REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Jolita Žurauskienė

AB „Kauno grūdai“ įmonių grupės „KG Group“ vadovas Tautvydas Barštys sakė, kad apie 50 proc. pasėlių pavasarį iššalo, todėl juos ūkininkai atsėjo vasarinėmis kultūromis. Tad labai tikėtina, kad šiemet ūkininkai sulauks pašarinių grūdų derliaus.

Darbai tik prasideda

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Jonas Talmantas sakė, kad šiuo metu grūdų supirkimo kainos mažos, todėl dauguma ūkininkų jų neparduoda. Žieminių kviečių kokybė prasta. Ekstra klasės grūdų kol kas mažai, vyrauja II ir III klasės grūdai. Pasak LŪS pirmininko, nuo lietaus grūdų kokybė nukentėjo, todėl ūkininkai nėra patenkinti. „Javapjūtė dar tik prasideda. Palyginti su kitų metų vidurkiu, ji vėluoja. Žieminių rapsų sėja bus sudėtinga. Nuo rugpjūčio 5 dienos jau reikia pradėti sėti žieminius rapsus, o kai kuriuose rajonuose kviečiai bus kuliami tik apie rugpjūčio 10-ąją. Tie ūkininkai, kurie atsėjo žieminius rapsus vasariniais, visai nesės rapsų. Viskas dėl gamtos išdaigų išsiderino, ūkiuose bus problemų“, – dėstė J.Talmantas.

Šakių rajono Griškabūdžio ŽŪB vadovas Petras Puskunigis sakė, kad javapjūtė dar neįpusėjo, tačiau manoma, kad ji bus sėkminga. Bendrovėje auginami žieminiai ir vasariniai rapsai, žieminiai ir vasariniai kviečiai, miežiai, pupos, žirniai. „Viskas atrodo neblogai, tačiau apie derlingumą kalbėti dar ankstoka. Bendrovėje nukulta 45 proc. žieminių javų, jų derlingumas – apie 6 t/ha. Šiuo metu supirkimo kainos mažos, todėl grūdų kol kas neparduosime“, – pridūrė P.Puskunigis.

REKLAMA
REKLAMA

Superkami visą parą

Pasak T.Barščio, grūdų kokybė šiemet atitinka standartinius kokybės parametrus. Vyrauja II klasės kviečiai, nemažai priimta ir III–IV klasės kviečių, jie šiuo metu sudaro pusę atvežamų grūdų. „Šį sezoną turime IV klasės kviečių, kurių per pastaruosius 3–4 metus pasitaikydavo ypač retai, – teigė T.Barštys. – „Kauno grūdai“ per sezoną savo kombinuotųjų pašarų gamybai sunaudoja daugiau kaip 150 tūkst. t pašarinių kviečių, tad jei ūkininkai šį sezoną sulaukė gero jų derliaus, kviečiame pristatyti juos mūsų kompanijai pašarų gamybai arba saugojimui.“ Visuose turimuose elevatoriuose ir supirkimo punktuose jau priimta daugiau kaip 60 tūkst. t grūdų. Pasak T.Barščio, grūdų supirkimo piko dar laukiama. AB „Kauno grūdai“, kaip ir kitos Lietuvos kompanijos, nemažai grūdų eksportuoja didelio tonažo jūriniais laivais.

REKLAMA

Stiprinant grūdų supirkimo pajėgumą, šiemet „Begos“ terminale įrengta džiovykla, kurioje bus galima priimti ir išdžiovinti daugiau nei 2 tūkst. t grūdų per parą. Ūkininkai paruoštus ir išdžiovintus grūdus, taip pat ir grūdus tiesiai iš nukulto lauko gali vežti tiesiai į Klaipėdos uostą, išvengdami tarpinių elevatorių. „Begos“ terminale grūdus planuojama priimti ištisą parą. Visą parą dirba ir Kauno, Alytaus, Pilviškių elevatoriai. AB „Kauno grūdai“ už vieną toną ekstra klasės kviečių moka 580 Lt, I klasės – 570 Lt, II klasės – 540 Lt, III klasės – 520 Lt, IV klasės – 500 Lt, rugių I klasės – 370 Lt, II klasės – 320 Lt, pašarinių miežių – 430 Lt, rapsų – 1 040 Lt.

REKLAMA
REKLAMA

Kokybė prastesnė

UAB „Litagros grūdai“ direktorius Vytautas Ašaka sakė, kad daugiausia grūdų priimama Marijampolės, Vilkaviškio ir Kėdainių elevatoriuose. Vakarų Lietuvos ūkiuose dar tik pradedama supirkti kviečių derlių, daugiau priimama rapsų. Šiaurinėje Lietuvos dalyje esančiame Biržų elevatoriuje kol kas „judėjimo“ nebuvo, o Joniškio – supirkti tik žieminiai rapsai. Suvalkijos ūkininkų pristatyti kviečiai daugiausia yra II klasės, nors pirmomis dienomis vyravo III klasės kviečiai. Dabar, pasak V.Ašakos, kokybė gerėja, atsiranda I ir ekstra klasės kviečių. „Palyginti su praėjusiais metais, grūdų kokybė gerokai prastesnė. Pernai III ir IV klasės pašarinių kviečių grūdų beveik nebuvo, vyravo I, II ir ekstra klasės grūdai. Tai dar nėra viso sezono tendencija, bet pati pradžia yra tokia“, – sakė direktorius. UAB „Litagros grūdai“ už vieną toną ekstra klasės kviečių moka 545 Lt, I klasės – 530 Lt, II klasės – 515 Lt, III klasės – 500 Lt, IV – 450 Lt, rugių I klasės – 375 Lt, II klasės – 350 Lt, miežių – 410 Lt, rapsų – 1 025 Lt, kvietrugių – 370 Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UAB „Agrosfera“ direktorius Arminas Kildišis sakė, kad daugiausia superkama II klasės kviečių. „Kadangi esame eksportuotojai, visą supirktą produkciją vežame į uostą. Produkciją pasiimame tiesiai iš ūkininko kiemo. Supirkimo kainos keičiasi. Šiuo metu, kai nuimamas derlius, kainos yra šiek tiek mažesnės, nes didelė grūdų pasiūla. Manau, rugsėjo mėnesį jos bus kur kas geresnės“, – sakė UAB „Agrosfera“ direktorius.

O žieminių rapsų supirkimas jau eina į pabaigą. Rapsus įmonė pradėjo supirkinėti nuo liepos 20 dienos. Rapsų kokybė buvo gera, aliejingumas – 42–43 proc. Derlingumas irgi nudžiugino ūkininkus. Supirkimo kainos taip pat neblogos – nuo 1 100–1 200 Lt.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų