Statistika negailestinga: vien praėjusiais metais Lietuvos keliuose žuvo 759, o daugiau kaip 8000 žmonių sužeisti. Garsios reklaminės akcijos prieš nelaimes keliuose ir policijos pastangos kovojant su pažeidėjais gali nueiti perniek, jei mūsų pasitikėjimą gavę parlamentarai nesiryš griežtinti atsakomybės už Kelių eismo taisyklių pažeidimus.
Reikia pasidžiaugti, kad vis mažiau pareigūnų susigundo pažeidėjų siūlomais kyšiais. Pareigūnų sąžiningumas - didelis pliusas policijai, tačiau ar viskas nuo jų priklauso, kad visuomenės saugumui grėsmę keliantys vairuotojai atsakytų už padarytus pažeidimus ir daugiau jų nebedarytų?
Lietuvoje veikiantys 5 administraciniai teismai kasdien priversti nagrinėti po keliasdešimt skundų dėl vairuotojų padarytų pažeidimų.
Neoficialiuose pokalbiuose viešosios policijos Eismo priežiūros tarnybos pareigūnai neslepia, kad kartais pasijunta kovojantys su vėjo malūnais: sulaiko pažeidėją, skiria jam baudą, o netrukus koks nors gailestingas teisėjas ima ir panaikina policijos nutarimą.
Teisingumui tarnaujančiai Šiaulių apygardos administracinio teismo teisėjai Laisvutei Kartanaitei taip pat tenka nagrinėti vairuotojų skundus dėl policijos nutarimų. Kai ant jos stalo atsidūrė vieno Mažeikių rajono verslininko skundas dėl vietos policijos Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio viršininko nutarimo, galima spėti, kad teisėją apėmė gailestis. Ir jis turėjo būti begalinis: verslininkas greitkelyje Kaunas - Klaipėda net 47 km/val. viršijo greitį (vietoje 80 km/val. važiavo 127 km/val.). Tai buvo jau antras kartas per pastaruosius metus, kai mažeikiškis padarė tokios pačios rūšies pažeidimą. Už tai jis surinko 12 balų, todėl administracinę bylą išnagrinėjęs policijos pareigūnas verslininkui skyrė 400 litų baudą bei 11 mėnesių atėmė teisę vairuoti automobilį. Tai nebuvo griežčiausia bausmė - policija iš vyriškio vairuotojo pažymėjimą galėjo atimti metams bei skirti 500 litų baudą.
Du kartus iš eilės Kelių eismo taisykles pažeidęs verslininkas pasiskundė Šiaulių apygardos administraciniam teismui ir netrukus sulaukė teisėjos L.Kartanaitės malonės. Vadovaudamasi "teisingumo ir protingumo kriterijais", teisėja L.Kartanaitė panaikino Mažeikių policijos nutarimą ir draudimą 11 mėnesių sėstis prie automobilio vairo pakeitė į simbolinę 400 litų baudą.
Įsivaizduoju, koks pyktis turėtų apimti tuos, kurie taip pat buvo pažeidę Kelių eismo taisykles ir tikėjosi sulaukti teisėjų malonės, tačiau teismo salėje išgirdo arba baltame popieriaus lape pamatė: "Skundas atmetamas". Tokia Šiaulių teisėjos nutartis pribloškė ir pažeidimo bylą tyrusiua policininkus - nesitaikstydami su išskirtine teisėjos malone verslininkui, jie parašė skundą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Aukštesnės instancijos teismas panaikino L.Kartanaitės nutartį, tačiau teisėja toliau gali priiminėti drausme nepasižymintiems vairuotojams palankias nutartis. Jos kolegos išdrįso suabejoti kompetencija ir pabrėžė, kad administracinė nuobauda yra "atsakomybės priemonė, kuri skiriama asmenims nubausti bei siekiant auklėti, kad jie laikytųsi įstatymų, gerbtų bendro gyvenimo taisykles".
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pažymėjo, kad Šiaulių teisėjos malonės sulaukęs verslininkas nuolat pažeidžia Kelių eismo taisykles, važinėja ženkliai viršydamas leistiną greitį. Teismas pabrėžė, kad pažeidėjas žinojo, jog už pakartotinį greičio viršijimą neteks leidimo vairuoti, tačiau iš klaidų nepasimokė, tad ar tokiu atveju galima tikėti jo nuoširdžia atgaila?
Oficialiai teigiama, kad Europos Sąjungoje dėl greičio viršijimo įvyksta apie trečdalis visų eismo nelaimių. Po 2000-aisiais Švedijoje atliktų tyrimų galima daryti išvadą, kad jeigu vairuotojai laikytųsi saugaus greičio apribojimų, mirtimi pasibaigiančių įvykių keliuose sumažėtų 40 proc.
Išties, nelaimių keliuose sumažėtų, jei nebūtų tokių, kaip Šiaulių teisėjos gailestingų nutarčių. Tačiau nedrausmingiems vairuotojams palankių nutarčių teismuose gali daugėti - Seimas ruošiasi griežtinti atsakomybę už vairavimą esant neblaiviam ar saugos diržų nenaudojimą. Kaip žinia, daugiau kaip 50 km/val. greitį viršijusiems vairuotojams siūloma skirti ne tik baudą, bet ir administracinį areštą. Jeigu politikai vardan savo tautos saugumo išdrįs priimti šias pataisas, teismuose daugės ir skundų dėl policijos pareigūnų skiriamų griežtų nuobaudų. Tik ar visada teisėjams rūpės visuomenės saugumas, ar jie sugebės ištarti: "STOP nelaimėms keliuose!"
Ir pabaigai - susimąstyti verčianti statistika: policijos duomenimis, vien tik pernai net trečdalis milijono Lietuvos gyventojų buvo pagauti kelyje besielgiantys ne pagal įstatymų reikalavimus - nuobaudos skirtos 391 537 eismo dalyviams. Ar derėtų ką nors pridurti?