienės žodžiais Virbališkių gyventojai nė kiek nesistebi. Aritmetika aiški: netekus neįgalių dukrelių reikėtų atsisveikinti ir su pašalpomis. O juk asocialioms šeimoms pinigai už vaikus - vienintelis pragyvenimo (gal tiksliau - girtavimo) šaltinis.
Globą atimti nelengva
Pasak Kupiškio rajono savivaldybės Globos ir rūpybos skyriaus vedėjos Vandos Kareivienės, invalidumo ir šalpos pašalpos skiriamos iš valstybės biudžeto, todėl jas sulaikyti ar nutraukti jų mokėjimą nėra galimybių. Rajono globos ir rūpybos darbuotojai esą gali pakoreguoti nebent pašalpų socialiai remtinoms šeimoms mokėjimą - jei yra duomenų, kad pinigai prageriami ar išleidžiami kitiems negeriems dalykams, tokias pašalpas galima "išmokėti" maisto produktais, buities ar mokykliniais reikmenimis (vaikams).
Kita vertus, anot Vandos Kareivienės, šiuo metu nėra taip paprasta skirti ar naikinti invalidų globą. Jei gaunama negatyvios informacijos ir ta informacija pasitvirtina, savivaldybė turėtų kreiptis į teismą dėl ankstesnės globos panaikinimo bei kito globėjo paskyrimo. Tačiau tam būtina surinkti gyvą galybę dokumentų, aktų, pažymų...
Įmanomas ir kitas variantas: invalidas nukreipiamas į pensionatą. Tačiau pageidaujančiųjų patekti į tokias įstaigas yra gerokai daugiau nei jose vietų. Sudaryta eilė, reikia ilgai laukti.
V. Kareivienė minėjo, jog prieš kelerius metus Janinos Ruzienės dukra Rūta buvo išvežta į pensionatą, tačiau motina išsireikalavo, kad dukterį sugrąžintų atgal.
Invalidų tik daugės?
Lietuvoje gimstamumas tolydžio mąžta. O ir tą menką prieaugį daugiausia sudaro asocialiai gyvenančių šeimų, kurioms terūpi už vaikus gaunami pinigai, o ne jų auklėjimas, išmokslinimas ar sveikata, atžalos.
Nemažai vaikų tokiose šeimose gimsta su sunkiais intelekto defektais, vadinasi, jiems ir jų tėvams (globėjams) skiriamos invalidumo bei slaugos pašalpos. Kaip ir finansinė parama daugiavaikėms šeimoms (nepriklausomai nuo tos šeimos socialinės padėties), pašalpos, skirtos invalidams, slaugytojų neretai prageriamos. Socialinių darbuotojų nuomone, valstybė pati žmones išlepino; už bet kokias pinigines išmokas kiekvienas turėtų atidirbti - tuomet gal nekiltų noras nelengvai gautus pinigus iššvaistyti).
Sveikoji visuomenės dalis turi pilną teisę klausti: jei asocialios šeimos pačios neįstengia ar nesugeba planuoti vaikų skaičiaus, nenaudoja kontracepcinių priemonių, tarsi lenktyniauja vienos su kitomis šiame "versle" (kuri prigimdys daugiau, vadinasi, turės didesnes pajamas), gal pats laikas prisiminti priverstinę sterilizaciją? Juk jei padėtis nesikeis, po metų kitų vaikų invalidų skaičius, žiūrėk, susilygins su sveikųjų! Ir kiek tuomet reikės skirti biudžeto lėšų tokiems invalidams bei jų slaugytojams išlaikyti?