Dienraščio "Glasgow Herald" teigimu, Didžiosios Britanijos Mėsos ir gyvulininkystės komisijos vyresnioji rinkos analitikė Amanda Lamm (Amanda Lam) pareiškė, kad Europos Sąjungos (ES) plėtra suteiks naujų galimybių bei pateiks iššūkių ir dabartinėms, ir būsimosioms valstybėms narėms.
Tokiu pat laiku kitais metais ES priklausys jau 25 šalys, tarp jų ir Lietuva, o 2007-aisiais prie bendrijos turėtų prisijungti ir Rumunija bei Bulgarija.
Plėtra net 45 proc. padidins ES žemės ūkio naudmenų plotą, o šia veikla užsiimančių gyventojų skaičius turėtų padvigubėti. Neseniai paskelbtoje ataskaitoje A. Lamm teigė: "Nors ES plėtra turėtų būti naudinga daugeliui dabartinių ir būsimųjų narių, susirūpinimą tebekelia jos potencialus trumpalaikis ir ilgalaikis poveikis. Šis susirūpinimas yra labiausiai susijęs su pertekliniu tiekimu, integravimo procedūromis ir tuo, ar visos šalys sugebės pertvarkyti savo (žemės ūkio) sektorius pagal konkrečias Bendrosios žemės ūkio politikos taisykles".
Vis dėlto, nepaisant nuogąstavimų esą ES senbuvėms gali pakenkti kiaulininkystės sektoriaus plėtra būsimose narėse, A. Lamm laikosi pragmatiško požiūrio. "Kiaulienos gamyba stojančiosiose valstybėse tikriausiai labai priklausys nuo grūdų kainos, - aiškino ekspertė. - Norėdami konkuruoti ES (šių valstybių) gamintojai turės efektyviau naudoti pašarus".
Šiuo metu būsimosiose narėse didžiąją kiaulienos dalį pagamina maži ūkiai. Be to, šios kiaulienos kokybė yra prastesnė už tą, kurią siūlo dabartinių penkiolikos valstybių narių ūkininkai.
Anot A. Lamm, būtent geresnė kokybė trumpalaikėje perspektyvoje suteiks plėtros galimybių dabartinėms didžiosioms ES kiaulienos gamintojoms. Tačiau ilgainiui padėtis gali pasikeisti. "Kai stojančiosios šalys prisitaikys prie narystės ES ir pagal ją pertvarkys savo kiaulienos sektorius, (joms) atsiras (plėtros) galimybių, - teigė analitikė. - Jas sumažinti gali tik nuolat gausėjantys Briuselio įvedami aplinkosaugos suvaržymai".
ELTA