REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Migrantų krizė Baltarusijos pasienyje tęsiasi. Ir toliau pasieniečiai kasdien sulaiko virš 100 nelegaliai sieną kirtusių migrantų. Jie apgyvendinami Lietuvoje, o dėl to pastaruoju metu viešojoje erdvėje kyla ginčų. Nelegalūs migrantai traktuojami kaip ekonominiai savo šalių pabėgėliai.

Migrantų krizė Baltarusijos pasienyje tęsiasi. Ir toliau pasieniečiai kasdien sulaiko virš 100 nelegaliai sieną kirtusių migrantų. Jie apgyvendinami Lietuvoje, o dėl to pastaruoju metu viešojoje erdvėje kyla ginčų. Nelegalūs migrantai traktuojami kaip ekonominiai savo šalių pabėgėliai.

REKLAMA

Seimo narys, Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius pasidalijo dar viena priežastimi, kodėl migrantai palieka savo valstybes ir keliauja laimės ieškoti svetur. Anot jo, persekiojimai dėl seksualinės orientacijos – viena tų priežasčių.

Pateikiame visą T. V. Raskevičiaus įrašą:

„Su manimi susisiekė Užsieniečių registracijos centre Pabradėje esantis migrantas iš Afrikos, kuris teigia, jog pagrindinė jo migracijos priežastis yra baimė būti persekiojamam dėl seksualinės orientacijos. Valstybėje, iš kurios šis žmogus yra galimai atvykęs, numatyta 5 metų įkalinimo bausmė (baudžiamoji atsakomybė) už homoseksualius santykius.

Prieglobsčio suteikimą Lietuvos Respublikoje reglamentuoja Įstatymas dėl užsieniečių teisinės padėties ir Prieglobsčio Lietuvos Respublikoje suteikimo ir panaikinimo tvarkos aprašas. Įstatymo 86 str. 1 d. nurodo, kad „[p]abėgėlio statusas suteikiamas prieglobsčio prašytojui, kuris dėl visiškai pagrįstos baimės būti persekiojamas dėl rasės, religijos, tautybės, priklausymo tam tikrai socialinei grupei ar dėl politinių įsitikinimų yra už valstybės, kurios pilietis jis yra, ribų ir negali ar bijo naudotis tos valstybės gynyba arba neturi atitinkamos užsienio valstybės pilietybės, yra už valstybės, kurioje buvo jo nuolatinė gyvenamoji vieta, ribų ir dėl išvardytų priežasčių negali ar bijo į ją grįžti [...].“

REKLAMA
REKLAMA

Tvarkos aprašo 116 str. 1 d. 6 p. nurodoma, kad „[s]iekiant pripažinti priklausymą prie tam tikros socialinės grupės arba nustatyti tokios grupės savybes, turi būti tinkamai atsižvelgiama į su lytimi susijusius aspektus, įskaitant lyties tapatybę“, o 116 str. 1 d. 7 p. nurodoma, kad „atsižvelgiant į aplinkybes prieglobsčio prašytojo kilmės šalyje, tam tikrai socialinei grupei gali priklausyti grupė, susidariusi dėl būdingos seksualinės orientacijos, pavyzdžiui jeigu kilmės valstybėje egzistuoja baudžiamosios teisės aktai, kurie specialiai skirti tam tikros seksualinės orientacijos asmenims.

REKLAMA

[...] Vertinant tokio prieglobsčio prašytojo baimės būti persekiojamam pagrįstumą, nesivadovaujama prielaida, kad prieglobsčio prašytojas kilmės šalyje gali slėpti savo seksualinę orientaciją arba susilaikyti reikšdamas šią seksualinę orientaciją, kad išvengtų persekiojimo.“

Šią informaciją suteikiau ir su manimi susisiekusiam asmeniui, patardamas prašyme dėl prieglobsčio suteikimo nedviprasmiškai įvardyti galimo persekiojimo motyvus.

Viešojoje erdvėje pastarosiomis dienomis tik ir girdime, kad visi sieną kirtę žmonės yra išimtinai ekonominiai migrantai ir niekam iš jų prieglobstis suteiktas nebus. Nežinau, ar su manimi susisiekęs žmogus pasakoja tikrą istoriją, tačiau gali būti ir taip, kad reikės statyti ne tik spygliuotą tvorą, bet ir laikyti žmogiškumo egzaminą.

