• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį į Elektrėnus atvyko Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, kurią sudomino savivaldybės socialinės aktualijos.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su ja atvažiavo prieglobstį gavusių užsieniečių (PGU) socialinės integracijos programą įgyvendinančių Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie minėtos ministerijos direktorius Aivydas Keršulis, Pabėgėlių priėmimo centro Rukloje (Jonavos r.) vadovas Algimantas Dieninis, kiti šių veiklos sferų atsakingi darbuotojai.



Aptarė integracijos procesus

REKLAMA

Pirmas susitikimas įvyko savivaldybės tarybos posėdžių salėje, kur su svečiais bendravo meras Arvydas Vyšniauskas, jo pavaduotojas Algimantas Adomaitis, savivaldybės administracijos direktorius Henrikas Petrauskas, Sveikatos ir socialinės paramos skyriaus vedėja Violeta Arcabienė, Slaugos ir socialinių paslaugų centro (SSPC) direktorė Dalytė Kutyrevienė, kiti darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Meras kalbėjo apie rūpinimąsi žmonėmis, kitų tautybių asmenų integravimąsi mūsų krašte. Viešnia sakė, kad pirmą kartą dalyvavusi čečėnų šeimos kepyklėlės atidaryme, akcentavo, kad tai sveikintina. Ta proga ji nuoširdžiai pasveikino Movludin ir Alpatu Zakrievus, palinkėjo jiems sėkmingai plėtoti verslą, pasiturinčiai gyventi bei išlaikyti savo šeimą, iš visos širdies padėkojo už pasirengimą bei ryžtą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Blinkevičiūtė pažymėjo, kad sprendžiant socialinės integracijos klausimus mūsų savivaldybėje daug daroma, pavyzdžiui, kryptingai plečiamas paslaugų neįgaliesiems tinklas (pvz., pritaikant būstus). Džiaugėsi, kad mūsų krašto kompetentingos institucijos deramai bendradarbiauja su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Pabėgėlių priėmimo centru Rukloje. Ministrė palinkėjo taip bendradarbiauti ir toliau.

REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad šalyje reikėtų daugiau pagarbos, tolerancijos kitaip atrodantiems bei mąstantiems žmonėms. Galgi tuomet bus gerbiami ir po pasaulį išsibarstę lietuvaičiai?

Apie užsieniečių integracijos procesus Lietuvoje kalbėjo A. Dieninis bei A. Keršulis. Pasak jų, gerai, kad atvykusieji į respubliką pasirenka šaliai reikalingas profesijas.

REKLAMA

Apie gyvenimą mūsų šalyje bei savo verslo aktualijas kalbėjo M. Zakrievas. Jis padėkojo už suteiktą paramą, papasakojo, kaip tris mėnesius organizavo gamybos procesą. Dabar jam jau rūpi galimos plėtros klausimai.

SSPC vaidmuo

SSPC direktorė D. Kutyrevienė papasakojo apie prieglobstį gavusių užsieniečių socialinę integraciją. Ji priminė, kad savivaldybė įsipareigojusi ištiesti pagalbos ranką žmonėms, kurie dėl ginkluotų konfliktų, iškilusios grėsmės savo gyvybei, saugumui, laisvei, taip pat dėl šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų buvo priversti palikti tėvynę. 2003 m. rugsėjo mėnesį savivaldybės taryba priėmė sprendimą vykdyti socialinės integracijos programą ir pavedė tą funkciją atlikti direktorės vadovaujamai įstaigai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didelę dalį užsieniečių sudaro Afganistano bei Rusijos Federacijos, ypač Čečėnijos respublikos, piliečiai. Minimoje programoje savivaldybėje iš viso dalyvavo 60 žmonių (18 šeimų, 15 vyrų, 13 moterų, 32 vaikai), pernai – 43 asmenys, šįmet balandį – 47.

Vykdydamas prieglobstį gavusių užsieniečių socialinę integraciją Elektrėnų SSPC suranda ir išnuomoja atvykėliams gyvenamąsias patalpas, apmoka būstų nuomos ir komunalinių paslaugų išlaidas, iš vienkartinės įsikūrimo išmokos lėšų padeda įsigyti ypač būtinus reikmenis, kas mėnesį moka pašalpas, organizuoja lietuvių kalbos mokymą, rūpinasi vaikų ugdymu ir lavinimu, suaugusiųjų užimtumu, teikia socialinę paramą, informaciją bei konsultacijas ir t.t.

REKLAMA

D. Kutyrevienė kalbėjo apie adaptacijos procesą, suaugusiųjų užimtumo aktualijas. Pavyzdžiui, iš 15 programoje dalyvavusių vyrų dirbo 10, iš 13 moterų – 1. Iš 32 vaikų bendrojo lavinimo mokykloje mokėsi 16, kiti 16 buvo ikimokyklinio amžiaus, 2 lankė Vaikų dienos centrą, 5 berniukai – dziudo treniruotes.

Per kelerius metus socialinės integracijos projektų finansavimas išaugo nuo 39 tūkst. Lt 2004 m. iki 161 tūkst. Lt 2007 metais. Ženklią paramą skiria ir savivaldybė. Pavyzdžiui, vykstant į gydymo įstaigas teikiamos transporto paslaugos, penkios šeimos iš intervencinių atsargų gavo maisto produktų, dviem skirtos išmokos vaikams, vienkartinė finansinė parama gydymuisi, viena šeima verslui steigti aprūpinta patalpomis ir gavo 4000 Lt joms įsirengti.

REKLAMA

D. Kutyrevienė pažymėjo, kad yra teigiamų pokyčių, pavyzdžiui, vis daugiau atvykėlių įtraukiama į darbo rinką, keičiasi darbdavių požiūris, didėja gyventojų pasitikėjimas, prieglobstį gavusių užsieniečių savarankiškumas, įvairios institucijos įgijo daugiau kompetencijos dirbdamos su atvykusiais žmonėmis, jų vaikai dalyvauja popamokinėje veikloje. Tačiau susiduriama su laikino darbo, lietuvių kalbos žinių stokos, prarastų išsilavinimo dokumentų, vietų trūkumo vaikų darželiuose, negalios nustatymo problemomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savaitraščio skaitytojams SSPC direktorė papasakojo apie šiandienines darbo organizavimo tendencijas įstaigoje. Patikrinę veiklą auditoriai išaiškino, jog seniūnijų socialinio darbo organizatoriai atlieka administravimo funkcijas, todėl negali dirbti socialinių paslaugų teikimo įstaigoje. Tad kovo 26 d. savivaldybės tarybos posėdyje vietos politikai nusprendė nuo gegužės 1 d. aštuonis minėtus SSPC socialinio darbo organizatorių etatus perduoti savivaldybės administracijai. Visa kita, šios vadovės žodžiais tariant, tiktai kalbos ir gandai, apie tai rašyti neverta.

REKLAMA

Kepyklėlėje „Berkat“

Po susitikimo savivaldybės tarybų posėdžių salėje renginio dalyviai nuvyko į netoli Elektrėnų seniūnijos įsikūrusią M. ir A. Zakrievų šeimos kepyklėlę „Berkat“.

Renginio organizatoriai informavo, kad 2005 m. rugpjūtį savivaldybėje apsigyvenusi pora nusprendė plėtoti savo verslą – įkurti čečėnų tautos nacionalinių duonos gaminių kepyklą. M. Zakrievas parengė verslo planą ir kreipėsi į Elektrėnų savivaldybę bei prieglobstį gavusių užsieniečių socialinės integracijos reikalų komisiją dėl paramos patalpoms bei reikiamai įrangai įsigyti. Vietos politikams pritarus 2006 m. rugpjūtį buvo pasirašyta 55,70 kv. m patalpų nuomos sutartis tarp M. Zakrievo ir tuometinio mero. Tuomet iš savivaldybės smulkaus ir vidutinio verslo skatinimo fondo lėšų buvo skirta iki 4000 Lt kepyklos patalpoms įrengti, o PGU socialinės integracijos reikalų komisijos sprendimu kepyklos įrangai įsigyti – 13240 Lt. Pasinaudoję suteikta parama M. ir A. Zakrievai įkūrė kepyklėlę ir pradėjo gaminti bei realizuoti duonos produktus.  Jų šeimoje auga sūnus ir dvi dukros. Vaikai mokosi Elektrėnų vidurinėje mokykloje, sūnus lanko dziudo treniruotes.

REKLAMA

Tądien svečiai apžiūrėjo kepyklėlės patalpas, svetingi šeimininkai juos pavaišino duonos gaminiais, gaiviaisiais gėrimais.

Vievio bendruomenės paslaugų tarnyboje

Ministrė apsilankė ir SSCP padalinyje – Vievio bendruomenės paslaugų tarnyboje, kurioje penki darbuotojai 29 vaikams teikia socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas. Vaikai svečiams parodė savo programėlę, įteikė dovanėles – savo darbelius. V. Blinkevičiūtė apžiūrėjo patalpas, neblogai sutvarkytą aplinką.

REKLAMA
REKLAMA

D. Kutyrevienė papasakojo, kad Vievio globos centras buvo įsteigtas 1995 m., kuriame socialinės rizikos ir socialiai remtinų šeimų vaikams buvo teikiamos dienos užimtumo paslaugos. 2001 m. jis reorganizuotas ir dabartiniu pavadinimu prijungtas prie savivaldybės biudžetinės įstaigos SSPC.

Vadovė papasakojo apie du tarnybos finansavimo šaltinius. Pagal Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtros programą užpernai ir pernai buvo finansuoti projektai „Vievio bendruomenės paslaugų tarnyba“. 2006 m. gauta 140 tūkst. Lt, pernai – 272 tūkst. Lt. Nacionalinėje vaikų dienos centrų programoje padalinys, pasak D. Kutyrevienės, dalyvauja nuo 2005 m. ir vykdo projektą „Socialinės pagalbos stotis“. 2005 m. jam finansuoti valstybė skyrė 25 700 Lt, pernai 62 100 Lt, o šįmet 75 900 Lt.



Romualdas Černeckis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų