Per keturis pasaulio vyrų krepšinio čempionatus Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė iš viso sužaidė 36 rungtynes. Per šias dvikovas buvo pasiektos 24 pergalės ir patirta 12 pralaimėjimų.

Jei skambiausios pergalės įprastai yra garsiai apdainuojamos, tai apie skaudžius pralaimėjimus dažniausia stengiamasi kuo greičiau pamiršti. Išskyrėme penkias dvikovas iš 1998 m., 2006 m., 2010 m. ir 2014 m. vykusių pasaulio pirmenybių, kuriose lietuviai turėjo pripažinti varžovų pranašumą.

5. 1998 m., grupės etapas, Lietuva – Ispanija 80:86 (po pratęsimo)

Pirmajame grupių etape lietuviai įveikė Pietų Korėjos, JAV ir Brazilijos rinktines. Bet galinga pradžia buvo dar ne viskas. Antrajame etape sudarytoje naujoje grupėje lietuviai pralaimėjo australams, bet įveikė Argentiną.

Kovoje dėl pirmosios vietos grupėje lietuvių laukė Ispanija. Šios rungtynės susiklostė itin dramatiškai. Lygiaverčių varžovų dvikovoje prireikė pratęsimo (75:75), bet jame jau stipresni atrodė ispanai, kurie laimėjo rezultatu 86:80. Šis pralaimėjimas nustūmė Lietuvą į trečiąją grupės vietą, tad vietoj silpniau tais metais atrodžiusių graikų ar italų, mūsiškiams ketvirtfinalyje teko kovoti su Rusija.

4. 1998 m., ketvirtfinalio etapas, Lietuva – Rusija 67:82

1998-ųjų pasaulio krepšinio čempionate savo grupėje trečią vietą užėmę lietuviai į priekį praleido JAV ir Ispanijos rinktines. Tad ketvirtfinalyje mūsiškių laukė rimtas Rusijos barjeras. Iki ketvirtfinalio rusai buvo pralaimėję vienintelį mačą – tuometinei Jugoslavijai.

Šiame čempionate dar buvo žaidžiami du kėliniai po 20 minučių. Lietuviams visai neblogai klostėsi pirmoji rungtynių pusė – po 20 min. turėta trapi 3 taškų persvara (38:35). Bet antroje mačo dalyje rusai įsisiautėjo ir galiausia įveikė lietuvius rezultatu 82:67. Rusams Vasilijus Karasiovas šioje dvikovoje pelnė net 31 tašką. Lietuvos rinktinėje išsiskyrė S. Štombergas (17 taškų) ir A. Karnišovas (14 taškų).

3. 2006 m., ketvirtfinalio etapas, Lietuva – Ispanija 67:89

Dar kartą itin skaudžiai ispanams buvo pralaimėta 2006-ųjų pasaulio vyrų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje. Banguotai tose pirmenybėse žaidę lietuviai aštuntfinalyje po atkaklios kovos įveikė italus, bet ketvirtfinalyje krito prieš favoritus ispanus, kurie vėliau finale patvirtino šias prognozes iškovoję aukso medalius.

Pasipriešinti varžovams rimčiau nepavyko. Ispanai jau pirmąjį kėlinuką laimėjo 18 taškų skirtumu, o toliau tik sėkmingai saugojo šį pranašumą. Pergalę varžovai iškovojo rezultatu 89:67. Lietuviai nesulaikė Pau Gasolio ir Juano Carloso Navarro dueto, kurie kartu pelnė net 47 taškus.

2. 2014 m., pusfinalio etapas, Lietuva – JAV 68:96

Per dešimt tarpusavio dvikovų pasaulio pirmenybių arba olimpinių žaidynių metu Lietuva prieš JAV rinktinę yra laimėjusi tik dukart (1998 m. pasaulio pirmenybėse ir 2004 m. olimpinėse žaidynėse).

Per 2014 m. pasaulio pirmenybes su favoritais amerikiečiais lietuvių keliai susikirto pusfinalyje. JAV rinktinėje tuo metu kovojo tokios žvaigždės kaip S. Curry, K. Thompsonas, D. Derozanas, K. Irvingas ir kiti.

Varžovams pralaimėta net 68:96. Nors pralaimėti žvaigždžių įprastai perpildytai JAV rinktinei nėra jokia gėda, tačiau šį rezultatą išskyrėme, nes tai yra didžiausiu skirtumu pasaulio čempionatuose Lietuvos rinktinės pralaimėtas mačas (-28 tšk.)

1. 2014 m. bronzinis mūšis Lietuva – Prancūzija 93:95

Tais pačiais 2014-siais lietuviai patyrė neabejotinai skaudžiausią pralaimėjimą per visą pasaulio vyrų krepšinio čempionatų istoriją. Tais metais lietuviai turėjo progą antrą kartą iškovoti bronzos medalius, bet buvo patirtas itin dramatiškas pralaimėjimas.

Kovoje dėl bronzos medalių lietuvių laukė 2013-ųjų Europos pirmenybių finalo skriaudikai – prancūzai. Aikštelėje užvirė arši kova. Pirmąjį kėlinuką sėkmingiau užbaigė prancūzai – 22:19. Į ilgąją pertrauką varžovai išėjo jau turėdami tik vieno taško persvarą.

Lietuviai įspūdingai sužaidė trečiąjį kėlinuką ir prieš lemiamą ketvirtį jau turėjo 7 taškų persvarą. Bet šios persvaros, kaip paaiškėjo vėliau, buvo per maža. Likus žaisti 1 min. 47 sek. prancūzai išlygino rezultatą 80:80. Vėliau varžovai surengė dar keletą sėkmingų atakų ir pavojingai pabėgo (80:86, likus žaisti 30 sekundžių).

Nors atrodė, kad laiko liko nedaug, bet pradėjus taikyti pražangų taktiką, lietuviai sugebėjo per likusias 30 sekundžių pelnyti net 13 taškų. Deja, bet prancūzai atsakė 9 ir iškovojo bronzos medalius. Pergalę varžovai pasiekė rezultatu 95:93.