Įrašomųjų optinių įrenginių gamintojai stengiasi įsiteikti rinkai siūlydami talpos “aukso vidurį” - įprastinius CD, į kuriuos galima įrašyti iki 1,4 GB duomenų. “Sanyo” ir “Plextor” jau pristatė tokias savo naujoves.
Japonijos kompanija “Sanyo” pranešė pradedanti gaminti “HD-Burn” (High Density Burn) optinius įrenginius, kurie į 700 MB (80 minučių) CD-R laikmenas gali įrašyti 1,4 GB duomenų. Pasak kompanijos atstovų, šiandien susidarė didelis talpos atotrūkis tarp įrašomųjų CD ir DVD laikmenų - į DVD galima sutalpinti 4,7 GB, o į CD telpa tik šeštadalis tokio duomenų kiekio. “Sanyo” mano, kad dėl to vartotojai patiria didelių nepatogumų. “Tarpinės talpos tarp CD-R ir DVD poreikis vis didėja, nes dirbantiems su dideliais duomenų kiekiais vis labiau reikia patogių naudoti ir pigių laikmenų”, - sakoma kompanijos pareiškime. “HD-Burn” įrenginius rinkai “Sanyo” teiks ne viena - šią technologiją ketinama licencijuoti ir kitiems gamintojams.
Įprastinių CD-R talpą padvigubinti leidžia “HD-Burn” įrašymo technologija, 134 proc. sumažinusi įrašomojo sluoksnio paviršiuje lazerio paliekamų “duobučių” minimalų dydį ir sutankinanti disko “griovelius”. Smarkiai patobulinti ir klaidų korekcijos algoritmai. Maksimalus “HD-Burn” duomenų įrašymo greitis - 36x, skaitymo - 80x (naudojant CLV (Constant Linear Velocity) formatą).
Pats svarbiausias klausimas - ar talpieji “Sanyo” įrenginiai suderinami su kitų gamintojų produktais? Kompanija teigia, kad “HD-Burn” įrašytas laikmenas galės atkurti įvairūs DVD įrenginiai, tačiau tuo tikslu reikės atnaujinti gamintojo programinę įrangą (firmware). Skelbiama, kad “HD-Burn” ateityje bus suderinami ir su CD-RW laikmenomis bei galės įrašinėti į jas maksimalia 24x sparta.
“Sanyo” pateiktoje pirmojo “HD-Burn” įrenginio CRD-BPDV2 specifikacijoje nurodoma, kad jis gali įrašinėti įprastos talpos CD-R/RW laikmenas (24x/12x40x sparta) bei DVD+RW/+R diskus (4x/4x/16x). Orientacinė įrenginio kaina prieš pradedant masinę gamybą buvo 416 JAV dolerių (apie 1300 Lt).
Kompanijos produkcijos planuose numatyta per mėnesį pagaminti apie 30 000 “HD-Burn” įrenginių. Jau atsirado ir pasekėjų - antai Taivano bendrovė “Accesstek” pranešė įsigijusi “HD-Burn” licenciją ir pradedanti gaminti šią technologiją naudojantį daugiaformatį DVD+/-RW įrenginį. Apie jo kainą kol kas nieko neskelbiama.
Į įprastinių CD talpos didinimo varžybas visai neseniai įsitraukė ir JAV bendrovė “Plextor”, paskelbusi, kad “GigaRec” technologiją naudojantys jos įrenginiai “PlexWriter Premium” 40 proc. padidins į standartines CD-R/RW laikmenas įrašomų duomenų kiekį. Į 700 MB talpos CD jie gali “sukimšti” 1 GB.
129 dolerius (403 Lt) kainuojantis vidinis IDE įrenginys gali įrašinėti CD-R diskus maksimalia 52x, o CD-RW - 32x sparta. Laikmenų talpa padidinta tuo pačiu būdu - didinant įrašymo tankį. “Plextor” jį pavyko padidinti nuo 20 iki 40 proc. Nors talpos požiūriu “GigaRec” atsilieka nuo “Sanyo” pristatytos “HD-Burn” technologijos, “Plextor” naujovė turi neabejotiną privalumą: pasak kompanijos atstovų, “PlexWriter Premium” įrašytus 1 GB CD gali nuskaityti visi “kokybiški” kitų gamintojų optinių diskų įrenginiai. Bandymų metu buvo naudojami skirtingų gamintojų produktai ir rezultatai buvę geri. Tiesa, “Plextor” atstovai apsidraudžia: pasak jų, neverta apgaudinėti vartotojų tvirtinant, kad “PlexWriter Premium” įrašytus talpiuosius CD galės perskaityti visi įrenginiai.
“Sanyo” ir “Plextor” anaiptol ne pirmieji bando išplėsti CD talpą - tai daryti bandė “Sony” su savo vadinamaisiais dvigubo tankio diskais (Double Density Disks) ir bendrovė “Calimetrics”, sukūrusi “MultiLevel” įrašymo technologiją. Deja, šios pastangos nebuvo apvainikuotos sėkme: “Sony” talpiau įrašinėti siūlė ne įprastus, bet specialius, šiek tiek brangesnius diskus. Dabartinės “Sanyo” ir “Plextor” iniciatyvos, suteikiančios galimybę naudoti plačiai paplitusias laikmenas, atrodo gerokai patrauklesnės, bet ir joms gali pakišti koją suderinamumo problema. 1 ar 1,4 GB talpos CD, ką ir kalbėti, geras dalykas, bet jei žinai, kad atiduodant įrašytą laikmeną užsakovui ar kolegai nuolat kamuos hamletiškas klausimas: “Perskaitys ar neperskaitys?”, dažnas didesnės talpos entuziastas turbūt nuspręs palaukti pingančių įrašomųjų DVD įrenginių.