Nėra baisesnio ir klastingesnio žmonių sveikatos žudiko ir materialinių bei dvasinių vertybių naikintojo už alkoholį.
Mūsų šalyje šiuo metu narkologinės tarnybos yra užregistravusios keliasdešimt tūkstančių sergančiųjų lėtiniu alkoholizmu. Bet dar yra 3-4 kartus daugiau neužregistruotų.
Alkoholikas - tai sunkiai sergantis žmogus. Jis luošina ne tik savo, bet ir kitų žmonių (šeimos narių, giminių, kaimynų) gyvenimą, todėl girtavimas tapęs socialine problema.
Alkoholikai iš asmenybių tampa tarsi gyvais lavonais, artimųjų skausmu. Daugelis prasigeria iki alkoholinės psichozės, kai ligonį apima girdimosios ir regimosios haliucinacijos. Žmogus tampa bepročiu.
Alkoholiko gyvenimas 15-20 metų trumpesnis už negeriančiojo. Dauguma alkoholikų miršta būdami 40-50 metų.
Stipriai geriantieji nuo alkoholikų beveik nesiskiria. Stipriai geriantis yra tas, kuris nė vienos dienos nepraleidžia neišgėręs arba prisigeria iki sąmonės netekimo 2-3 kartus per savaitę.
Girtuoklystės pasekmės liūdnos. Pirma, labai daug alkoholikų nuo girtuokliavimo miršta kaip nuo pavojingų epideminių ligų. Pagal statistiką, kas trečias žmogus miršta nuo alkoholio. Tai ir apsinuodijusieji alkoholiu, ir neblaivūs patekusieji po mašinų ar traukinio ratais, dėl girtų vairuotojų kaltės žuvusieji autotransporto įvykiuose, ir gamykloje neblaivūs patekusieji į nelaimingus atsitikimus, ir girti nuskendusieji, sušalusieji, sudegusieji, nusižudžiusieji, girtų nužudytieji. Reikia priminti, kad 40 procentų apsilankiusiųjų gydytojų kabinetuose arba patekusiųjų į gydymo įstaigų stacionarus - asmenys, kurių susirgimai ar sužeidimai susiję su organizmo apnuodijimu alkoholiu. Reikia pabrėžti, kad girtaujantiesiems gydyti tenka 40 procentų sveikatos apsaugos asignuojamų lėšų.
Daugiau kaip du trečdaliai smurtinių ir staigių mirčių priežasčių - girtavimas. Girtavimas užima trečią vietą mirčių priežasčių sąraše (po širdies bei kraujagyslių ligų ir auglių), dalis (ne mažiau kaip trečdalis) infarktų, insultų ir kt. ligų susijusios su alkoholio vartojimu.
Netektis - sunki žmogiška kančia pačiam ligoniui ir jo artimiesiems. Dėl alkoholio prarandamos kepenys, inkstai, sutrinka virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių sistema. Jau 30-35 metų amžiaus alkoholikams diagnozuojamas padidėjęs kraujospūdis.
Dar baisiau, kai susipažįsti su neuropsichinių susirgimų struktūra ir statistika. Dažniausi psichiatrų kabinetų ir psichoneurologinių gydyklų pacientai - girtuokliai ir alkoholikai, po to - jų aukos. Niekam ne paslaptis, kad trečdalis alkoholikų ir girtuoklių žmonų - psichopatės, nepagydomos neurotikės, tiksliau sakant, nuo metų metus trukusio kankinimo susirgusios psichopatija ir neuroze. Tokiems ligoniams būtinas atidus gydymas. O kur dar girtuoklių motinos, senelės, suaugusios dukros ir sūnūs.
Ilgus metus dirbdamas prisižiūrėjau į girtuoklius ir alkoholikus, jų aukas, tad galiu pateikti šimtus pavyzdžių, nuo kurių stingsta kraujas gyslose.
Ypač sunku stebėti, kad alkoholį labai pamėgo moterys. Moterys visuomet buvo girtavimo ir alkoholizmo užkarda. Begaliniu užsispyrimu ir kančia, didžiadvasiškumu ir pastangomis, gudravimu ir pasišventimu jos sugebėdavo sutramdyti ir žmogiškumo rėmuose išlaikyti girtaujantį vyrą ar suaugusį sūnų. Didžiulė bėda, kad šis laimės žiburys pradėjo gesti. Vaikystėje man neteko girdėti, kad moteris gertų. Suprantama, nes vyrai truputį išgerdavo tik ypatingomis progomis. Kalbėdavosi, ginčydavosi, spręsdavo sunkius buitinius ir dalykinius reikalus. Jaunystėje teko girdėti, kad šimtui alkoholikų vyrų tekdavo viena girtuoklė moteris, į kurią buvo žiūrima su pasišlykštėjimu. Dabar pamatyti nusigėrusią moterį - įprastas reiškinys.
Tai - socialinė katastrofa. Jei girtuoklis tėvas, dar yra šiokia tokia viltis, kad motina apsaugos vaikus. O girtuoklė motina - šimtaprocentinė tikimybė, kad visi jos vaikai (girtuoklių šeimose visada daugiau vaikų) taps psichopatais ir debilais, o greičiausiai - užkietėjusiais girtuokliais.
Nemaloniausia ir baisiausia girdėti apie jaunimo girtavimą, dar skaudžiau, kad net 12-14 metų paaugliai pamėgdžioja girtuoklius tėvus. Suprantama, girtaujančių paauglių mažiau negu suaugusiųjų. O 16-21 metų jaunuoliai prilygsta vidutiniam suaugusiųjų statistiniam lygiui.
J. U. Usakovas knygoje "Alkoholis: asmenybė ir sveikata" nurodo, kad vienas penktadalis vaikų, gimusių iš tėvų alkoholikų, psichiškai ir fiziškai vystėsi normaliai, o keturiems iš penkių sveikata buvo pašlijusi. Visi vaikai, pradėti 6-8 metus girtavusių tėvų, yra protiškai atsilikę.
Pastarąjį dešimtmetį vienas gyventojas vidutiniškai suvartoja 10 litrų gryno spirito (kai kuriuose rajonuose - iki 12 litrų), o kur dar naminis alus, kontrabandinis spiritas, paplitęs kaimuose ir miesteliuose. Panevėžio mieste ir rajone alkoholinių gėrimų išgeriama daugiausia respublikoje. Reikia tik pamąstyti, kiek čia auga protiškai atsilikusių vaikų! Tai akivaizdžiai įrodo nusikaltimai Panevėžyje. Ne veltui dėl nusikaltimų Panevėžys vadinamas Čikaga prie Nevėžio.
Dėl tėvų alkoholizmo gimę protiškai atsilikę vaikai nesugeba mokytis, tad ilgus metus ir net dešimtmečius guls ant šeimos ir visuomenės pečių.
Reikia pasakyti, kad pastaruoju metu pastebima didelės gyventojų dalies psichinės ir fizinės degradacijos požymių.
Nuvairuota mašina, apvogtas butas, išprievartauta moteris, gyvuliškas nužudymas. Kiekvienu atveju - kalėjimas, kartais - iki gyvos galvos. Baudžiamoji statistika rodo, kad trijų (iš keturių) tokių atvejų kaltininkė - degtinė. Nusikaltėliai paprastai "dėl drąsos" išlenkia spirituotų gėrimų. Mat degtinė ramina sąžinę, jei ji dar ne galutinai atrofavusis. Na o pasigėrusieji iki proto netekimo (kartais ir neišsigimę nusikaltėliai) kaip bepročiai puola vienas kitą, prievartauja. Nors kol buvo blaivūs, net neturėjo minties nužudyti, išprievartauti, apiplėšti, apvogti.
Didelę nuostabą kelia kriminalistų vadinamieji nemotyvuoti nusikaltimai. Kompanijai nepatiko sutiktasis. Trenkė. Pargriovė. Sužvėrėję nužudė. Prasiblaivė. Tardomi negalėjo paaiškinti, už ką žmogų užmušė. Devyniais iš dešimties atvejų nė klausti nereikia, kokios būklės buvo užpuolėjai.
Metų metus taupė pinigus mašinai, o po dienos ar savaitės jos ieškojo. Policija rado užmiesčio kelyje sudaužytą. Kas regėjo apiplėštą butą, nesvarbu, savo ar kaimyno; kas matė niekuo nekalto žmogaus lavoną? Jo vietoje galėjo būti kiekvienas iš mūsų. Kas matė žvėriškai išprievartautą moters (kartais ir nepilnametės) kūną? Kas matė girtą žvėrį, išprievartavusį savo šešiametę dukrą? Tokia alkoholio kaukė.
O kokios dažnų šeimų skyrybų priežastys?
Alkoholis - tai tūkstančiai alkoholikų, prie kurių kasmet prisideda po keletą šimtų. Kiekvienais metais - šimtai lavonų. Kasmet - ne vienas šimtas debilų (ir kiekvienais metais jų proporcingai daugėja). Moterų alkoholizmas. Paauglių alkoholizmas. Grėsmingas susirgimų ir nusikaltimų augimas. Šimtai skyrybų ir tiek pat vaikų našlaičių, nors tėvai gyvi. Šimtai kenčia nuo alkoholikų teroro. Ar tai - ne epidemija, ne pabaisa?
Povilas Beivydas, gydytojas, Panevėžys