REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nutraukti artimus santykius su mylimu žmogumi nėra paprasta - vyrai ir moterys tą supranta, bet priima labai skirtingai. Kaip išvengti skaudaus išsiskyrimo arba kaip priėmus tokį sprendimą, gyventi toliau, be nuoskaudų, nusivylimo ir kompleksų?  Apie tai Balsas.lt skaitytojams patarė psichoterapeutas Olegas Lapinas.

Nutraukti artimus santykius su mylimu žmogumi nėra paprasta - vyrai ir moterys tą supranta, bet priima labai skirtingai. Kaip išvengti skaudaus išsiskyrimo arba kaip priėmus tokį sprendimą, gyventi toliau, be nuoskaudų, nusivylimo ir kompleksų?  Apie tai Balsas.lt skaitytojams patarė psichoterapeutas Olegas Lapinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvertinkite lūkesčius

Psichologo teigimu, susitikę su žmogumi, praleidę su juo mėnesį ar kelerius metus,  ryšį paliekame visam laikui, gyvenimui. Išoriškai nebūtinai turite būti su partneriu, draugauti ar galvoti apie jį, bet kas kartą sutikę jį, galite pasijausti skirtingai.

REKLAMA

Vieni sutikę buvusius mylimuosius sutrinka, susinervina, sukyla pyktis, nuoskaudos,  kiti – atvirkščiai, mandagiai pasilabina, pasidalina informacija apie dabartinį gyvenimą ir su šypsena prisimena patirtas gražias akimirkas. Nuo ko priklauso santykių baigtis, kokios jos priežastys ir pasekmės? Kodėl su vienais buvusiais partneriais galime toliau bičiuliauti, bendrauti, o kitų tiesiog negalime matyti ir girdėti.

„Viskas priklauso nuo žmonių lūkesčių, poros ne iš karto supranta juos. Kai įsimylime, mes daug kuriame bendrų planų, sakome, kad tinkame vienas kitam, nes pagrindinis to rodiklis pagal mus yra tai, jog nesipykstame. Gal ir būna erzinančių bruožų, bet mes toleruojame, tačiau vėliau tai pereina į pykčius, nes nebegauname to, ko tikėjomės. Taip nutinka tada, kai partneris nebepateisina mūsų lūkesčių, jie gali būti įvairūs“, - pasakojo O. Lapinas.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologo teigimu, prasidėjus pykčiams dažnai priekaištaujama dėl smulkmenų, kurios pavyzdžiui, moterims yra labai svarbios, vyrams – ne itin.

„Dažnai pykčiai kyla dėl to, kad geriau pradedame pažinti žmogų, kurio lūkesčiai kitokie, jums nesuvokiama, kodėl žmogus palieka netvarkingai drabužius spintoje, tuo tarpu jūsų partneriui nesuvokiama, kodėl jūs neužjaučiate jo dėl nuovargio ir skubėjimo, per kurį jis paprasčiausiai neturi spintai laiko“, - tvirtino psichologas.

Kaip su tuo kovoti? O. Lapino teigimu, tik pripažinus savo parnerio lūkesčių skirtumus, galima priimti tinkamą sprendimą. Jis gali būti dvejopas, bylojantis apie santykių tąsą arba baigtį. Pastaroji būna po to, kai ateina nusivylimas, pripažinus minėtus skirtumus, tačiau sprendimą skirtis moterys rečiau negu vyrai priima ramiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Moteris yra įpratusi duoti ir dar kartą duoti. Išgirdusi, kad vyras nori skirtis ar abejoja dėl santykių ateities, ji pradeda dar labiau stengtis įtikti, gal net pataikauti, išoriškai keistis, mesti svorį ar panašiai, tačiau vyrui to visiškai nebereikia. Jis paprasčiausiai yra nusivylęs ir nebenori būti kartu“, - teigė O. Lapinas.

Nusivylimas, pasak psichologo, gali būti kelių rūšių. Vienas jų – susikaupęs per ilgą laiką, kada vienas iš parnerių ilgai tylėjo, nebuvo atviras, galiausiai viską išsakė.  Kitas – prilygsta šokui, kai pavyzdžiui sužinote apie neištikimybę.

REKLAMA

Egzistuoja pseudo išsiskyrimas

Psichologas užsimena apie pseudo santykių baigtį. Tai yra tada, kai poros išsiskiria ne abiejų sprendimų, pavyzdžiui, vyras palieka moterį arba atvirksčiai. Tada moteris jaučiasi kalta, nelaiminga, įskaudinta, ilgisi mylimojo, nuolat apie jį galvoja.

„Jeigu jūs norite būti kartu, o kitas žmogus nenori, tai santykius paverčiate žaidimu: gaudynės. Kada aš siekiu tavęs, o tu bėgi nuo manęs. Žaidimas išryškėja tada, kada jūs nustojate vytis, o tada netikėtai jūsų žmogus pasirodo. Tai atskleidžia, kad tai buvo ne santykių nutraukimas, o žaidimas. Jūs buvote priklausoma tuose santykiuose, kaltinote save, o jis prašė palikti jį ramybėje. Toks išsiskyrimas yra santykių pseudo nutraukimas, po kurio poros vėl susitaiko arba pykstasi toliau, tačiau gyvena kartu“, - teigė psichologas.

REKLAMA

Anot O. Lapino, tikro nutraukimo ženklas yra tada, kai pagalvoję apie santykių pradžią, kaip susipažinote, jūs jaučiate, kad to nekartotumėte iš naujo. Taip pat buvimas šalia mylimojo jums sukelia diskomfortą. Tada ateina laikas iš tikrųjų atsisveikinti, tai skiriasi nuo žaidimo tuo, kad sugebate tvirtai nuspręsti ir pasakyti nuoširdžiai, kad ryšys išsisėmė, darėte viską ką galėjot, tačiau nebesimokote vienas iš kito ir priimate sprendimą abu, kad laikas atsisveikinti.

„Toks sprendimas gali būti priimtas ramiai, tačiau irgi skausmingas. Bet dažniausiai po to tokie žmonės gali likti draugais ar vėl bendrauti po kiek laiko, tiesa, ne kaip pora“, - teigė psichologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau kalbų – daugiau sekso

Psichologas patarė, kaip išsaugoti santykius ir kaip susitaikyti su jų baigtimi. Išsaugoti santykius padeda atviras pokalbis su parneriu apie tai, ko tikitės, ko norite, kaip visą situaciją matote jūs.

“Įdomus dalykas, tačiau žmonės, kurie nelaiko savyje nuoskaudų, o atvirai šnekasi su mylimuoju, tampa artimesti ir dažniau mylisi. Kaip žinia, dėl pykčių ir konfliktų būna atšalimas, tad kuo daugiau kalbėsite apie jūsų santykius, kaip viską išspręsti ir susitarsite, tuo geresni bus jūsų lovos reikalai, dažniau lytiškai santykiausite", - minėjo O. Lapinas.  Specialisto teigimu, geras seksualinis gyvenimas padeda išlaikyti tvirtus santykius.

REKLAMA

Tačiau, jeigu matote, kad išsikalbėti ir susitarti su savo mylimuoju nepavyksta, reikia nuspręsti ir priimti sprendimą skirtis. Išgyventi skyrybas sunku, gali prireikti daug laiko: vieni linkę daugiau dirbti, kad užsimirštų, mažiau būti namuose, kur kiekvienas daiktas primena bendras akimirkas ar žmogų.

„Blogiausia yra bėgti nuo savęs, kai žmonės prisigalvoja užsiėmimų, kurių anksčiau net nedarydavo. Vargu, ar susikaupsite sportuoti, jeigu nuolat mintyse galvosite, ar jūsų partneris paskambins, ką jis veikia, su kuo. Apskritai, išgyvenkite tą jausmą, visiškai nurimsite tada, kai paleisite tą žmogų ir santykius“, - patarė psichologas.

REKLAMA

Patarimai, kaip ištverti išsiskyrimą

Bendraukite. Dažnai žmogus, kurį apėmęs liūdesys, apmaudas ir nusivylimas, pasidaro abejingas aplinkai ir kitiems. Skausmą reikia išgyventi, tačiau nelikite vienas namuose, neatsiskirkite nuo kitų. Neskirkite apmąstymams ir savigraužai viso savo laiko. Toliau bendraukite su artimaisiais, draugais.

Dirbkite. Yra du tipai žmonių: vieni, išgyvendami skaudų išsiskyrimą negali susikaupti, atlikti pareigų. Kiti, atvirkščiai, karjeroje pasiekia dar geresnių rezultatų, dažnai užsibūna darbe. Tad, pasistenkite ir jūs neapleisti darbo, projektai ar didelis darbo krūvis jums neleis daug galvoti apie išsiskyrimą, turėsite mąstyti apie darbo rezultatus. Tai prablaško.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikščiokite. Net jei esate iš tų, kurie nėra linkę vaikščioti, pabandykite. Tam puikiai tiks augintinis. Kuo daugiau laiko praleisite gryname ore - tuo labiau nurimsite ir išvengsite nemigos, kuri dažnai apima besinervinančius žmones.

Bėgiokite arba plaukiokite. Tai nuramina, taip pat fizinis krūvis jums „atneša“ nuovargį, dėl jo taip pat greičiau ir geriau miegosite naktimis.

Jokių žinučių ar skambučių. Pabaiga yra pabaiga, tad jei išsiskyrėte, nerašykite, neklausinėkite ir nebekurstykite vėl visko. Suprantama, kad norėsis žinoti, ką tas žmogus veikia, su kuo, galiausiai, norėsis pasakyti, kad pasiilgote. Tačiau negadinkite visko dar labiau. Į jūsų žinutę jis gali neatrašyti arba sulauksite ne tokio jos turinio, kokio galbūt naiviai tikitės. Geriau nusiųskite žinutę mamai ar draugams, ar tiesiog ištrinkite jo numerį.

REKLAMA

Analizuokite. Dažnai išsiskyręs žmogus stengiasi daryti viską, kad užsimirštų: pradeda vartoti daugiau alkoholio, krečia kitus dalykus. Tokie dalykai yra laikini, drąsiai galvokite, analizuokite, tai, ką patyrėte su tuo žmogumi, kokią patirtį gavote, kokie privalumai, kokie trūkumai. Savo mintis užsirašykite, tai padės įžvelgti realią situaciją, su laiku pajausite, kaip galbūt viskas nebuvo taip tobula, kaip jums atrodo išsiskyrimo akimirką, kada jūs išaukštinate tą žmogų, bet kurio, neva, negalite gyventi.

Persistatykite baldus. Jeigu gyvenote kartu, normalu, kad buitis, kiekvienas daiktas primins partnerį. Nebūtina viską keisti apskritai, tačiau, jei yra galimybė, persistatykite baldus, susidėliokite kitaip daiktus, kuriuos reikėtų įprasti imti iš kitos pusės ar panašiai. Tokie pokyčiai mažiau primins tą žmogų, prie kurio įpročių ar nustatytos tvarkos buvote įpratęs. Kurkite savo naują aplinką.

Susiję straipsniai:

Kaip reikia kurti gerus santykius?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų