• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per metus valstybės skolos išaugo dešimtimis milijardų. Bet kaltę valdžia stumia nuo savęs ir perleidžia visiems, kam tik nori. Apie tai, kokios valstybės problemų priežastys ir kodėl vengiama prisiimti atsakomybę sau, “Vakaro žinios” kalbėjosi su Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriumi Mindaugu MIKAILA.

REKLAMA
REKLAMA

- Šiuo metu itin dažnai pasigirsta teiginių: “Sodrai” blogai, “Sodra” bankrutuoja, “Sodra” blogai dirba. Kodėl “Sodra”, jos vadovai kalti, o biudžetą formuojantys politikai - ne? Ko tuo siekiama?

REKLAMA

- Galiu tik atsidusti - tie patys žmonės šešerius metus buvo tinkami, per pusmetį pasidarė netinkami? Kiekvienas tikriausiai turi savo požiūrį, o kadangi su kiekvienu neturiu galimybės padiskutuoti, tai su savo požiūriu pavaikščiosiu vienas. Jaučiu gilesnes sroves. Natūralus momentas, kad pats valstybinis socialinis draudimas tampa kliūtimi. Norima galbūt pasinaudojant šia situacija sureikšminti individualų kaupimą pensijų fonduose. Tai neatmestina. Gal ir kvailai mąstau, bet netikiu, jog kvaila yra ir visa Europa, kuri vieningai galvoja, kad labai svarbu išlaikyti valstybės atsakomybę ir nesusiaurinti, nesumažinti valstybės vaidmens. Tai buvo pasakyta 2004-aisiais Pekine vykusiame pasauliniame kongrese. O kai mūsų pozicija yra stiprinti valstybės pozicijas, galime ir tuo nepatikti. Kitas dalykas - galiu ir dėl šukuosenos, ir dėl akinių nepatikti.

REKLAMA
REKLAMA

- “Sodrą” Vyriausybė gelbėja skolindamasi milijardus litų. Ar tie skolinimaisi nesukels didesnių problemų? Kokie, jūsų manymu, turėtų būti sprendimai?

- Bendras skolinimasis yra prievarta. Bet nepamirškime vieno - skolas reikės grąžinti su palūkanomis. O kuo jaunesni žmonės, tuo jie ilgiau jas grąžins. Juk patys gyvename savais, uždirbtais pinigais. Kaip žmogus, taip ir valstybė išleisti gali tiek, kiek uždirba. Dabar išleidžiame daugiau nei uždirbame. Tad kiekvienas ir turime atsakymą: turime mažinti išlaidas. O mūsų išlaidos yra IŠMOKOS, ne IŠLAIDOS. “Sodra” nieko neišleidžia, ji atiduoda, išmoka. Be to, kai prezidentė ar premjeras vartoja žodį “Sodra”, jie turi omeny socialinio draudimo sistemą. Visuomenė mato tik įstaigą. Todėl ir yra toks reiškinys, kad šaudome į žvirblius iš patrankų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar kaltinimais nėra specialiai formuojama neigiama visuomenės nuomonė apie “Sodrą”, kad būtų nukreiptas dėmesys nuo tikrųjų priežasčių? Ar ponas Mikaila ir kiti “Sodros” vadovai iš tiesų valdo valstybės pinigus, kaip kad manoma?

- Be kalbų. Po 2008-ųjų rinkimų reikėjo tikėtis, kad bus parinktas kaltininkas ir atpirkimo ožys. Šiandien jis yra. O sprendimo galią turime tik vidaus administravimo tvarkoje. Neturime jokių įstatymų priėmimo galių. Valstybės tarnautojas negali kvestionuoti Vyriausybės priimtų sprendimų. Jis turi juos vykdyti. Būna, kad įsiklausoma į siūlymus, įspėjimus, būna, kai ir nenorima klausyti ar net išgirsti. O politikų reakcija yra įvairialypė - ji išreiškiama ir vertinimuose, kalbose. Tyliai aš daug ką apie tai pagalvoju, bet su tomis mintimis leiskite man ir pavaikščioti.

REKLAMA

- 200 tūkstančių bedarbių armija turbūt yra vienas pagrindinių veiksnių, dėl ko didėja “Sodros” biudžeto problemos. Ar matote, kad Lietuva sektų Vakarų valstybių pavyzdžiu ir dėtų pastangas steigti darbo vietas, kitaip spręsti problemas, o ne tik kaltinti visus aplinkui?

- Tiek mūsų skolos, tiek skolos mums yra išaugusios. Geraisiais laikais draudėjų skolos mums siekė vidutiniškai 230 mln. litų. Taip, dabar jos išaugusios iki 270 milijonų. Dėl nedarbo problemų - taip. Matau įvairių įdomių reiškinių, bet nepretenduosiu į ekspertus. Laisvai komentuoti to negaliu.

REKLAMA

- Turite įdomų pomėgį - kolekcionuojate šaukštelius. Ironiška, bet yra posakis “padėti šaukštą”. Kaip manote, ar tai neprimintų dabartinės situacijos?

- Taip, turiu netgi paminklą šaukštui, kuris greičiausiai yra vienintelis Europoje. Aš pats nesirengiu dar mirti. (Juokiasi.) Bet kadaise buvo gerai, kai tas šaukštelis galėjo būti maitintojo simboliu. Dabar tas simbolis tapo visiškai kitoks. Tai yra gyvenimas - jis turi ne vieną spalvą. Taip yra - simbolika keičiasi.

Kalbino Ignas JAČAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų