Los Andželo Kalifornijos universiteto vaikų Ligoninėje (JAV) atskirtos Siamo dvynės iš Gvatemalos. Operacija truko 22 valandas. Prireikė lygiai metų, kol viršugalviais suaugusios seserys buvo paruoštos sudėtingai operacijai.
Perkūnas iš giedro dangaus
Jauna gvatemaliečių šeima dvynukių susilaukė pernai, liepos 25-ąją. Gimdymas buvo labai sunkus - truko net aštuonias paras. Galiausiai buvo nuspręsta atlikti cezario pjūvį. Kai dvynės išvydo dienos šviesą, gimdyvę operavęs gydytojas patyrė šoką: naujagimės buvo suaugusios viršugalviais! Tokių apsigimimų pasitaiko tik kartą iš dviejų milijonų gimdymų! Jaunai šeimai ši žinia buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus...
Viena kitos taip ir neįstengiančios pamatyti mažylės (jų veidukai buvo atgręžti į skirtingas puses) buvo pavadintos Marija Teresa ir Marija de Jesus. Ūgtelėjusios mergytės negalėjo sėdėti - tik gulėjo. Nežiūrint to, mergaitės buvo labai judrios. Marija Teresa už Mariją de Jesus buvo ir stipresnė, ir didesnė, tad pastaroji buvo verčiama judėti tokiu greičiu ir kryptimi, kaip norėjo stipresnioji.
Operacijos
Pirmiausia gydytojai dvynukėms atliko odos ištempimo operaciją. Po kūdikių galvos oda buvo implantuoti balionai, kurie pamažu ištempė odą, reikalingą pridengti mažylių galvas po atskyrimo operacijos.
Sudėtingai operacijai atlikti buvo sudaryta aukščiausios kvalifikacijos medikų grupė: trys neurochirurgai, keturi anesteziologai, keturios Chirurgijos skyriaus medicinos seserys. Operacinėje buvo leista dirbti videooperatoriui ir fotografui.
Dvynių atskyrimo operacijos kaina - maždaug 2 milijonai JAV dolerių. Tokių pinigų kaime gyvenanti jauna šeima, aišku, neturėjo, tačiau į pagalbą atėjo visuomeninės organizacijos, veikiančios Gvatemaloje, Jungtinėse Amerikos Valstijose bei kitose šalyse. Rėmėjai dvynių tėvams nupirko net lėktuvo bilietus į Los Andželą. Kai šeima atvyko į Kalifornijos universiteto vaikų ligoninę, šios gydymo įstaigos administracija ir medikai nusprendė prisidėti prie kilnių samariečių akcijų - dvynių atskyrimo operaciją atlikti nemokamai.
Rugpjūčio 5-ąją buvo ryžtasi atlikti pagrindinę, be galo sudėtingą dvynių atskyrimo operaciją.
Lygiai 8 valandą dvynukių tėvai mažyles išbučiavo ir peržegnojo. Iškart po to abi Marijos pateko į anesteziologų rankas. Pati operacija prasidėjo lygiai 14 valandą ir truko iki kitos dienos ryto.
Kaip vėliau pripažins dvynukes atskyrę chirurgai, tai buvo labai rizikinga operacija. Reikėjo juvelyriškai tiksliai atskirti kaukolės kaulus, venas ir smegenų audinį, jungusius abi Marijas. Tuo metu, kai neurochirurgai buvo palinkę prie operacinio stalo, dvynukių tėvai karštai meldė Dievo palaimos... Iš pradžių buvo planuojama, kad operacija užtruks keletą valandų, tačiau ji gerokai užsitęsė.
Pasak medikų, galvomis suaugę dvynukai - vienas sudėtingiausių ir rečiausiai pasitaikančių apsigimimų. Mat jei dvynukai turi bendrus gyvybiškai svarbius vidaus organus, paprastai išgyvena vienas iš jų - stipresnysis. Laimė, nors gvatemaliečių dvynių galvos kaulai ir kraujagyslės buvo suaugę, smegenys funkcionavo atskirai.
Operacija buvo sėkminga, abiejų mažylių būklė, pasak jas prižiūrinčių medikų, yra sunki, bet stabili.
Komplikacijos
Per pastaruosius dešimtmečius pasaulyje atliktos tik šešios tokios Siamo dvynių atskyrimo operacijos. Viena paskutiniųjų buvo atlikta 2001 metų balandį Singapūre- atskirtos galvytėmis suaugusios nepalietės. Tuo metu mažylės buvo sulaukusios 11 mėnesių. Operacija truko net keturias paras!
Deja, ne visi Siamo dvynukai po atskyrimo operacijų išgyvena. Pasitaikė, kai mirė abu, buvo atvejų, kai gyvybę pavyko išgelbėti tik vienam. Tačiau ir išgyvenusiesiems nėra lengva - daugelį kankina fiziniai ar dvasiniai negalavimai. Jutos valstijos universiteto (JAV) Pediatrinės neurochirurgijos skyriaus vadovo Marijono Džokerio žodžiais, kai dvynukai būna suaugę galvytėmis, jų atskyrimas rimtai pažeidžia smegenų funkciją, todėl po tokių operacijų nereikėtų tikėtis puikios dvynių sveikatos.
Atskirtos ir lietuvaitės
1987 metų vasarą jauna alytiškių šeima susilaukė Siamo dvynių - viršugalviais suaugusių sesučių.
Lietuvaičių Siamo dvynių atskyrimo operaciją atliko Maskvos profesorius A. Konovalovas. Operacija truko 16 valandų.
Po to ant operacinio stalo Vitalija ir Vilija gulėjo dar apie 20 kartų. Sulaukusioms trejų metukų, dvynukėms Dalase (JAV) buvo atlikta sudėtinga plastinė galvos rekonstrukcijos operacija. Alytiškės iki šiol reguliariai lankosi Kauno medicinos universiteto klinikų Vaikų neurochirurgijos skyriuje. Šiandien abi dvynukės jau atšventusios savo 15-ąjį gimtadienį. Apie alytiškes neseniai esame rašę.
Pasak Vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovo Algimanto Matukevičiaus, tokia operacija, kokia Vitalijai ir Vilijai Tamulevičiūtėms prieš keliolika metų buvo atlikta Maskvoje, šiandien įmanoma ir Kauno medicinos universiteto klinikose. Atskyrimo operacijų sudėtingumas tiesiogiai priklauso nuo organų suaugimo sudėtingumo. Tai siejama ir su Siamo dvynių išgyvenimo galimybėmis: kuo sudėtingesnė atskyrimo operacija, tuo mažiau vilčių, kad išgyvens abu ar bent vienas iš tokių dvynių. Deja, būna, kad vieną Siamo dvynį tenka paaukoti, kad išgyventų kitas. Tačiau tai įmanoma tik gavus tėvų sutikimą.
Pasak gydytojo A. Matukevičiaus, neteisingos teorijos ir apie tai, neva Siamo dvyniai gyvena trumpiau. Galimybė dvyniams išgyventi po tokios operacijos, teisybė, nėra didelė, tačiau jei operacija pavyksta, jei neprasideda komplikacijos, išvengiama infekcijų, atskirti dvyniai gali gyventi tiek, kiek ir visi kiti žmonės.
Kodėl pasitaiko tokių apsigimimų? Ankstesnės teorijos skelbė, jog tai genetinių klaidų padariniai, tam tikra mutacijos rūšis. Tačiau neseniai Frankfurto žmogaus anatomijos instituto (Vokietija) mokslininkai paskelbė paradoksalias išvadas: Siamo dvynių gimimas, anot jų, gali būti nėščiosios psichologinės būsenos, įvardijamos kaip asmenybės susidvejinimas, pasekmė. Remiantis kitais tyrimais, apie 80 procentų gyvų organizmų, kuriems gimė Siamo dvyniai, nėštumo metu nuolat vartojo psichotropinį poveikį turinčias medžiagas.
Medicinos istorijoje užfiksuota, jog pirmą kartą vienas su kitu suaugę dvyniai gimė 945 metais Armėnijoje. Siamo dvyniais tokius kūdikius imta vadinti XIX amžiuje, kai pasaulį išvydo garsieji Siamo karalystės (Tailandas) dvynukai Jangas ir Čangas. Jie nugyveno savo gyvenimą suaugę vienas su kitu.
Pirmoji sėkmingai pasibaigusi Siamo dvynių atskyrimo operacija buvo atlikta Vokietijoje 1689 metais. Nuo 1950-ųjų metų iki šių dienų pasaulyje atlikta daugiau nei 200 tokių operacijų. Maždaug 75 procentai atskirtų dvynių išgyveno.