Lietuvos ir kitų valstybių teisėsaugos institucijų surinktais duomenimis, nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis mažėja.
Tuo tarpu nepilnamečių prekybos žmonėmis aukų skaičius nesikeičia. Daugiau nei 40 proc. prekybos žmonėmis aukų - merginos iki 18 metų. Jomis rūpinasi nevyriausybinės organizacijos, kurioms dažniausiai trūksta lėšų net būtiniausioms reikmėms - socialinių darbuotojų atlyginimams, patalpų nuomai, maistui.
Pastebima, jog į prekeivių žmonėmis pinkles dažniausiai patenka žemą išsilavinimą turintys asmenys (apie 35 proc. neturintys net pradinio išsilavinimo), o Lietuvos Vyriausybė vis dar negali suskaičiuoti vaikų, kurie dėl įvairių priežasčių nelanko mokyklos.
Dar nėra nusistovėjusi ir teisminė praktika, sprendžiant tokio pobūdžio bylas. Įprastai teismai tęsiasi kelis metus, o kartais ir daugiau. Dažniausiai žmogus būna toks traumuotas, kad pirmiausia jam teikiama reikalinga pagalba ir laukiama, kol galės kalbėti apie nemalonius įvykius. Taigi dažnai tenka tirti jau senokai nutikusius atvejus.
Valstybės vaidmuo
JAV Valstybės departamentas kiekvienais metais vertina užsienio šalių vyriausybių pastangas kovoje su prekyba žmonėmis. Pasak mūsų Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos skyriaus vedėjo pavaduotojo Igorio Bazylevo, jau penktus metus iš eilės Lietuva priskiriama pirmajai valstybių grupei (iš viso jų yra keturios), - vertinama, kaip dedanti didžiausias pastangas kovai su prekyba žmonėmis.
Vyriausybės lygmeniu nuveikta taip pat nemažai. Prieš 2 metus nevyriausybinėms organizacijoms inicijavus Darbo rėmimo užimtumo įstatymo papildymą, į atskirą grupę buvo įtrauktos ir nuo prekybos žmonėmis nukentėjusios moterys. Suteikus kompensaciją darbdaviui, atsiveria platesnės galimybės jaunoms moterims įsidarbinti ir integruotis visuomenėje.
Šių metų vasarį Lietuva pasirašė 2005 metų Europos Tarybos konvenciją dėl veiksmų prieš prekybą žmonėmis - ji užtikrina nukentėjusiųjų nuo prekybos žmonėmis ir jų teisių apsaugą.
Pasak Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroro Eriko Vaitiekūno, mūsų įstojimas į Šengeną kelia naujus iššūkius, nes atsekti nusikaltėlių pėdsakus gali tapti vis sudėtingiau. Kita vertus, prasiplėtus euro zonai, tenka ruoštis ir gausesniems prekybos žmonėmis išnaudojimo atvejams Lietuvoje (ypač asmenų iš trečiųjų šalių).
Nuo 2007 metų pastebimos naujos tendencijos prekybos žmonėmis bylose - pradėti pirmieji ikiteisminiai tyrimai, susiję su pardavimu priverstiniam darbui. Būna ieškoma asmenų, norinčių vykti užsidirbti į užsienį dirbant tokį pat nekvalifikuotą darbą kaip ir savo šalyje, tik už didesnį uždarbį. Tarp jų ieškoma ir Lietuvoje jau dirbančių prostitučių, kurios užsienyje tikisi uždirbti daugiau.