• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ateinantys metai vis dar atrodo būsiantys nelengvi, tačiau jei norite pradėti verslą, turite eiti pirmyn. Kai kurios iš sėkmingiausių pasaulio kompanijų verslo ėmėsi būtent sunkiais laikais, rašo „CNNmoney.com“.

REKLAMA
REKLAMA

„CNNmoney“  supažindina su 6 kompanijomis, kurios kūrėsi sunkmečiu:

1. „Procter & Gamble“, namų ūkio produktų verslas, įsteigtas 1837.

Žvakių liejikas Williamas Procteris ir muilo gamintojas Jamesas Gamble'as nutarė apjungti savo pajėgas tam, kad galėtų įsteigti namų apyvokos prekių verslą Sinsinatyje. Tai buvo gana rizikingas sumanymas, nes abu vyrus siejo giminystės ryšiai, o žvelgiant į ateities perspektyvas – laukė šešeri sunkūs krizės metai. Masinė emigracijos banga į Vakarus išaugino nekilnojamojo turto kainas, pakilo infliacija. Iš Anglijos ir Airijos į Vakarus emigravusius verslininkus pasitiko vienas didžiausių per visą JAV istoriją ekonomikos nuosmukių, tačiau naujai įsteigta kompanija išgyveno ir pilietinio karo metu netgi gavo užsakymų tiekti savo produktus sąjungos armijai.

REKLAMA

2008 metų duomenimis, „Procter & Gamble“ pajamos siekė 83,5 mlrd. JAV dolerių, dauguma kompanijos prekės ženklų yra atpažįstami visame pasaulyje („Tide“, „Pampers“, „Oral-B“, „Pantene“, „Duracell“, „Pringles“). Kompanijos akcijos itin išaugo per pastaruosius metus, tačiau ir iki tol kompanija demonstravo pakankamai stabilius pardavimų rodiklius, lyginant su mažesniais konkurentais „Johnson & Johnson“ ir „Colgate-Palmolive“.

REKLAMA
REKLAMA

2. IBM, kompiuterių verslas, kūrėsi Ilgosios depresijos metu 1873-1896.

Periodas, kuriuo kūrėsi kompanija IBM, buvo paženklintas net keliais sėkmės nenešančiais įvykiais – tuo metu Vienos vertybinių popierių birža smuko,  priimtas monetų kalimo įstatymas 1873 metais numušė sidabro kainas, investuotojai ėmė vengti ilgalaikių investicijų, JAV bankai bankrutavo netgi dukart, sukeldami visuotinę paniką 1873 ir 1893 metais.

Tačiau nepaisant silpnos šalies ekonominės situacijos, trys pradedantys verslai „Tabulating Machine Company“, „International Time Recording Company“ ir „Computing Scale Corporation“ sugebėjo išvystyti savo technologijas ir išlikti paklausūs rinkoje 23 metus.  1911 metais visos trys kompanijos nusprendė susijungti ir tapo IBM.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompaniją sėkmė aplankė 1960-aisiais, tačiau tuomet JAV Teisės departamentas paskelbė antimonopolijos įstatymą, kuris iš esmės pakoregavo kompanijos veiklos sritis. Ilgainiui kompanija daugiau dėmesio ėmė skirti ne produktų kūrimui, bet paslaugų teikimui. Nors ekonominio nuosmukio metu pastebima, kad žmonės mažiau skiria pinigų techninei įrangai, 2008 metais paskelbti IBM rodikliai parodė, kad kompanija sugebėjo uždirbti 103,6 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto sunkmetis atnešė pokyčių net ir tokiam dideliam verslo gigantui –2009 kompanija  paskelbė apie tūkstančių darbuotojų atleidimus tiek programinės įrangos, tiek paslaugų teikimo padaliniuose.

REKLAMA

3. General Electric (GE), energetika, kūrėsi 1876.

1873 metais taip vadinamoji Ilgoji Depresija prasidėjo po to, kai viena didžiausių investavimo kompanijų „Jay Cooke & Co“ bankrutavo, priversdama kuriam laikui užsidaryti ir Niujorko vertybinių popierių biržą (NYSE), kuri pagal rinkos kapitalizaciją laikoma bene didžiausia pasaulyje. Po tokio sukrėtimo finansinė krizė truko šešerius metus.

Skamba kaip idealus laikas atidaryti laboratoriją? Būtent taip ir pamanė Thomas Edisonas, 1876 metais įsikurdamas Menlo Parke, Niudžersyje. 1879 metais, kai Ilgoji Depresija oficialiai baigėsi, jis pristatė pirmąją savo elektros lemputę. Nors ekonominės sąlygos šalyje iki pat 1896 metų nebuvo itin palankios, T. Edisonas turėjo pakankamai drąsos įkurti kompanija „Edison General Electric“. 1896 kompanija pateko  į pirmą kartą JAV istorijoje sudarytą Dow Jones Industrial Average (DJIA) indeksą, kuris atspindėjo 12 stambiausių to meto JAV pramonės korporacijų akcijų kursą. Šiandien GE kompanija yra vienintelė kompanija pasaulyje išlikusi DJIA indekse iš pirmojo istorinio dvyliktuko.

REKLAMA

2008-aisiais GE pajamos siekė 183 mlrd. JAV dolerių, tačiau per metus sumažėjo 19 proc.

4. General Motors (GM), automobilių verslas, kūrėsi 1907.

1907 metais, kol Centrinis šalies bankas nebuvo įsteigtas, skolinimo įstaigos buvo priklausomos tik nuo savų valiutos resursų. Tais pačiais metais keletas didelių bankų JAV pateikė pasiūlymą įsigyti „United Copper Company“ akcijų, tačiau sandoris neįvyko ir didžioji dalis klientų atsiėmė savus pinigus iš bankų. Šalyje įsivyravo nepasitikėjimas skolinomosi institucijomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokios aplinkybės neatbaidė Williamo Duranto, kuris, iki tol gaminęs aklių traukiamas transporto priemones, nutarė išbandyti naują – automobilių- verslą.1908 metais Mičigane jis įsteigė GM kompaniją. „General Motors“ didžiausia JAV korporcija pagal savo pajamas ir dalį BVP tapo po II-ojo pasaulinio karo. 1955 metais „General Motors" tapo pirma amerikiečių korporacija, uždirbusia daugiau kaip vieną milijardą JAV dolerių per metus.

Dėl iki dangaus aukštybių išaugusių degalų kainų ir susitraukusios automobilių rinkos, kompanijos akcijos prieš keletą metų patyrė ženklų kritimą. Nors 2008 metais šalies vyriausybė kompanijai skyrė beveik 20 mlrd. dolerių pagalbą, to nepakako. 2009 metais koncernas paskelbė bankrotą ir buvo reorganizuotas. „General Motors Corporation“ tapo naujai įkurta „General Motors Company“.

REKLAMA

5. United Technologies Corp (UTC), aviacija, kūrėsi 1929.

1929 metais, kai akcijų rinkos smuko ir neatsigavo ateinantį dešimtmetį, savo verslą pradėjo aviacijos ir kosmoso milžinė.

„United Aircraft and Transport Corporation“ verslą pradėjo kaip oro linijų paslaugų bei lėktuvų dalių gamintoja.

Kai dauguma to meto kompanijų išgyveno finansiškai sunkų laikotarpį, aviacijai tai buvo aukso amžius.

2008 metais  kompanijos pajamos siekė 58,7 mlrd. dolerių.

6. FedEx, laivyba, kūrėsi 1973 metais

Verslininkas Frederickas W. Smithas, nustatęs, kad rinkoje trūksta svarbių siuntų skubaus gabenimo paslaugų, 1971 metais įkūrė bendrovę „Federal Express“, kuri savo veiklą pradėjo 1973 metais. Jau pirmąją veiklos dieną bendrovė sugebėjo į 25 JAV miestus pristatyti 186 siuntinius, tačiau tarptautinėse rinkose ne viskas klostėsi taip sėkmingai. Po keleto mėnesių keletas arabų valstybių uždraudė į JAV eksportuoti naftą. Nors kompanijai, kurios veikla tiesiogiai siejasi su transportavimu, tokios žinios galėjo būti katastrofiškos, „Federal Express“ šį smūgį išgyveno ir jau 1975 metais, kai naftos kainos nukrito,  pradėjo dirbti pelningai.

REKLAMA

2008 metais, kai naftos kainos vėl šoko į viršų, kompanija patyrė deja-vu jausmą. Kompanijai teko išgyventi ir sumažėjusią siuntinių gabenimo laivais paklausą. Per pastaruosius metus siuntinių vidurkis mažėjo kasmet po du procentus. Kompanijos vadovo teigimu, 2008 m. kompanijos padėtis buvo blogiausia per 35 metų jos gyvavimo istoriją, teko 20 proc. sumažinti darbo užmokesčius kompanijos darbuotojams, nes tai buvo kompanijos išlaidų mažinimo plano dalis.

Tiems, kuriems tokie pasauliniai pavyzdžiai atrodo įkvepiantys, „CNNmoney.com“ kalbinti ekspertai duoda kelis patarimus, kaip nepaskęsti verslo jūroje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Būtinybė yra išradimų motina, - sako Tedas Zolleris, „Kauffman Foundation“ viceprezidentas.- Verslininkai dažnai ieško sprendimo problemai, taip verslas ir gimsta“.

Negali daryti klaidų

„Šiuo metu vartotojai skeptiškai žiūri į visus verslus. Jie nenori rizikiuoti ir savo pinigus suspaudę rankose laiko tvirčiau nei bet kada anksčiau“, - pripažįsta T. Zolleris.

Kitąmet įkurti naują verslą gali būti ne pats geriausias metas būtent dėl didelės rizikos neišsilaikyti aršioje konkurencinėje kovoje, sako ir nepriklausomo verslo asociacijos JAV ekonomistas Williamas Dunkelbergas. Kadangi pardavimų skaičiai ženkliai sumenkę, naujai įkurtiems verslams sunku bus ne tik uždirbti, bet ir apskritai atsidarius neužsidaryti.

REKLAMA

JAV komercijos departameno duomenimis, 2005 metais naujai įsteigtų verslų, lyginant su užsidariusių verslų skaičiumi, buvo 80 tūkst. daugiau.  Tačiau 2009 metais situacija apsivertė aukštyn kojomis, bankrutavusių įmonių skaičius naujai įkurtas viršijo 90 tūkst.

Kapitalo medžioklė

Kreditų rinka 2011 metais bus tokia pati įtempta ir kitąmet. Todėl 2012 metais gauti kreditą naujai steigiamam verslui gali būti itin sudėtinga.

„Manau, kad kitąmet galime pamatyti žymiai daugiau tokių atvejų, kai verslininkai rizikuos daryti verslą su mažomis pajamomis arba išvis neturėdami jokių investicijų", - sakė Zolleris.

REKLAMA

Tie, kuriems pavyks surinkti pradinį kapitalo įnašą, greičiausiai jį gaus iš alternatyviųjų šaltinių (tėvų, draugų, giminaičių).

„Tai gali būti nuostabus metas pradėti verslą, tačiau būtina išlaisvinti visą savo kūrybiškumą".

Nuo dugno – tik į viršų

Kaip pastebi ekspertai, verslo kūrimas sunkmečiu turi ir savų privalumų – kai atsispiri nuo dungo tėra vienintelė kryptis – kilti aukštyn.

„Tikrai nemanau, kad reikalai gali klostytis blogiau nei jie klostosi dabar. Tikiu, kad bus tik geriau, - sakė Toddas McCrackenas, Nacionalinės smulkaus verslo  ascociacijos JAV vadovas. – Jeigu ekonomika pradės rodyti gyvybės ženklus, verslo savininkai, kurie pradės savo verslus 2012-aisiais po dešimties metų, žiūrėdami į praeitį, džiaugsis,  kad verslą pradėjo 2012-aisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų