Remigijus RAINYS
Iš lūpų į lūpas perduodami pasakojimai, pamažėle virstantys legenda, teigia, kad prieš 190 metų Prancūzijos imperatoriaus Napoleono Bonaparto kariuomenė Švenčionių miestą žygio į Rusiją metu užėmė be jokio pasipriešinimo. Pakako tik dviejų patrankų šūvių, kurie veikiau nuskambėjo kaip saliutas "mielojo užkariautojo" (taip Lietuvos ir Lenkijos diduomenė, siejusi prancūzų armijos žygį su nepriklausomybės atgavimu, vadino Napoleoną) garbei nei kaip puolimas prieš netoliese sutelktą Rusijos pirmąją armiją. O tais tolimais 1812-aisiais ties Švenčionimis, pasak istorikų, turėjo įvykti lemiamos rusų ir prancūzų armijos kautynės, tačiau karvedys Barklajus de Tolis, išvydęs Napoleono armijos galybę, atsitraukė. Vieninteliai prancūzų kariaunos nuostoliai Švenčionyse buvo paskendę ar tik skendę Kūnos upelyje (dabar vanduo jame nesiekia nė kelių) gvardiečiai.
Viso šio istorinio ekskurso prireikė tam, kad būtų galima kiekvienam prašalaičiui, netyčia atsidūrusiam Švenčionyse antradienio popietę, paaiškinti, kas vyksta centrinėje Vilniaus gatvėje. O ta gatve 90 žingsnių per minutę ritmu šauniai žygiavo trys ginkluoti Napoleono armijos 129-ojo pulko kareiviai ir jiems vadovaujantis kapralas. Kaip ir prieš 190 metų, "prancūzai" iššovė du kartus - į butaforinius šautuvus įkištos petardos pykštelėjo prie rajono policijos komisariato ir prieš cerkvę kitapus Švenčionių savivaldybės, pastatytos kaip tik toje vietoje, kur kitados stovėjo medinis dviaukštis miesto iždininko Kaminsko namas. Kaip tik šiame name, pasak istorikų, trumpai ilsėjosi Prancūzijos imperatorius. Kareiviams bežygiuojant paaiškėjo, kad vyresniosios kartos Nalšios krašto gyventojai puikiai išmano istoriją, nes beveik visi žinojo apie imperatoriaus žygius, nors nurodė skirtingus jo poilsiavietės pastatus. O štai jaunimas nematytiems mundurams išliko visiškai abejingas ir tik retas nulydėdavo juos žvilgsniu ar mesdavo pašiepiančią repliką.
Nemažas būrys miestelėnų susirinko ir į iš šių kraštų kilusio Lietuvos kolekcininkų asociacijos ir Napoleono draugijos nario Zigfrido Jankausko rinkinių parodos atidarymą. Visuomenei eksponuojami apie 600 su Napoleonu Bonapartu susijusių senovinių graviūrų, raižinių, mažųjų skulptūrų, knygų, atvirukų ir medalių.
Švenčionyse prancūzų armijos "okupacijos" pasekmės jaučiamos ligi šiol - vienas iš nedaugelio stambesnių miesto darbdavių, dabartinis Švenčionių vaistažolių fabriko savininkas, - prancūzas. Parodos atidarymo proga kolekcininkui Z. Jankauskui jis padovanojo Prancūzijoje labai populiarų iš lietuviškų vaistažolių pagamintos arbatos rinkinį.