Juk mūsų tik trys milijonai -
o mes turime kuo didžiuotis. Lietuvos sportininkai Pekine gavo 5 olimpinius medalius - tiek pat, kiek jų iškovota 2000 metais Sidnėjaus olimpiadoje. Tai didžiausias olimpinių medalių kiekis per nepriklausomos Lietuvos sporto istorijoje. Tiesa, prieš aštuonerius metus mūsų sportininkų kraitis buvo 2 aukso ir 3 bronzos medaliai. Auksą tuomet laimėjo disko metikas Virgilijus Alekna ir šaulė Daina Gudzinevičiūtė. Abu jie išliko olimpo aukštumose ir po ketverių metų. V. Alekna laimėjo bronzą, o D. Gudzinevičiūtė liko penkta. Bet, ar kam nors apsivers liežuvis sakyti, kad šie sportininkai nuvylė? Olimpiadose, kurioms atletai ruošiasi 4 metus, rezultatai ir prognozės labai dažnai skiriasi.
Šiemet sidabrinius apdovanojimus pelnė buriuotoja Gintarė Volungevičiūtė ir penkiakovininkas Edvinas Krungolcas. Jo komandos draugas Andrejus Zadneprovskis ir imtyninkas Mindaugas Mizgaitis laimėjo bronzos medalius. Taigi, pirmą kartą istorijoje iš karto 2 Lietuvos sportininkai užlipo ant nugalėtojų pakylos, į orą kilo dvi Lietuvos vėliavos.
Ne ką mažiau nusipelnė ir likę už medalininkų nugarų. Lietuvos krepšininkai tik po dramatiškos kovos pralaimėję pusfinalyje ispanams, dėl 3 vietos jau neįstengė pasipriešinti argentiniečiams. Tačiau istorijoje liko faktas, kad Lietuvos krepšinio rinktinė penktą olimpiadą iš eilės pateko į pusfinalį. Tai yra pavykę tik amerikiečiams. Galime save raminti, kad, jei būtume surinkę visus geriausius krepšininkus, tikrai būtume įveikę ispanus.
Net tie sportininkai, kurie liko toliau nuo pirmų vietų, irgi darė, ką galėjo. Bent jau dauguma. Plaukikai, lengvaatlečiai startavo taip kaip šiandien sugeba. Dauguma jų pasiekė asmenininius savo rekordus, bet toks rezultatas pasirodė per mažas, kad patekti nors į antrą dešimtuką. Bet čia jau ne sportininkų kaltė. Kalta neturtinga valstybė neskirianti sportui pakankamai lėšų. JAV, Kinijoje dirba ištisi mokslininkų kolektyvai, padedantys sportininkams siekti aukštų rezultatų. Štai tik vienas pavyzdys. Net 8 aukso medalius Pekine iškovojo amerikietis Machaelas Phelpsas. Tai tikrai plaukimo fenomenas. Bet, kad baseino takelyje jis sugaištų kuo mažiau sekundžių, rūpinasi ištisi mokslo institutai. Viename jų dirba ir iš Lietuvos į JAV emigravęs Genadijus Sokolovas, bet federacija neturėjo pinigų jį pasamdyti. Pas mus reikia džiaugtis, kad į baseiną prileidžia vandens ir leidžia paplaukioti. Tai iš kur bus aukšti rezultatai?
Aišku, yra ir tokių, kurie ir turėdami sąlygas nuvylė. Į olimpiadą išvažiavo sportininkai, o ten pasirodė - kaip turistai. Net neįstengė baigti savo rungčių. Sunkumų kilnotojas Ramūnas Vyšniauskas, septynkiakovininkės A. Skujytė, V. Žemaitytė, ėjikai Donatas ir Darius Škarmuliai, irkluotojai, boksininkai, dviratininkai nuvylė mus smarkiai. Belieka tik pasiguosti, kad sporte - visko pasitaiko.
Sporto funkcioneriai planavo 7 medalius. Parsivežėm 5. Bendrakomandinėje įskaitoje užėmėm 57 vietą. Jeigu skaičiuotume pagal iškovotus medalius - tai būtume dar aukščiau - 43. Na, o jei paskaičiuoti pagal medalių skaičių 1 milijonui gyventojų - tai Lietuva pakyla net į 12 vietą. Pagal šį rodiklį šalys rikiuojasi taip: 1. Jamaika 3,9 medalio milijonui gyventojų 2. Islandija 3,3 3. Slovėnija 2,5 4. Australija 2,2 5. Naujoji Zelandija 2,2 6. Norvegija 2,2 7. Kuba 2,1 8. Armėnija 2,0 9. Baltarusija 2,0 10 Trinidadas ir Tobagas 1,9 11. Estija 1,5 12. Lietuva 1,4
Kinai, rusai, amerikiečiai ir kitokie didieji liko toli už mūsų. Gal toks skaičiavimas ir būtų teisingiausias. Juk tokiems kinams, kurių 1,3 milijardo, daug lengviau atrinkti geriausius nei mums iš savo 3 milijonų.
Ir pabaigai apie pinigus. Tiems, kurie olimpiadoje užėmė 1-8 vietas buvo pažadėtos nemažos premijos. Už olimpinį sidabrą po 200 000 litų gaus G. Volungevičiūtė ir E. Krungolcas, už bronzą po 150 000 litų - V. Alekna, A. Zadneprosvkis ir M. Mizgaitis. Už kitas vietas bus skiriama 60 000 - 20 000 litų premijos.
Pekinas perdavė olimpiadų ruošimo estafetę Londonui. Tikėkimės, kad ateinanti olimpiada buųs geresnė.
Aukščiausi Lietuvos sportininkų rezultatai
Gintarė Volungevičiūtė - 2 vieta; Edvinas Krungolcas - 2 vieta; Mindaugas Mizgaitis - 3 vieta; Virgilijus Alekna - 3 vieta; Andrejus Zadneprovskis - 3 vieta; Krepšinio rinktinė - 4 vieta; Daiva Gudzenevičiūtė - 5 vieta; Jaroslavas Jakšto - 5 vieta; Vilija Sereikaitė - 5-8 vieta; Mindaugas Ežerskis - 7 vieta; Simona Krupeckaitė - 8 vieta; Mindaugas Griškonis - 8 vieta.
1
1