REKLAMA
REKLAMA

Sako, kad pasaulis kartais atvyksta prie mūsų namų slenksčio neprašytas. Įdomumui pasidalinu World Economic Forum pasaulio žemėlapiu. Raudonai pažymėtose valstybėse homoseksulaumas yra baudžiamas mirties bausme“, – rašo Seimo narys.

Mirties bausmė už homoseksualumą

Kaip tikina T. V. Raskevičius, jo įkeltame žemėlapyje raudona spalva pažymėtose valstybėse už homoseksualumą yra baudžiama mirties bausme. Skaičiuojama, kad LGBT bendruomenės nariais vidutiniškai gali būti apie 3-5 proc. visų gyventojų.

Jei iš raudonai pažymėtų valstybių Lietuvos link keliautų didžioji dalis LGBT bendruomenės narių, tuomet Lietuvai tektų priimti milijonus pabėgėlių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, vien Mauritanijoje gyvena apie 4,5 mln. gyventojų. 3-5 proc. asmenų jau yra apie 225 tūkst. gyventojų. Sudane gyvena beveik 43 mln. gyventojų, o 3-5 proc. yra daugiau nei 2 mln. Saudo Arabijoje – 34 mln. gyventojų, tad 3-5 proc. būtų apie 1,7 mln. gyventojų.

Migracijos departamentas sako matantis vis tą pačią istoriją

Į Lietuvą per Baltarusiją neteisėtai vykstantys migrantai bando mėtyti pėdas klaidindami jų prieglobsčio prašymus nagrinėjančius specialistus. Migracijos departamentas neslepia, kad migrantai meluoja, arba kodėl atvyko į Lietuvą, arba apie tai, iš kur atvyko, anksčiau skelbė tv3.lt. Tiesa, tik nedaugelis jų meluoja ir apie tai, kad nori čia pasilikti, dauguma sąžiningai sako ieškantys geresnio gyvenimo Europoje.

REKLAMA

Po to, kai Lietuvos-Baltarusijos pasienį neteisėtai kirtusius užsieniečius sulaiko Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai, Migracijos departamentas nagrinėja jų prieglobsčio prašymus. 

Kadangi tam, kad gautų prieglobstį, migrantai turi būti atvykę iš šalių, kur jiems gresia pavojus, dauguma jų meluoja apie savo kilmės šalį. Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė teigia, kad didžioji dauguma – apie 80 proc. – Lietuvą šiemet per Baltarusiją pasiekusių migrantų atvyko be dokumentų arba juos specialiai sunaikino.

„Panašu, kad didžioji dalis jų meluoja. Jeigu nemeluoja apie tai, kodėl čia atvyko, tai bent jau meluoja apie savo tapatybę. Labai nedidelė dalis pasako visą tiesą“, – tv3.lt pasakojo E. Gudzinskaitė.

REKLAMA

VSAT sulaikė dar 118 migrantų

Per parą, t. y. visą trečiadienį, pasieniečiai, pirminiais duomenimis, sulaikė 118 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusių migrantų. Iš viso šiemet tokių užsieniečių sulaikyta 3 145. Pagal pilietybes tarp jų daugiausiai yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių asmenų – jų skaičius trečiadienį perkopė 2 tūkst.

Visiems sulaikytiesiems bus atliekami testai dėl COVID-19, o iki rezultatų gavimo šie asmenys yra izoliuoti. Įvykių aplinkybės tikslinamos, vyksta tyrimai. Apie pasiprašiusius prieglobsčio asmenis informuotas Migracijos departamentas, kuris nagrinėja tokius prašymus.

Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos iki vidurnakčio iš trečiadienio į ketvirtadienį bandė patekti 3 145 neteisėti migrantai. Šis skaičius yra 39 kartus didesnis, nei buvo per visus 2020 metus. Pernai visame Lietuvos pasienyje sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104, 2017 m. – 72.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šią liepą pasieniečiai sulaikė 2 484 migrantus. Birželį tokių buvo 473, gegužę – 77, balandį – 70, o kovą – 8.

Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausia yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 2 005. Taip pat sulaikyti 191 Kongo, 129 Kamerūno, 84 Sirijos, 83 Rusijos, 81 Irano, 79 Gvinėjos, 77 Afganistano bei kitų šalių piliečiai.

Nuo metų pradžios, pirminiais duomenimis, daugiausia migrantų sulaikyta Šalčininkų rajone – 703. Druskininkų savivaldybės ribose įkliuvo 664 neteisėtai iš Baltarusijos patekę užsieniečiai, Varėnos – 659, Ignalinos – 440, Švenčionių – 323, Lazdijų – 176, Vilniaus – 145, Zarasų – 35.

Didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų