Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, Ričardas Rubavičius, Mindaugas Balavakas, Juozas Janonis, Algimantas Juozakas ir Algirdas Kazlauskas – šių lietuvių atminimas liks gyvas amžinai.
Vienintelis gyvas po užpuolimo liko muitininkas Tomas Šernas, jis buvo sunkiai sužeistas.
„Jie pasirinko laisvę“
Prisimindama didvyrius, žuvusius už Lietuvos laisvę, Lietuvos policija pasidalijo trumpa širdį veriančia žinute.
Taip pat ir nuotraukomis, iš kurių žvelgia septyni vyrai – pareigūnai, prieš 34 metus lemtingą liepos 31-ąją dirbę Medininkų poste.
„Jie pasirinko LAISVĘ....
Medininkų tragedijai – 34“, – rašoma Lietuvos policijos įraše socialiniame tinkle „Facebook“.
Prisimenama Medininkų žudynių diena
Po 1991 m. sausio 13-osios agresijos Sovietų Sąjunga organizavo specialiosios paskirties milicijos būrių (OMON) užpuolimus Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės postuose Latvijos ir Baltarusijos pasienyje.
Nuo 1991 m. pavasario iki 1991 m. rugpjūčio 31 d. Vilniaus ir Rygos omonininkai 18 kartų puolė Lietuvos pasienio postus.
Incidentų metu buvo deginami postų pastatai, naikinami dokumentai, plėšoma Lietuvos valstybės vėliava, žalojami Lietuvos pareigūnai.
Šiais veiksmais buvo siekiama įbauginti Lietuvos žmones, sukelti nepasitikėjimą valstybe, provokuoti konfliktus, parodant, kad Lietuvos valdžia nekontroliuoja padėties.
1991 m. liepos 31-ąją tarp 3 ir 5 val. ryto Medininkų pasienio kontrolės poste buvo žiauriai nužudyti šeši ir sunkiai sužeisti du (vienas iš jų vėliau mirė) pareigūnai, kurie ėjo pareigas saugodami Lietuvos Respublikos sieną.
Žuvo Policijos departamento greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ policininkai Mindaugas Balavakas ir Algimantas Juozakas, Policijos departamento Kelių policijos valdybos policininkai Juozas Janonis ir Algirdas Kazlauskas, Muitinės departamento Vilniaus muitinės inspektoriai Antanas Musteikis ir Stanislovas Orlavičius ir Ričardas Rubavičius (vėliau nuo žaizdų).
Išgyveno vienintelis muitinės pareigūnas – Tomas Šernas, kuris buvo sunkiai sužeistas.
Kasmet liepos 31-ąją Medininkuose žuvę pareigūnai pagerbiami Antakalnio kapinėse (Vilniuje) ir žudynių vietoje, prie istorinio memorialinio komplekso Medininkų pasienio poste. Vyksta tradicinis estafetinis bėgimas „Medininkai–Vilnius“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!