• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bankomato apšvarinimo istorijoje - daug paslapčių

Sigitas STASAITIS

Prieš kelias dienas "Hansabanko" Šiaulių skyriaus darbuotojai, aptarnaujantys Šiauliuose stovinčius "Hansabanko" bankomatus, pastebėjo, kad viename jų - didžiuliai pinigų trūkumai. Įsitikinus, jog bankomatas nebuvo išlaužtas, specialistai ėmėsi tyrimo. Patikrinus bankomato vidinio kompiuterio įrašus nustatyta, jog maždaug prieš savaitę keliomis tomis pačiomis plastikinėmis kortelėmis sugebėta paimti stambias sumas pinigų, kurių kortelių savininkų sąskaitose net nebuvo. Visų trylikos pinigus grobusių žmonių sąskaitose tebuvo vos po keliasdešimt litų. Įdomiausia tai, jog paslaptingiesiems grobikams imant grynuosius bankomato kompiuteris kažkodėl kortelių savininkų sąskaitose nefiksavo jokių pinigų paėmimo operacijų - vieni elektroniniai įrašai rodė, kad kortelių savininkai tik įkišdavo savo korteles, tačiau tuoj pat pinigų paėmimo operaciją atšaukdavo. Lygiagrečiai vedami grynųjų pinigų apyvartos elektroniniai įrašai užfiksavo, jog naudojantis kaip tik tomis kortelėmis paimta 45 380 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Bankininkai nustebo savo archyvuose nustatę, jog visi 13 pinigų grobikų - jauni dviejų Šiaulių profesinių mokyklų moksleiviai. Ekonominės policijos pareigūnai nedelsdami nulėkė į mokyklų bendrabučius ir netrukus visi 13 įtariamųjų jau tirtėjo tardomi.

REKLAMA

Jaunuoliai nesispyriojo ir prisipažino pinigus pasisavinę. Pagal oficialią versiją, keturi Buitininkų mokyklos moksleiviai po pamokų mieste nutarė pažiūrėti, ar į jų sąskaitas jau pervestos stipendijos. Pirmajam į bankomatą įkišusiam kortelę bankomatas parodė, jog 35 litų stipendija iš tikro jau pervesta. Tuomet jaunuolis užsakė keliasdešimt litų, tačiau kai išlindo pluoštelis smulkių banknotų, neva ėmė stumdytis su draugu. Naivuoliai tiki versija, jog besistumdant viduriniai banknotai iškrito ant žemės, o viršutinis ir apatinis liko nepaliesti. Po kelių sekundžių bankomatas neva pinigus įtraukė atgal ir atspausdino kvitą, kad jokia pinigų išdavimo operacija neatlikta, nuo sąskaitos nenurašyta nė lito. Teigiama, jog moksleiviai apsidžiaugė bankomato žioplumu. Banknotams išlindus, žinoma, ištraukdavę tik viduryje esančius banknotus, o viršutinį ir apatinį palikdavę. Bankomatas kaskart pinigus, girdi, įtraukdavęs ir išspausdindavęs kvitą, kad operacija neatlikta.

REKLAMA
REKLAMA

"Akistatos" korespondentas kalbėjosi su bankomatus aptarnaujančiais specialistais, kurie nė už ką netiki oficialiąja versija. Bankomatai kurti ir bandyti ne vienerius metus. Jų inžinieriai žinojo, kad ši technika itin domins nusikaltėlius, todėl nuo įsilaužimo į bankomatus saugo itin patikimos, viena kitą dubliuojančios elektroninės sistemos. Pasak specialistų, bankomatuose yra ir elektroniniai pinigų detektoriai, patikrinantys tiek išduodamus, tiek atgal įtraukiamus pinigus. Tūkstančiai apgavikų yra patikrinę milijonus būdų, tačiau nė karto niekam nėra pavykę įveikti bankomatų elektronikos, nebent paimti pinigų su suklastotomis ar vogtomis bankomatų kortelėmis. Specialistų žodžiais, dosnusis bankomato aparatas galėjo būti sugedęs, tačiau tokia tikimybė labai maža.

Šaltiniai policijoje "Akistatą" informavo, jog iš bankomato galėjo būti pagrobta gerokai didesnė nei nurodoma suma, įkliuvę moksleiviai galėjo būti tik priedanga grobiant banko pinigus. Pasak bankininkystės specialistų, labiausiai pažeidžiama grandis - banko darbuotojai. Ne tik daug kartų pasaulyje, bet ir Lietuvoje yra buvę, kai iš bankomato pinigus pagrobdavo nesąžiningas banko darbuotojas. Toks, tobulai perpratęs pinigų pervedimo bei bankomato mechanizmą, iš tikro gali lengvai pagrobti pinigus. Tokiam po to reikia nedelsiant sprukti arba likti šešėlyje pasinaudojus pašaliniais žmonėmis, pavyzdžiui, moksleiviais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų