Už Kėdainių žudynėmis praminto vieno žiauriausių Lietuvos istorijoje nusikaltimų organizavimą kalėti iki gyvos galvos nuteistas Ričardas Baratinskas, pravarde Marafonas, ryžosi prabilti. Aštuntus metus Lukiškių kalėjime kalintis 44 metų kaunietis tvirtino galįs atskleisti, kas 2000-ųjų pavasarį užsakė kraupų nusikaltimą, per kurį keturi vyrai buvo nužudyti, o vienas sunkiai sužeistas.
Gyvenimas virto pragaru
Netrukus po nusikaltimo sulaikytas R.Baratinskas pradėjo bendradarbiauti su pareigūnais. Jis padėjo atskleisti ne tik Kėdainių žudynes, bet ir dar kelias žmogžudystes, kurias įvykdė jo bendrininkai.
Dabar kaunietis tvirtina, kad tyrėjai puikiai žinojo, kas buvo tikrieji Kėdainių žudynių užsakovai, tačiau tuomet prašė nieko apie juos nekalbėti. "Tie patys pareigūnai, kurie gyrėsi ištyrę nusikaltimą, puikiai suprato, kad aš šioje istorijoje buvau tik sraigtelis. Tačiau man buvo liepta užsičiaupti. Po aštuonerių metų tylos galiu įvardyti, kad žudynes organizavo Arikas Pastuškovas, pravarde Storas, ir Ramūnas Kuzminas, pravarde Ramaškė. Apie visa tai gerai žinojo ir dar vienas kaunietis - Jonas Bielskis", - sunkiai rinkdamas žodžius prabilo R.Baratinskas.
Lukiškių kalėjime kalintis vyriškis stengiasi gyventi sveikai, nerūko. Bet atvestas į pasimatymų kambarį jis iškart paprašė cigaretės: "Negaliu ramiai kalbėti apie tas baisias 2000 metų pavasario dienas. Buvo nužudyti keturi nekalti vyrai, o aš pats pragaru paverčiau savo gyvenimą".
2000 metais įvykdytą nusikaltimą R.Baratinskas prisimena tarsi būtų praėjusios tik kelios dienos. Jis pasakoja, kaip buvo pagrobtas Egidijus Gaudzevičius ir Raimondas Karpavičius, kaip vėliau į pasalą įvilioti dar trys jų draugai, kaip jie buvo žudomi.
Aš net neįtariau, kad viskas taip baigsis. Dabar prakeikiu tą minutę, kai R.Kuzmino prašomas 2000-ųjų kovą sutikau atvažiuoti į jo namus. Žinojau, jog šis kaunietis - milijonierius, turi daug pinigų. Maniau, kad man pasiūlys pelningą verslą, - pasakojo R. Baratinskas. - R.Kuzminas tada kalbėjo labai konkrečiai. Jis pasakė, kad su A.Pastuškovu suplanavo pagrobti Kauno spirito karaliumi vadinamą E.Gaudzevičių ir perimti visą nelegalų verslą bei jo valdomos bendrovės "Raigeda" akcijas. R.Kuzminas teigė, kad A.Pastuškovas šioje bendrovėje turi savo žmogų, kuris per kelias dienas padės perimti visą turtą. Kiek žinau, dabar "Raigeda" bankrutavo. Tačiau tuo metu tai buvo viena didžiausių Lietuvoje mineralinio vandens pilstymo įmonių".
R. Baratinskas sako, jog vylėsi, kad E. Gaudzevičiaus žudyti nereikės - pakaks pagrobti ir uždaryti rūsyje, tačiau buvo nužudytas ir E. Gaudzevičius, ir R. Karpavičius, ir R. Pilsudskis, ir V. Čereška. Pabėgti pavyko tik J. Velykiui, kuris po šūvių apsimetė mirusiu.
"Jau pirmosiomis sulaikymo dienomis supratau, kas vadovauja Kauno policijai, - pasakojo Marafonas. - Mane pasikvietė vienas aukštas pareigas einantis teisėsaugininkas ir pasakė, kad vienas žmogus nori su manimi pasikalbėti. Netrukus į kabinetą įžengė R.Kuzminas. Buvome palikti vieni. Ramūnas pasakė, jog viską sutvarkys, tik pareikalavo tylėti ir dėl nieko neprisipažinti. Panašiai man po to kalbėjo ir R.Kuzminą atvedęs teisėsaugininkas. Jis teigė, kad prieš mane nėra jokių tiesioginių įrodymų. Esą tik pagal pokalbius telefonu nustatyta, kad per žudynes buvau netoli tų vietų.
Tai, kad viską kalbėti gali būti ir pavojinga, supratau 2000-ųjų birželio 16 dieną. Tada savo namo kieme buvo nužudytas R.Kuzminas. Buvau įsitikinęs, kad šią žmogžudystę užsakė A.Pastuškovas ir J.Bielskis, siekdami pašalinti pavojingą bendrininką. Supratau, kad kita jų auka galiu būti aš.
Teisme mano indėlis atskleidžiant nusikaltimus nebeatrodė toks svarbus. Kadangi atsisakiau atskleisti nusikaltimo užsakovus, pats buvau juo įvardytas".
Iš anksto rengėsi savo laidotuvėms
Ramūnas Kuzminas, pravarde Ramaškė, 1992 metais tapo Jaunųjų verslininkų sąjungos prezidento Gintaro Skobo įkurtos grupuotės vadeiva. G.Skobas tikėjosi pasinaudoti drąsa garsėjusiu R.Kuzminu ir nustumti nuo Kauno nusikalstamo pasaulio sosto "daktarų" grupuotę.
R.Kuzminas Kauno banditų sueigose ne kartą buvo susikirtęs su didžiausiu autoritetu - Henriku Daktaru - ir net jį pažeminęs.
Jau tada "Ramaškė" buvo keliskart apšaudytas, nuolat vaikščiojo ginkluotas ir apsirengęs neperšaunama liemene. R.Kuzminas jau buvo susitaikęs su jam paskelbtu mirties nuosprendžiu ir iš anksto nusipirko laidotuvėms kostiumą ir lakinius batus.
Po kiek laiko R.Kuzminas suartėjo su tuomečiais Kauno nusikalstamo pasaulio lyderiais Jonu Bielskiu ir Ariku Pastuškovu. Ši trijulė tuo metu buvo laikoma įtakingiausia mieste.
Samdomas žudikas mirtinus šūvius į 30 metų R.Kuzminą paleido prie jo namų 2000 metų birželio 16-ąją.
Byla dėl šio nužudymo artimiausiu metu bus perduota teismui. Žmogžudystės užsakovu buvo įtariamas A.Pastuškovas, tačiau prieš tyrimo pabaigą įtarimai jam buvo panaikinti.
Valdė Kauno nusikaltėlių pasaulį
Praeityje keliskart teistas 55 metų A.Pastuškovas nuo senų laikų buvo laikomas vienu didžiausių Kauno nusikaltėlių šulų. Nors jis niekada nepriklausė jokiai gaujai, jo patarimų klausė ir prisibijojo visų grupuočių vadeivos. Kartu su savo neišskiriamu draugu Jonu Bielskiu A.Pastuškovas buvo laikomas kelis ėjimus į priekį numatančiu strategu.
Dar gerokai prieš Kėdainių žudynes A.Pastuškovas apsigyveno savo sodyboje Anykščių rajone ir retai atvažiuodavo į Kauną. Tačiau niekas neabejojo, kad ir iš ten jis kontroliavo Kauno nusikalstamą pasaulį.
Gyvendamas kaime A.Pastuškovas buvo įnikęs į Rytų filosofiją ir psichologiją. Vienos mėgstamiausių jo knygų - apie mokslą, kaip valdyti žmones.
A.Pastuškovas kartais mėgdavo žmones lyginti su augalais ir pabrėždavo: "Jeigu jie per daug išauga - reikia griebtis dalgio".
Jis puikiai naudojosi tokiomis Kauno nusikaltėlių garsenybėmis kaip Vaidas Stankevičius, Kęstas Jurša, Remigijus Daškevičius, Ramūnas Kuzminas. Tačiau kai tik kuris nors jų tapdavo pernelyg savarankiškas ir stiprus - sulaukdavo samdomo žudiko šūvio.