Irena ZUBRICKIENĖ
- Į mano du šimtus litų mentai pasižiūrėjo kaip į servetėles! Jeigu būčiau siūlęs "štuką" (tūkstantį - I. Z.), problemų nebūtų buvę! - Marijampolės policijos koridoriuje pykčio aistras liejo klaipėdietis Egidijus Rimkus (29 m.), per vieną parą ne tik įkliuvęs į policininkų rankas kaip nedrausmingas vairuotojas, bet ir išgirdęs teismo nuosprendį už kyšio davimą pareigūnams.
"Atsirūgo" vaišės pasienyje
E. Rimkus dirba tolimųjų reisų vairuotoju. Lemtingąją dieną jis gabeno baldų krovinį iš Lenkijos į Klaipėdą. Pavakare vyras kirto Lenkijos ir Lietuvos sieną ir nutarė pailsėti pasienio aikštelėje. Čia jis susitiko su kitu tolimųjų reisų vairuotoju, ir abu išgėrė litrą degtinės.
Anot Egidijaus, po vaišių vakarop jau snausdamas, jis gavo raginimą mobiliuoju telefonu, kad greičiau grįžtų į Klaipėdą. Vyras išvairavo vilkiką "Iveco" į Suvalkų - Marijampolės - Kauno kelią. Keliasdešimt minučių sėkmingai vairavęs girtas Egidijus vis dėlto nutarė dar kelias valandas pailsėti, nes promilės darė savo. Vos tik jis įsuko į Barštinės kaime (Marijampolės sav.) esančią automobilių stovėjimo aikštelę ir persėdo į keleivio vietą, prie vilkiko privažiavo Marijampolės policijos patrulių ekipažas. Budėję pareigūnai iš tolo pastebėjo, kad krovininis automobilis buvo vairuojamas įtartinai, todėl nutarė patikrinti vairuotoją.
Egidijus, pakviestas į tarnybinį automobilį, išsidavė esąs neblaivus (vėliau jam buvo nustatytas sunkus girtumo laipsnis - 2,63 promilės kraujyje). Vyras bandė derėtis, kad jam nebūtų nustatinėjamas girtumas ir pildomas administracinės teisės pažeidimo protokolas. Kai suprato, kad žodžiais patrulių nepaveiks, klaipėdietis išsitraukė iš kišenės du šimtus litų ir padėjo juos tarp priekinių tarnybinio automobilio sėdynių.
Šito pakako, kad sulaikytą kelių eismo taisyklių pažeidėją patruliai nugabentų į policijos areštinę. Vyras buvo apkaltintas dėl pareigūnų papirkimo. Baudžiamasis kodeksas už tokį nusikaltimą numato laisvės atėmimo bausmę iki ketverių metų.
Atsidūręs areštinėje, E. Rimkus patyrė šoką, nes anksčiau tokion vieton jis nebuvo patekęs - iki šiol neturėjo problemų su teisėsaugininkais. Kaip vėliau vyras prasitarė, kelios valandos, praleistos areštinėje, jam prilygo amžinybei. Labai rūpėjo ir namai, kuriuose - kūdikio besilaukianti žmona, ir darbdavių, sužinojusių apie įkliuvusį neblaivėlį, nuotaikos.
E. Rimkus visiškai pripažino savo kaltę bandęs papirkti pareigūnus, tad įvykį tiriantiems policininkams nebuvo problemų bylą pasiųsti į teismą pagreitinto proceso tvarka. Jau kitą dieną Marijampolės rajono apylinkės teismas paskelbė E. Rimkui nuosprendį: vienerius metus kalėti pataisos namuose, tačiau bausmės vykdymą atidėti vieneriems metams. Girto prie vairo sėdusio Egidijaus dar laukia kelių tūkstančių litų bauda. Gali būti atimtas ir vairuotojo pažymėjimas keliolikai mėnesių.
Elgėsi kaip įpratęs...
Kiek švelnesne bausme, padaręs tokį patį nusikaltimą, atsipirko Kazachijos pilietis Azatas Mirgijazovas (32 m.). Tai pirmasis užsienietis Marijampolėje, įkliuvęs dėl kyšio davimo. Automobilių prekeivis lemtingąją dieną iš Marijampolės vyko Vilniaus link - vežė kelis savo kraštiečius į aerouostą. Ties Igliškėlių kaimu (Marijampolės sav.) kazacho vairuojamą automobilį "Mitsubischi" sustabdė patruliavę pareigūnai. Jie nustatė, kad vairuotojas 24 kilometrais per valandą viršijo tame kelio ruože leistiną greitį (50 kilometrų per valandą). Vairuotojui buvo išaiškinta, kad dėl šio pažeidimo tuoj pat bus užpildytas protokolas - gresia bauda.
Užsienietis, ketindamas perkalbėti pareigūnus, skubiai sukrapštė keturias kupiūras po 100, 20 ir 10 litų ir savo baudėjams ištiesė 240 litų. Almatos gyventojui teko baigti net neįpusėjusią kelionę ir vykti į Marijampolės policijos areštinę. Vyras tikino patyręs šoką: esą ir jo gimtinėje, ir čia, Lietuvoje, visada būdavo galima "susitarti" su pareigūnais už neva menkus kelių eismo taisyklių pažeidimus - apie kokias nors "naujoves" Lietuvos keliuose jis nebuvo girdėjęs.
Marijampolės teismas įvertino užsieniečio atgailą ir nuoširdumą ir paskyrė vyriškiui švelnesnę, nei numato įstatymas, bausmę: 12 MGL (minimalaus gyvenimo lygio) dydžio - 1 500 litų - baudą. Kadangi po įvykio iki teismo užsienietis praleido šešias paras areštinėje, jo bausmė laikoma atlikta - jis iškart po nuosprendžio paleistas į laisvę. Be to, Azato piniginė dar palengvėjo pora šimtų litų, kuriuos kaip baudą už viršytą greitį jam paskyrė Eismo priežiūros poskyris. Pareigūnai dabar juokauja, kad šis įvykis bus savotiška reklama ar agitacija bei profilaktika: apie Lietuvos keliuose kyšininkams paskelbtą karą ir it konvejeriu skelbiamus teismo nuosprendžius kosminiu greičiu sužinos ir kiti užsieniečiai.
Kyšiai - ir 30 litų, ir 500 litų
Marijampolės policijos spaudos atstovas Skirmantas Andriušis papasakojo, kad didžiausias Marijampolėje kyšis - 500 litų - buvo pasiūlytas pirmojo šiemet sulaikyto kyšininko marijampoliečio Kęstučio Venciaus (27 m.). Jis pareigūnams įkliuvo vairuodamas girtas. Kęstutis jau nuteistas už kyšio davimą vienerių metų laisvės atėmimo bausme, kurios vykdymas atidėtas pusantrų metų laikotarpiui, o už kelių eismo taisyklių pažeidimą jam paskirta 1 600 litų administracinė bauda ir uždrausta 18 mėnesių vairuoti transporto priemones.
Karalių kaimo (Vilkaviškio r.) gyventojui Antanui Kliūzui (27 m.) nelemtas kyšis ne tik patuštins piniginę, bet ir atkrapštė kiek jau primirštus buvusius nemalonumus. Šis vyras buvo padaręs nusikaltimą, tačiau teismo bausmės galėjo išvengti, nes susitaikė su nukentėjusiuoju. Tačiau dabar, kai Vilkaviškio rajono kelyje patruliavusiems Marijampolės pareigūnams Antanas įkliuvo prie vairo sėdęs girtas (2,77 promilės alkoholio - sunkus girtumo laipsnis) ir dar bandė "susitarti", duodamas 400 litų kyšį, jis privalės atsakyti už visas susikaupusias "nuodėmes".
Ne akcija, o pozicija
Patys vairuotojai, anot pačių, anksčiau ne kartą išvengę įvairių baudų tik pareigūnams duoto kyšio dėka, linkę skeptiškai vertinti vadinamųjų kyšininkų gaudymą ir jau tris mėnesius garsinamus analogiškus įvykius laiko eiline Eismo priežiūros poskyrių pareigūnų akcija, turinčia greitą pabaigą - esą tuoj vėl viskas bus kaip buvę. Interneto svetainės knibždėte knibžda pašaipių skeptikų nuomonių, esą pareigūnai atsisako tik mažų kyšių ir todėl išviešina tokius davėjus. Savo krašto minėtus įvykius analizavęs Marijampolės policijos Eismo priežiūros poskyrio viršininkas Gediminas Andriukaitis linkęs atremti tokią nuomonę.
- 400, 500 litų - nemenki pinigai, tačiau pareigūnai jų atsisakė, - kalbėjo G. Andriukaitis. - Šalyje buvo atvejų, kai kyšiai buvo siūlomi eurais. Ir jų pareigūnai atsisakė. Mano nuomone, jeigu pareigūnas nesąžiningas, jis užkibs ir dėl 20 litų - susirinks viską, kas siūloma.
G. Andriukaitis sakė skaitęs ne vieną internautų komentarą kyšių tema. Jo nuomone geriau internautai patikėtų, kad kyšininkų gaudymas - ne akcija, o policijos pasirinkta ir aptarta pozicija, siekiant išgyvendinti korupciją ir pareigūnams nusikratyti kyšininkų vardo. Anot pareigūno, rizikuojantiesiems gresia būti "parklupdytiems" kelis kartus - ir už užfiksuotą pažeidimą, ir už kyšio davimą ar tik bandymą papirkti.
G. Andriukaičio teigimu, kyšininkai šalies keliuose gaudomi tikrai ne dėl pareigūnų materialinės gerovės ar jų būsimos karjeros: itin vertingai paskatintų patrulių, kurie atsisakė siūlomo kyšio ir sulaikė kyšininką, nėra. Tokie pareigūnai paprastai pagiriami tik žodžiu. O kodėl vis dar įkliūva bandančių "susitarti" kyšininkų, kai žiniasklaida garsina ir garsina tokius "nesusitarimo" atvejus? Anot G. Andriukaičio, niekada netrūko rizikuojančiųjų ir pasimokančiųjų tik iš savo klaidų, kurie rėkavo ir teberėkauja, jog "kyšis visada paimamas, kai tik mokama jį paduoti".
Laimos GRIGAITYTĖS nuotr.:
- Marijampolės policijos Eismo priežiūros poskyrio viršininkas G. Andriukaitis tiki, kad kyšininkaujančių vairuotojų gaudymas netrukus stipriai sumažins tokių nusikaltimų skaičių
2006 04 03