REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Socialdemokratų partijos frakcija siūlo įvesti nekilnojamojo turto mokestį ne tik tiems gyventojams, kurie turimas patalpas naudoja komerciniams tikslams, bet visiems, kurie turi vertingų butų ir statinių. Socdemai taip pat siūlo įvesti laikiną „euro įvedimo“ mokestį.

REKLAMA
REKLAMA

Tokius pasiūlymus frakcija trečiadienį vakare ketina pateikti partijos prezidiumui.

Kaip po frakcijos posėdžio žurnalistams sakė jos seniūnas Juozas Olekas, apmokestinti ne komerciniams tikslams naudojamą, o vertingą turtą būtų teisingiau. Socialdemokratai siūlo, atsižvelgus į ekspertų siūlymus, apmokestinti nekilnojamąjį turtą, kurio vertė viršija 300-500 tūkst. litų, be to, mokestį būtų galima diferencijuoti pagal vietovę, pavyzdžiui, periferijoje jis turėtų būti mažesnis nei didžiuosiuose miestuose.

REKLAMA

"Įsivaizduokite žmogų, kuris turi nedidelį kioskelį ir jame yra įkūręs kavinę, arba valstietį, kuris tvarte ar klėtyje laiko šieną ar grūdus, ir žmogų, kuris turi supirkęs visą vieno daugiabučio namo aukštą ir kartas nuo karto parduoda po butą", - siūlė J. Olekas.

Pasak jo, nekilnojamojo turto mokestį turėtų mokėti būtent tie, kurie turi daug vertingų patalpų, nors formaliai neužsiima komercine veikla. Frakcijos seniūno manymu, šio mokesčio dydis turėtų būti "proto ribose". Be to, menkesnės vertės nekilnojamąjį turtą turintys gyventojai galėtų mokėti simbolinį mokestį, - pavyzdžiui, 10 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Valdančiosios koalicijos politinė taryba siūlo 1 proc. vertės siekiančiu mokesčiu apmokestinti fizinių asmenų turimą nekilnojamąjį turtą, kuris naudojamas komerciniams tikslams.

Socialdemokratai taip pat siūlo padidinti neapmokestinamųjų pajamų dydį nuo 290 iki 390 litų, o fizinių asmenų pajamų mokestį iki 27 proc. sumažinti tik mažiau nei 1000 litų uždirbantiems gyventojams. Tiesa, pasak J. Oleko, ribinis atlyginimas galėtų siekti ir 1200 ar 1500 litų, atsižvelgiant į valstybės biudžeto galimybes.

Vietoj nuo liepos 1 dienos naikinamo kelių mokesčio socdemai siūlo taikyti laikiną "euro įvedimo" mokestį, kurį mokėtų juridiniai asmenys. Jis, kaip ir kelių mokestis, greičiausiai būtų skaičiuojamas nuo apyvartos ir siektų 2 proc. Kita galimybė kompensuoti prarandamas biudžeto įplaukas, anot J. Oleko, būtų 15 proc. siekiančio pelno mokesčio padidinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau buvo planuojama dar metams palikti galioti kelių mokestį, tačiau Europos Sąjungos teisės aktams prieštaraujančio mokesčio greičiausiai bus atsisakyta, kaip ir buvo planuojama, šią vasarą. Tiesa, faktiškai naujas vadinamasis solidarumo arba euro įvedimo mokestis būtų tolygus kelių mokesčiui.

Trečiadienį vakare politinės tarybos parengtas mokesčių reformos gaires planuoja svarstyti ne tik socdemai, bet ir Darbo partijos bei Naujosios sąjungos prezidiumai. J. Olekas vylėsi, kad valdančiosios daugumos partijų lyderiams jau šį penktadienį pavyks susitarti dėl pokyčių.

REKLAMA

Tačiau likus vos porai dienų koalicijos partneriai teikia skirtingus siūlymus. Pavyzdžiui, Naujoji sąjunga ketina siūlyti gyventojų pajamų mokestį sumažinti nuo kitų metų pradžios, tačiau ne iki 27 proc., kaip ragina politinė taryba, bet iki 30 proc.

Kaip Eltai prieš prezidiumo posėdį sakė Naujosios sąjungos frakcijos seniūnas Vaclovas Karbauskis, tiek vadinamasis solidarumo mokestis, tiek nekilnojamojo turto mokestis galėtų padėti subalansuoti biudžetą. Tačiau jis ragino neskubėti minimalią algą padidinti iki 600 litų.

REKLAMA

Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga beveik yra apsisprendusi pritarti politinės tarybos pasiūlytam mokesčių reformos projektui. Galutinį sprendimą numatoma priimti ketvirtadienį po pasitarimo su verslo atstovais.

"Valstiečių" valdyba ir parlamentinė frakcija pritarė tam, kad gyventojų pajamų mokestis nuo 2006 metų liepos 1 dienos būtų sumažintas iki 27 proc., o nuo 2008 metų pradžios - iki 24 proc. Tačiau jie siūlo iki 1000 litų uždirbantiems gyventojams 24 proc. tarifą nustatyti anksčiau - 2007 metų pradžioje. Partija pritarė ir iki 2007 metų pabaigos galiosiančiam "solidarumo" mokesčiui, tačiau sprendimą gali koreguoti po konsultacijų su verslininkais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat sutinkama apmokestinti gyventojams priklausantį nekilnojamąjį turtą, naudojamą komercijai, 1 proc. metiniu mokesčiu nuo turto vertės. Tačiau "valstiečiai" siūlo išlygą - neapmokestinti žemės ūkio veiklai naudojamo turto, nes už jį nekilnojamojo turto mokesčio nemoka ir bendrovės.

Be to, nors koalicijos politinė taryba to nėra numačiusi, partija sieks kitais metais padidinti minimalią algą iki 600 litų.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų