REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Šį vakarą 21.24 val. Lietuvos laiku pro Žemę skriejantis asteroidas 2012 DA14 pasiekė artimiausią mūsų planetai savo trajektorijos tašką. Astronomų skaičiavimais jis buvo už maždaug 27 680 kilometrų nuo Žemės paviršiaus. Šis kosminis prasilenkimas, pasak NASA atstovų, nors ir buvo nepavojingas, tačiau svarbus įvykis: pirmą kartą per netoli Žemės skriejančių asteroidų nuolatinio stebėjimo istoriją toks didelis kosminis kūnas pralėkė pro mūsų planetą tokiu mažu atstumu.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai ruošiasi registruoti galimus seisminius smūgius šiame maždaug 45 - 50 metrų skersmens ir apie 190 tūks. tonų masės dangaus kūne, skelbia „Space.com“. „Mes ruošiamės įdėmiai stebėti seisminio aktyvumo požymius prasilenkimo metu, – pareiškė Masačusetso Technologijos instituto (JAV) profesorius planetologas Richardas Biznelas. – Tai pirmas kartas, kai dangaus kūnas priartėja taip arti, kad jame gali įvykti seisminiai smūgiai, o mes būsime pasiruošę atlikti reikiamus stebėjimus.“

REKLAMA

Pasak mokslininko, daugelis netoli Žemės skriejančių asteroidų dėl mūsų planetos traukos veikiausiai patiria sukrėtimus, kuriais būtų galima paaiškinti faktą, kad kai kurie iš jų tarsi atrodo išoriškai „nudėvėti“: „Asteroidams skriejant kosmine erdve jie ilgainiui tampa tamsiai raudoni, – sakė profesorius R. Biznelas. – Šį fenomeną, pavadintą „kosminių orų“ poveikiu, sukelia ilgalaikis asteroido paviršiaus veikimas kosminiais spinduliais ir Saulės radiacija. Tačiau ne vieną dešimtmetį mokslui yra žinomi keli nedideli asteroidai, kurie atrodo šviesūs ir „nenudėvėti“, tarsi jų nebūtų veikę „kosminiai orai“.

REKLAMA
REKLAMA

Žemės Šiaurės pusrutulio atžvilgiu šis asteroidas per beveik visą jo artėjimo prie Žemės laiką buvo žemiau horizonto, tačiau artimiausioje skrydžio atkarpoje jį buvo galima gerai stebėti, teigia NASA atstovai. Asteroido skrydžio trajektorija sudaro aštrų kampą su palydovų orbitomis, todėl manoma, kad jis su nė vienu iš jų nesusidurė. Atstumas iki 2012 DA14 jam labiausiai priartėjus prie Žemės buvo gerokai mažesnis už telekomunikacijų palydovų orbitų aukštį (apie 35 800 km nuo Žemės paviršiaus).

Šį kosminį pasimatymą buvo galima stebėti ne tik astronomijos profesionalų ir mėgėjų teleskopais, bet ir savo kompiuterio ekrane: NASA ir kelios astronomų grupės ruošė tiesiogines 2012 DA14 prasilenkimo su Žeme vaizdo transliacijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš praskriejusį asteroidą

NASA ruošė 30 minučių trukmės internetinę transliaciją NASA TV svetainėje. Jos metu NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos Pasadenoje mokslininkai komentavo 2012 DA14 skrydį, demonstravo jo orbitos animaciją, atskleidžiančią jo padėtį Žemės atžvilgiu. Leidus oro sąlygoms, įterpė tiesioginė asteroido stebėjimo transliacija iš Australijoje esančios observatorijos. Ši NASA TV laida prasidėjo 21.00 val. Lietuvos laiku.

Nuo 21.15 val. iki 22.00 val. kosminį pasimatymą su asteroidu internetu transliavo ir „Planetary Society“ organizacija. Šios transliacijos metu buvo galima pamatyti tiesioginius 2012 DA14 artėjimo prie Žemės vaizdus iš NASA stebėjimo priemonių, apsilankyti La Sagra observatorijoje Ispanijoje, kur pernai buvo atrastas šis asteroidas. Transliacija vyko šiame tinklalapyje.

REKLAMA

Tiesioginę 2012 DA14 skrydžio stebėjimo transliaciją ruošė ir Bareketo observatorija Izraelyje. Ji prasidėjo 21.00 val. Lietuvos laiku ir truks iki 22.39 val.

„Virtual Telescope Project“ projekto svetainėje taip pat bus transliuojamas asteroido skrydis. Transliacija prasidės lygiai vidurnaktį Lietuvos laiku.

NASA Marshallo kosminių skrydžių centras internetu beveik realiuoju laiku rodys teleskopu užfiksuotas asteroido nuotraukas prieš pat didžiausią priartėjimą prie Žemės ir netrukus po to. Jas pamatyti bus galima šiame tinklalapyje.

Visą kosminį pasimatymą ketina rodyti ir „Slooh Space Camera“ svetainė. Jos prasidės ankstų šeštadienio rytą (4.00 val. Lietuvos laiku). Bus rodomi asteroido skrydžio vaizdai iš kelių skirtingų pasaulio observatorijų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų