• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvusi Lietuvos Sąjūdžio Šiaulių Tarybos sekretorė Irena Vasinauskaitė paruošė 670 puslapių knygą „Išsivadavimas. Sąjūdis Šiaulių krašte 1988-1190 metais“ ir 1998 metų gruodžio pabaigoje išleido 2000 egzempliorių tiražu.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dekanas daktaras Alfredas Bumblauskas savo atsiliepimuose apie knygą rašo: „Toks išsamus Sąjūdžio dalyvių prisiminimų bei dokumentų rinkinys Lietuvoje yra vienas iš pirmųjų. Tai labai vertingas istorinis šaltinis. Rekomenduočiau kuo daugiau tokių knygų paruošti ir išleisti, visus šiuos darbus finansuoti iš biudžeto lėšų. Būtina prisiminti ir liudyti tą istorinį momentą, kuriame dalyvavome patys ir esame išsaugoję neįkainojamos dokumentikos".

REKLAMA

Knyga vertinga ir dėl to, kad tokie išsamūs Sąjūdžio archyvai išsaugoti ir paskelbti tik Šiauliuose. Atgimimo laikotarpio archyvus išsaugoti pasisekė nedaugeliui, Irena Vasinauskaitė juos kruopščiai kaupė ir saugojo. O kritiškiausiu laikotarpiui, prasidėjus 1991 metų rugpjūčio pučui, visus dokumentus sudėjo į pieno bidoną, užplombavo ir užkasė tik jai ir jos vyrui žinomoje vietoje. Juos atkasė ir panaudojo tik po Lietuvos Sąjūdžio konferencijos, skirtos Sąjūdžio dešimtmečiui paminėti, 1998 metų birželio 3 dieną. (Petras Kudrickis)

REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis Sąjūdžio mitingas 1988 m. liepos 22 d.

 

Pradžia

Sąjūdžio vėjai į Šiaulius plūstelėjo 1988 m. liepos 18 d. Grupė disidentų, "Katalikų bažnyčios kronikos" platintojų - a.a. V.Danielius, A.Špokas, Jadvyga ir Jonas Petkevičiai, K.Stulgys, M.Jurevičius, K.Alminas ir kt. - tą dieną atvyko į miesto Inžinierių namus, nes šiuos žmones buvo pasiekusi žinia neva Šiauliuose bus įkurtas komunistinis inžinierių sąjūdis. Disidentų buvo tiek daug, kad kai kurie tarybinės inteligentijos atstovai nedrįso tą dieną rinkti iniciatyvinės Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio rėmimo grupės. Buvo nutarta "nedaryti to siaurame rate", o surengti mitingą Saulės laikrodžio aikštėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1988 m. liepos 22 d. šis mitingas įvyko. Jame dalyvavo miesto valdžios ir komunistų partijos vadovai, garsūs inžinieriai J.Keldušis ir V.Vingras, Padagoginio instituto dėstytojai, eiliniai Lietuvos laisve tikintys miestiečiai. Šiame susibūrime kalbėjo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai A.Buračas, R.Ozolas, Z.Vaišvila, A.Medalinskas, atvyko svečių iš Armėnijos ir Latvijos.

Antroji sąjūdžio rėmimo grupė

Antroji sąjūdžio rėmimo grupė buvo įsikūrusi keliomis dienomis vėliau sukarintoje "Nuklono" gamykloje, todėl į pirmąją iniciatyvinę Šiaulių Sąjūdžio grupę pateko šios gamyklos darbuotojai V.Stakvilevičius ir A.UIčinas bei medikų atstovė, būrusi į sąjungą tremtinius, Palmyra Sarnačinskaitė.

REKLAMA

Šiaulių Sąjūdžio iniciatyvinė grupė su miestiečiais nuolat bendravo Pedagognio instituto 225-ojoje auditorijoje, vėliau tapusioje Sąjūdžio diskusijų klubu, į kurį buvo atvykę daug garsių Lietuvos žmonių. Minėtoji iniciatyvinė grupė 1988 09 26 organizavo mitingą ekologine tema ir Kalbos šventę.

1988 m. spalio 12 d. oficialioji miesto valdžia - tuometinis Šiaulių Liaudies deputatų tarybos Vykdomasis Komitetas pripažino Šiaulių miesto Sąjūdį, kaip "sudėtinę Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dalį", ir suteikė jam visuomeninės organizacijos statusą. Sąjūdžiui buvo skirtos patalpos - būstinė Aušros al. Nr. 49.

REKLAMA

Antroji Sąjūdžio konferencija

1989 09 25 - 10 02 įvykusioje antrojoje Sąjūdžio konferencijoje buvo pakeisti įstatai. Pagal juos naujai išrinktoje Sąjūdžio taryboje buvo visų rėmimo grupių atstovai, Seimo nariai bei valdyba. Pastaroji buvo naujas struktūrinis darinys, vadovavęs Sąjūdžio veiklai tarp tarybos posėdžių. Valdyboje dirbo seniūnija: Tarybos pirmininkas V.Kačinskas, pavaduotojai A.Urbanavičius ir V.Vestartas bei atsakingoji sekretorė I.Vasinauskaitė. Visų mieste veikusių politinių partijų atstovai, deleguoti savo organizacijų irgi tapo Sąjūdžio tarybos nariais. Taip buvo sumažintas komunistų skaičius Sąjūdžio valdyboje signatariškosios AT rinkimų išvakarėse bei išsklaidyti šios partijos "išvažiuojamieji" posėdžiai Sąjūdžio būstinėje. Tokios Šiaulių sąjūdininkų reorganizacijos nepalaikė kitų miestų Sąjūdžio tarybos, situacijos aiškintis buvo atvykę LS Seimo tarybos nariai R.Ozolas, Vyt.Radžvilas. Antrosios Šiaulių Sąjūdžio konferencijos sprendimų niekas neužprotestavo, nes teisiniu požiūriu viskas buvo teisėta (tuometiniai Sąjūdžio įstatai tam neprieštaravo).

Irena Vasinauskaitė

Straipsnis paimtas iš wiki principu kuriamos gyvos krašto enciklopedijos www.grazitumano.lt. Visą straipsnį galite rasti čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų