REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau studentų išdrįstant prabilti apie aukštosiose mokyklose iš dėstytojų patiriamą seksualinį priekabiavimą, šalies universitetų atstovai kartu su švietimo ir mokslo ministre diskutavo, kaip galima padėti studentams. Studentai, akademikai ir parlamentarai vieningai sutaria, kad universitetuose labiausiai trūksta profesionalios psichologinės pagalbos.

Vis daugiau studentų išdrįstant prabilti apie aukštosiose mokyklose iš dėstytojų patiriamą seksualinį priekabiavimą, šalies universitetų atstovai kartu su švietimo ir mokslo ministre diskutavo, kaip galima padėti studentams. Studentai, akademikai ir parlamentarai vieningai sutaria, kad universitetuose labiausiai trūksta profesionalios psichologinės pagalbos.

REKLAMA

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija trečiadienį svarstė, kaip aukštosios mokyklos turėtų užtikrinti saugią emocinę aplinką ir prieinamą visapusišką pagalbą. Posėdis surengtas reaguojant į viešumoje kylančius seksualinio priekabiavimo skandalus ir studentų savižudybes.

Gąsdinantys problemų skaičiai

Lietuvos studentų sąjungos atliktas tyrimas rodo išties liūdną studentų psichologinės sveikatos situaciją, sako Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Eigirdas Sarkanas.

REKLAMA
REKLAMA

„Situacija neramina, nes 80 proc. studentų per pastaruosius metus yra patyrę didelį nerimą, 30 proc. studentų yra patyrę depresiją, daugiau negu pusė studentų yra jautę ilgalaikę blogą nuotaiką. Mes matome, kad rezultatai yra prasti ir situacija su psichinės sveikatos būklė yra prasta“, - tv3.lt kalbėjo E. Sarkanas.

REKLAMA

Pageidauja psichologinės pagalbos

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) 10 metų veikia nemokamai studentams, dėstytojams ir visuomenei psichologinę pagalbą teikianti psichologijos klinika. Vis dėlto, anot VDU rektoriaus profesoriaus Juozo Augučio, šios klinikos darbas universitetui kasmet kainuoja 100 tūkst. eurų, tačiau universitetas jaučia teigiamą rezultatą.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) rektorius Zbignevas Ibelgauptas pritarė, kad universitetuose reikalinga psichologinė pagalba, tačiau tam ministerija turėtų užtikrinti papildomą finansavimą.

REKLAMA
REKLAMA

„LMTA psichologinė pagalba jau veikia 2 metus, pagalbą teikiame ne akademijos patalpose grynai dėl konfidencialumo. Pagalbą teikiame penktadienį visą dieną. Poreikiai tikrai yra. Mes tą teikiame iš tų pačių lėšų, kurios yra skirtos studijoms. Viskas yra tvarkoj, bet neturi kentėti studijos, nes tikrai lėšas turime kur išleisti, gerindami studijų kokybę“, - posėdyje sakė rektorius.

Vis dėlto švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė nesutiko nustatyti konkrečių terminų, kada pavyktų užtikrinti psichologinę pagalbą šalies aukštosiose mokyklose. Ji pažadėjo kartu su aukštųjų mokyklų atstovais įvertinti esamą situaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Etikos kodeksai neveikia

J. Petrauskienė pripažįsta, kad seksualinio priekabiavimo problema aukštosiose mokyklose atsirado ne vakar. Jos teigimu, visos šalies aukštosios mokyklos turi savo etikos kodeksus, kurie turėtų įtvirtinti akademinės bendruomenės bendravimą, tačiau, jei visuomenėje skamba istorijos apie prie studentų priekabiaujančius dėstytojus, šie kodeksai neveikia.

„Mes teikiame siūlymus ir rekomendacijas aukštosioms mokykloms peržiūrėti, ar tos nuostatos, kurios įtvirtintos etikos kodeksuose, kaip jos veikia realybėje. Nes nėra normalu, kad studentas bijo kreiptis, nes nėra tikras, kad jo kreipimasis bus išgirstas, nėra tikras, kad yra mechanizmai ir psichologinė pagalba, kad bus į tai atsižvelgta ir situacija tikrai keisis“, - posėdyje kalbėjo ministrė.

REKLAMA

Kad etikos kodeksuose yra spragų pritaria ir Vilniaus dailės akademijos (VDA) rektorius profesorius Audrius Klimas. Jis teigia, kad universiteto dėstytojai pasirašo etikos kodekse, kur panaudotas ir seksualinio priekabiavimo terminas.

„Tačiau, kaip tie dėstytojai supranta seksualinį priekabiavimą, ar jie sugeba įjungti savikontrolės mechanizmą ir sakyti, kad šitas žodis nėra patyčios, priekabiavimas, o tai jau yra. Tai labai svarbu, matyti galimybę susikalbėti. Nes tie atvejai, kurie įvyko VDA, viena iš priežasčių, kad dėstytojai turi vieną moralinį kodeksą, kuris atėjo iš senų laikų, turi visiškai kitokį supratimą apie orumą, pagarbą ir savivertę“, - posėdyje sakė A. Klimas.

REKLAMA

Įdomu tai, kad posėdžio metu A. Klimas atskleidė konfidencialią informaciją, pareikšdamas, kad dalis akademijos studentų turi psichologinių problemų.

„Nemažai jų yra psichikos įstaigų klientai. Čia yra konfidenciali informacija, negaliu atskleisti tų skaičių, nes jų ir nežinau, tuo labiau ir pavardžių. Galbūt dėl specifinių tų žmonių prigimtinių savybių jie dažnai kreipiasi į psichikos sveikatos įstaigas dėl pagalbos“, - pareiškė A. Klimas.

Portalas tv3.lt primena, kad pastarąją savaitę kaltinimų seksualiniu priekabiavimu, studentų žeminimu ir kitokiu nederamu elgesiu sulaukė jau buvę VDA dėstytojai Jonas Gasiūnas ir Arvydas Liepuonius, VDA tebedirbantis fotografas Gintautas Trimakas, LMTA dėstantis teatro režisierius Jonas Vaitkus. Anksčiau dvi menininkės tokiu elgesiu apkaltino kino režisierių Šarūną Bartą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų