"Man 58 metai. Pradėjau naktimis keltis į tualetą. Žmona ragina eiti pas gydytoją - rašo Aloyzas O. iš Josvainių. - Bet kad labai nepatoginuosi... Gal jūs galite pasakyti, kas tai gali būti?"
Atrodo, jog turite bėdų su prostata.
Prostata (arba priešinė liauka) - vyriškoji liauka, maždaug kaštono dydžio, sverianti apie 20 gramų. Šis kaštono dydžio neporinis vyrų lyties organas, esantis mažojo dubens dugne, gamina sekretą, kuris "skystina" ir aktyvina spermatozoidus. Be to, prostata gamina labai svarbius audinių hormonus. Lytinio akto metu ji užspaudžia šlaplę, dėl to šlapimo nepatenka į moters lytinius organus. Turbūt visi girdėjome, kad ji dar vadinama "antrąja vyro širdimi", todėl pastaruoju metu apie tai vis dažniau prabyla tiek gydytojai, tiek ir patys pacientai.
Nors neretai manoma, kad vyrai jautriau nei moterys reaguoja į įvairius negalavimus, bet pas gydytojus lankytis jie dažniausiai vengia, tikėdamiesi, kad viskas praeis savaime. Tačiau pas urologą būtina apsilankyti bent kartą per metus, ypač vyresniems kaip 35 metų vyrams. Jei jie patys nesiryžta to padaryti, suprasdamos, kaip tai svarbu, juos turėtų paskatinti gyvenimo draugės.
Deja, prostatos padidėjimas, arba gerybinė prostatos hiperplazija, yra dažniausiai vyrus varginanti liga. Prostatos hiperplazija suserga 80 proc. vyrų. Prostatos didėjimas prasideda nuo 40 metų. Tokiame amžiuje ši problema kankina apie 40 proc. vyrų. Vyresnio amžiaus vyrų serga dar daugiau. Didžiausią rizikos grupę sudaro vyresnio amžiaus vyrai ir tie, kurie negyvena visaverčio lytinio gyvenimo. Ligos atsiradimas priklauso nuo daugelio veiksnių: persirgimas lytinėmis, peršalimo ligomis sudaro palankią terpę prostatai didėti.
Padidėjus prostatai, vyrą ima kankinti nemalonūs pojūčiai: skausmingas šlapinimasis, šlapimo susilaikymas ar dažnas šlapinimasis. Ypač varginantis yra naktinis šlapinimasis, nes dėl poreikio dažnai keltis - 3 - 4 kartus per naktį - paprasčiausiai neįmanoma gerai išsimiegoti. Pirmieji požymiai, rodantys prostatos hiperplaziją, yra ir silpna, nutrūkstanti šlapimo srovė, šlapinimasis lašais ir nevisiško šlapimo pūslės ištuštinimo jausmas, lytinio gyvenimo sutrikimai. Beje, dėl prostatos sutrikimų atsiradę skausmai gali plisti į nugarą, todėl kartais neįsigilinus pradedamos gydyti kitos ligos, net nepatikrinus prostatos.
Gydymas ilgas (mažiausiai 3 mėn.), bet nesunkus. Paprastai pradedama nuo žolinių preparatų, o esant labiau progresavusioms ligos stadijoms, skiriama cheminių vaistų. Iš augalinių preparatų teigiamai įvertinti tie, kurie pagaminti iš moliūgo sėklų (mažina šlapimo pūslės tonusą, šlapinimosi sutrikimus, teigiamai veikia šlapimo pūslės raumeninio audinio medžiagų apykaitą), dilgėlių šaknų (mažina prostatos apimtį, normalizuoja jos ir šlapimo nutekamųjų takų funkcijas), palmių vaisių ir afrikinės slyvos ekstrakto (saugo nuo uždegimo, didina šlapimo srovės stiprumą, mažina liekamąjį šlapimo tūrį bei prostatos audinio pabrinkimą). Tačiau tai yra greičiau profilaktikos, o ne gydymo priemonė.
Ką reiktų daryti norint išvengti prostatos išvešėjimo? Pirmiausia - tinkama gyvensena. Prostatą neigiamai veikia alkoholis, rūkymas.
Reikšmės turi maistas. Pastebėta, kad Azijos šalyse, kur vartojama daug sojos ir ryžių, sergamumas prostatos adenoma ir vėžiu kur kas mažesnis. Beje, juodaodžiai, priešingai - prostatos vėžiu serga daug dažniau.
Turi būti reguliarus lytinis gyvenimas. Santykiai turi būti reguliarūs - 3 - 4 kartus per savaitę (vyresnio amžiaus vyrams). Reikia pagalvoti ir keičiant partnerius, nes tuomet gresia venerinės ligos, į kurias prostata labai reaguoja.
Labai kenkia maudymasis žiemą lediniame vandenyje, ypač prieš tai neapšilus. Kartais užtenka tik kojas sušalti ar pasėdėti ant ko nors šalto, kad atsirastų prostatito simptomų.
Svarbūs ir higienos faktoriai. Praustis lytinius organus reikia 2 - 3 kartus per dieną ir po lytinių santykių. Neigiamai veikia nepatogūs, siauri drabužiai, pavyzdžiui, džinsai.
Jeigu porą savaičių pavartojus minėtus liaudiškus vaistus vis dar jaučiate prostatos sutrikimus, atlikite tokį visiškai nesudėtingą testą. Jums tereikia atsakyti (be abejo, sąžiningai!) į šiuos klausimus:
Ar keliatės šlapintis kelis kartus per naktį?
Ar šlapindamiesi jaučiate įtampą?
Ar pastaruoju metu susilpnėjo šlapimo srovės stiprumas?
Ar nusišlapinę jaučiatės taip, lyg šlapimo pūslė nebūtų visiškai tuščia?
Jeigu bent į 3 iš šių klausimų atsakėte teigiamai, nedelsdami kreipkitės į urologą.