14
Tituluočiausi futbolo treneriai (nuotr. SCANPIX)

Kai kurie aukščiausio lygio treneriai per visą savo karjerą taip ir nelaimi nė vieno nacionalinio čempionato ar tarptautinio turnyro, o geriausi strategai trofėjus skaičiuoja dešimtimis. Naujienų portalas tv3.lt pateikia tituluočiausių pasaulio futbolo trenerių dešimtuką.

14

Neprilygstamas šiame sąraše – karjerą jau baigęs, tačiau į futbolo istoriją amžiams patekęs Seras Alexas Fergusonas.

Škotas per savo karjerą laimėjo net 49 trofėjus ir tai padarė su dviem klubais – „Aberdeen“ ir „Manchester United“.

Futbolo sirgaliams šis ikoniškas treneris labiausiai žinomas dėl savo įspūdingų pasiekimų su „Man United“ klubu.

Jį A. Fergusonas treniravo 1986–2013 m. ir šioje organizacijoje buvo stabilumo ir gerų rezultatų garantas.

Strategui būnant už „Man United“ vairo klubas net 13 (!) kartų tapo Anglijos „Premier“ lygos čempionu, dukart laimėjo UEFA Čempionų lygą.

Taip pat 10 kartų laimėta „Charity/Community Shield“ („Bendruomenės taurė“), 5 kartus – FA taurė, 4 kartus – lygos taurė.

Lyg to būtų maža, seras dar po kartą laimėjo Europos taurių taurę, Europos Supertaurę, Kontinentinę taurę, FIFA pasaulio klubų taurę.

Po A. Fergusono pasitraukimo praėjo lygiai 10 metų, o per pastarąjį dešimtmetį „Man United“ taip ir nesugebėjo  nė karto tapti „Premier“ lygos nugalėtoju. Skambiausi klubo pasiekimai po A. Fergusono eros – 2017 m. iškovota Europos lygos taurė ir 2021 m. Europos lygos vicečempionų taurė. Tai, kad šios taurės iškovotos ne Čempionų lygoje, o laipteliu žemesnėje lygoje, geriausiai atspindi klubo smukimą žemyn.

Seras A. Fergusonas yra bene ryškiausias pavyzdys sporto istorijoje, kaip viskas ilgus dešimtmečius gali sėkmingai veikti ir kartu sugriūti išėjus vieninteliam žmogui.

Vargu, ar kas nors kada nors sugebės iškovoti tiek titulų viename klube ir sukurti tokią legendą, ką padarė A. Fergusonas.

Antras šiame sąraše – 37 titulus per karjerą iškovojęs treneris iš Rumunijos Mircea Lucescu. Įdomu tai, kad 77-erių treneris vis dar tęsia karjerą ir šiuo metu vadovauja Kyjivo „Dinamo“ klubui.

Treneris daugumą savo titulų pelnė dėl savo ir visos Europos nepriklausomybės šiuo metu kovojančioje Ukrainoje.

Čia M. Lucescu net 9 kartus su Donetsko „Shakhtar“ ir Kyjivo „Dinamo“ laimėjo nacionalinį čempionatą, 8 kartus laimėjo Ukrainos Supertaurę ir dar 7 sykius Ukrainos taurę.

Ryškiausi šio trenerio pasiekimai tarptautinėje arenoje – 2001 m. su Stambulo „Galatasaray“ iškovota UEFA Supertaurė ir 2008 m. su „Shakhtar“ laimėta UEFA taurė. Titulus M. Lucescu taip pat rinko Italijoje, Rumunijoje, Rusijoje.

Trečias sėkmingiausių visų laikų trenerių sąraše – Pepas Guardiola. Titulus su „Barcelona“, Miuncheno „Bayern“ praeityje skynęs, o dabar tai su „Manhester City“ toliau darantis strategas savo kolekcijoje kol kas turi 32 trofėjus.

52-ejų ispanas turi visas galimybes dar daug metų išlikti pergalių kelyje, skinti titulus ir netgi priartėti prie A. Fergusono.

Už P. Guardiolos nugaros – 3 laimėti Ispanijos čempionatai, 3 Vokietijos pirmenybės ir 4 „Premier“ lygos titulai. 10 kartų tapti nacionalinio čempionato laimėtoju šiose futbolu alsuojančiose šalyse taip pat atrodo kaip sunkiai pakartojamas dalykas bet kuriam ateities treneriui.

Pepas tarptautiniame fronte dukart laimėjo UEFA Čempionų lygą, 3 kartus laimėjo UEFA Supertaurę ir 3 kartus FIBA pasaulio klubų taurę.

Tiesa, P. Guardiolai niekaip nepavyksta su „Man City“  užkariauti Čempionų lygos sosto. Galbūt tai pavyks šį sezoną?

Ketvirtąją vietą šiame reitinge užima prieš 21-erius metus amžino poilsio iškeliavęs Valerijus Lobanovskis.

Ukrainos trenerio kolekcijoje – 27 titulai. Juos V. Labanovskis iškovojo 1974–2001 m.

Treneris 5 kartus tapo Ukrainos čempionu, 8 kartus laimėjo Sovietų Sąjungos čempionatą ir 6 kartus triumfavo Sovietų Sąjungos taurėje. Visus šiuos titulus treneris iškovojo vadovaudamas Kyjivo „Dinamo“ klubui.

Penktas šiame sąraše – charizmatiškasis Jose Mourinho. Portugalijos specialistas būtent šiandien – sausio 26-ąją – švenčia savo 60-metį ir šį garbingą jubiliejų pasitinka savo trofėjų lentynoje sukaupęs 27 titulus.

2004 ir 2010 m. jis atitinkamai su „Porto“ ir „Inter“ klubais laimėjo UEFA Čempionų lygą, 3 kartus su Londono „Chelsea“ laimėjo „Premier“ lygą ir 3 kartus tapo Ispanijos čempionu.

J. Mourinho taip pat dukart su „Inter“ laimėjo Italijos čempionatą ir buvo būtent tas treneris, kuriam vadovaujant „Man United“ pirmą kartą po A. Fergusono išėjmo iškovojo tarptautinį trofėjų (Europos lyga, 2017 m.).

Šiuo metu J. Mourinho treniruoja „Roma“ klubą, su kuriuo 2022 m. laimėjo UEFA Europos konferencijų lygą.

Gal J. Mourinho ateityje vėl išvysime vadovaujant UEFA Čempionų lygos kalibro klubui?