Spalio 13-ąją Letuvoje bus minima 3-oji Pasaulinė ir 9-oji Europos organų donorystės diena.
Kiekvienas pilnametis asmuo gali pats pareikšti savo valią ir, apsilankęs pas savo šeimos gydytoją ar bet kurioje gydymo įstagoje, užpildyti asmens sutikimą po mirties tapti organų donoru. Kiekvienas žmogus yra potencialus organų ir audinių donoras - nesvarbu, kiek jam metų. Vienas žmogus po mirties gali išgelbėti net 7 sunkių ligonių gyvybes.
Donorystei raginantys medikai teigia, kad viena iš priežasčių, stabdančių žmones aukoti organus, yra religija. Esą bažnyčia yra prieš organų transplantaciją. Šią nuomonę prieš kelias dienas kaip tik ir paneigė Anglijos krikščionių anglikonų bažnyčia, oficialiai paskelbusi, jog organų donorystė yra kiekvieno tikinčiojo pareiga ir siekis dalintis privačia nuosavybe. Bažnyčios atstovų teigimu, mirštančiajam nederėtų drauge su gyvybe "išsinešti" ir vidaus organų. Priešingai, anot jų, "perduoti nebereikalingas kūno dalis žmonėms, kuriems jos gali išgelbėti gyvybę, yra doro ir sąmoningo tikinčiojo sprendimas".
Lietuvos dvasininkijos atstovai dar 2003 metais šalies vyskupų konferencijoje irgi yra pareiškę: "Pasiūlyti savo organus dar esant gyvam, kai tas pasiūlymas įsigalios tik po mirties, daugeliu atvejų yra pagirtinas didžiulės, kitiems gyvenimą dovanojančios meilės darbas ir gyvybės liudijimas vis labiau įsigalint "mirties kultūros" taisyklėms. Dar kartą visiems tikintiesiems primename, kad transplantacijos operacijos ir organų donorystė, jei tik donoras ar už jį atsakingi asmenys yra davę aiškų sutikimą, neprieštarauja Katalikų Bažnyčios mokymui. Toks žmogaus apsisprendimas ir pasiryžimas išties yra labai sveikintinas ir skatintinas. Kreipiamės į jus, mielieji broliai ir seserys, kviesdami šiam konkrečiam krikščioniškos artimo meilės liudijimo žingsniui ir netikėtos mirties atveju ryžtis tapti donorais bei drąsiai liudyti gyvenimą mirties akivaizdoje".
Lietuvos nefrologinių ligonių asociacija "Donorystė" skelbia, kad 2007 metais iki spalio 1 d. šalyje buvo atliktos 57 inksto (kasmet - iki 13), 8 širdies (kasmet - iki 10), 4 kepenų, 1 plaučių, 1 širdies ir plaučių komplekso, 28 ragenų ir 65 kaulų čiulpų persodinimo operacijos. Kaip didžiausios ir vienintelės vilties pratęsti gyvenimą tokių operacijų šiuo metu dar laukia daug ligonių: inksto transplantacijos - 339, širdies - 34, kepenų - 24, ragenų - 369.
Minėtos asociacijos paskaičiavimu, iki šiol Lietuvoje organų transplantacijai prieštarauja 32 procentai gyventojų. Taigi kas trečias lietuvis, netikėtai atsidūręs akistatoje su artimojo netektimi ir tuo metu medikų paprašytas paaukoti mirštančiojo organus donorystei, tokio žingsnio kategoriškai atsisako.
Pasaulinė ir Europos organų donorystės diena jau tradiciškai minima ne viename Lietuvos mieste. Moksleiviai kviečiami dalyvauti piešinių konkursuose, lektoriai įvairioms klausytojų auditorijoms skaito paskaitas, žmonių susibūrimo vietose piliečiai kviečiami čia pat pasikonsultuoti su medikais ir apsispręsti bei užpildyti "Asmens sutikimo, kad jo audiniai ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai" formą (reikia turėti pasiėmus pasą arba asmens tapatybės kortelę, arba vairuotojo pažymėjimą).
"Dabar jautiesi sveikas, bet... problema gali paliesti Tave ir Tavo artimuosius. Galbūt donoro kortelės turėjimas bus paskutinis Tavo geras darbas po mirties, galbūt kažkam išgelbėsi gyvybę, - skelbiama šūkiuose, raginančiuose nenusigręžti nuo organų donorystės. - Dalyvauk renginiuose, sužinok daugiau apie donorystę. Nesvarbu, kas Tu esi, ką veiki, kur gyveni - Tu gali padovanoti kažkam pačią didžiausią dovaną - GYVENIMĄ".