Giedrė POTELIŪNAITĖ
2551 - tiek nusikaltimų šiemet per 8 mėnesius padarė nepilnamečiai. Nusikalstamumo statistika ir kriminologijos teorija liudija, kad kas trečias recidyvistas pirmą nusikaltimą yra padaręs dar paauglystėje. Kuo jaunesnis yra žmogus, pirmą kartą padaręs nusikaltimą, tuo didesnė tikimybė, kad ateityje jis vėl nusikals. Dėl nepilnamečių nusikalstamumo vieni kaltina policija, kiti - tėvus, dar kiti - netinkamus draugus...
Nepilnamečių nusikalstamumas - nuolatines diskusijas kelianti ir ilgus metus sprendžiama problema. Jai pagaliau, atrodo, rastas sprendimas. Seimas pritarė Nepilnamečių nusikalstamumo prevencijos įstatymo projektui, pagal kurį 14 metų sulaukę nusikaltėliai bus baudžiami kaip šešiolikmečiai - galės būti sodinami už grotų.
Dabar 14 metų sulaukę vaikai atsako tik už tokius nusikaltimus kaip nužudymas, išžaginimas, seksualinis prievartavimas, plėšimas, vagystė, turto prievartavimas. Tuo tarpu už administracinius nusižengimus administracinėn atsakomybėn yra traukiami asmenys tik nuo 16 metų. Už nepilnamečių nuo 14 iki 16 metų padarytus pažeidimus - narkotinių priemonių įsigijimą, laikymą arba vartojimą, chuliganizmą, alkoholinių gėrimų gėrimą viešose vietose arba girto pasirodymą viešose vietose, viešosios rimties trikdymą, pirotechnikos priemonių naudojimo taisyklių pažeidimą - administracinėn atsakomybėn traukiami tėvai ar juos atstojantys asmenys. Už kitus iki 16 metų amžiaus vaikų padarytus administracinius teisės pažeidimus atsakomybė tenka jų tėvams.
Pastaruoju metu dažnai tenka išgirsti apie neblaivius nepilnamečius už vairo, žiaurų jų elgesį su gyvūnais ar nepilnamečių linksmybes išniekinant kapus ir paminklus - policija už tai bausti asmenų, neturinčių 16 metų, negali.
Įstatymo projektu siūloma pakoreguoti Baudžiamąjį kodeksą - numatyti keturiolikmečiams atsakomybę už ginklų ir narkotikų laikymą, turint tikslą platinti. Kol kas nepilnamečiai už tai nebaudžiami, tad, narkotikų pardavėjai, kontrabandos gabentojai neretai nepilnamečius įtraukia į savo nelegalų verslą ir išnaudoja.
Pasiteiravome skaitytojų nuomonės, ar šis įstatymo projektas yra tikslingas, ar vis dėlto reikėtų ieškoti kitų būdų mažinti vaikų nusiklastamumą.
Edita Klipštienė, Kauno miesto apylinkės prokuratūros Ketvirtojo nepilnamečių nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus vyriausioji prokurorė:
Toks įstatymas naudos neduos. Anglijoje vaikai atsako nuo 10 metų, Velse - nuo 8 metų, tačiau šių ir kitų šalių patirtis parodė, kad amžius čia niekuo dėtas. Jie mums patarė tokio įstatymo nepriimti, nes jis nėra tikslingas ir nieko nekeičia. Labiau reikėtų dėmesį kreipti į mokyklą, nepilnamečių tėvus ir užimtumą. Jei būtų didesnis nepilnamečių užimtumas, mažiau laiko būtų trintis gatvėse ir pažeidinėti įstatymus.
Jonas Grosas, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų direktorius:
Gal toks įstatymas ir gerai. Nusikalstantys nepilnamečiai tik jaunėja. Tačiau jie turėtų bausmes atlikinėti pataisos namuose, o ne izoliatoriuose, kur uždaryti jie tik agresyvėja. Pavyzdžiui, Prancūzijoje yra bent šeši tokie pataisos namai nepilnamečiams. Izoliatorių labiau reikėtų pritaikyti tokiems nepilnamečiams. Jame turi būti išvystytas užimtumas, tam reikalingos nemažos lėšos. Toje pačioje Prancūzijoje su dviem nepilnamečiais dirba vienas socialinis darbuotojas. Pas mus, deja, to nėra. Norvegija nusikaltusių nepilnamečių išvis neuždaro, o skiria jam socialinį darbuotoją, kuris nuolat juo rūpinasi, tikrina, važinėja ir bendrauja individualiai. Daugiausiai darbo reikia įdėti į prevencines priemones. Vaikai turi būti užimti. Pas mus patekusieji net 70 procentų niekada nelankė mokyklos, yra visai sulaukėję, nes atėję iš asocialių šeimų. Tokiems bausmės nepadės. Tokiems vaikams reikia individualaus bendravimo, dėmesio, reikalingi psichologai. Kai kuriems pas mus patekusiems vaikams mes iš darbuotojų skiriame "mamą" ir "tėtį", nes jie gyvenime nėra tokių turėję. Tikimės, kad pavyks įgyvendinti planus, kad išėjus iš mūsų ar kitų pataisos namų nepilnamečiui, su juo liktų grįžtamasis ryšys. Būtų toliau bendraujama per socialinius darbuotojus, susisiekiama su darbdaviais, nes daug nepilnamečių pas mus mokosi, įgyja specialybę ir įgyja darbus. Labai svarbus socialinių darbuotojų darbas rajonuose. Būtų labai gerai, jeigu jie pasiskirstytų po keletą vaikų ir nuolat su jais bendrautų. Tik taip galima tikėtis rezultatų.
Sandra Bagdonavičienė, pensininkė:
Baisu, kai pažiūri televiziją ir paskaitai, ką dabartiniai vaikai išdirbinėja. Kaip tu juos sudrausminsi, jeigu jie ne tik mokytojų neklauso, bet ir su tėvais nesiskaito. Dabar jie nebeturi jokių autoritetų, nebeturi pagarbos jausmo, kažkokie išverstaakiai akiplėšos. Aš kai einu kur vakare ir būreli tokių pamatau, tai aplenkiu kilometro spinduliu, nes nežinia, ką sumąstyti tokie gali. Manau, kad toks įstatymas būtų labai naudingas ir gal nors jausdami baimę, kad bus nubausti, pradėtų elgtis žmoniškai.
Violeta Tiškutė, socialinė darbuotoja:
Kažin ar bausmės yra tinkama priemonė su vaikų nusikalstamumu kovoti. Kažkur teko skaityti, kad žmogus, darydamas nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą, apie bausmę negalvoja. Juolab vaikai - jie apie pasekmes išvis nemąsto. Iš esmės reikėtų keisti jų mąstymą pasitelkiant užimtumą, diegiant jiems norą turėti užsiėmimų, tikslų. Skaudi problema yra ir socialinė aplinka, kurioje auga nusikalsti linkę vaikai. Juk dažniausiai tai asocialių šeimų atžalos, nesulaukę iš tėvų šilumos, dėmesio. Kažin ar tokius griežtos bausmės padarys geresnius...