REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
14
Maria Šarapova (nuotr. SCANPIX)

Į draudžiamų medžiagų sąrašus įrašyto mildronato išradėjas latvių profesorius Ivaras Kalvinšas pareiškė, kad negalima jo laikyti dopingu ir pasakojo, kodėl turtingiausia ir populiariausia pasaulio tenisininkė Marija Šarapova jį vartojo daug metų.

14

Į draudžiamų medžiagų sąrašus įrašyto mildronato išradėjas latvių profesorius Ivaras Kalvinšas pareiškė, kad negalima jo laikyti dopingu ir pasakojo, kodėl turtingiausia ir populiariausia pasaulio tenisininkė Marija Šarapova jį vartojo daug metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais mildronatas buvo vienas populiariausių preparatų tarp sportininkų. „Aš tik išradau vieną jo molekulę, - kukliai apie mildronato atsiradimą prieš 30 metų pasakojo I. Kalvinšas. – Prie preparato atsiradimo prisidėjo visas mokslininkų kolektyvas. Mildronatas buvo būtinas.“

REKLAMA

„Jūs žinote, kaip veikia vidaus degimo variklis? Tam tikras oro kiekis turi sutapti su kuro kiekiu. Tuomet motoras veikia puikiai. Jei kuro daugiau – variklis stoja. Taip yra ir su širdimi. Tik vietoj kuro – riebalų rūgštys ir cukrus. Jei yra normalus deguonies tiekimas į raumenis – viskas puikiai, jei ne – riebalų rūgštys nesudega. Mildronatas padeda normalizuoti tą procesą.“

Anot jo, su mildronatu galima sumažinti riebalų rūgščių patekimą į vidų. „Jei to nedarytumėt, rūgštys tirpdys ląstelių membranas ir jos sproginės kaip muilo burbulai. Tai gali privesti prie sunkių raumenų sutrikimų, įskaitant miokardą ir galvos smegenis“, - tikino profesorius.

REKLAMA
REKLAMA

– Sportininkai rizikuoja daugiau nei paprasti žmonės?

– Kai atletas peržengia savo treniruotumo ribas – tai būna dažnai – vyksta tai, apie ką sakiau. Mildronatas nedidina žmogaus galimybes, o tik grąžina jo rodiklius iki normalių. Sportininkai tiesiog privalo jį vartoti, kad apgintų save nuo negrįžtamos žalos poveikio. Dar vienas svarbus momentas. Mokslininkai ištyrė, kad tarp jaunų sportininkų netikėtų mirčių yra 2 – 10 kartų daugiau nei vidutinėje visuomenėje. Turime padėti to išvengti.

– Kodėl tada Tarpautinė antidopingo agentūra (WADA) įtraukė meldonį į draudžiamų medžiagų sąrašą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kaip sužinojau tai, labai nusivyliau. Nėra jokių tyrimų, kad ši medžiaga padeda žmogui aukščiau šokti ar greičiau bėgti. Visi sportininkai turi teisę į gyvenimą.

– Ką galvojote, kai tokios superžvaigždės kaip Marija Šarapova, diskvalifikuotos dėl vartojimo jūsų sukurto preparato?

– Žinojau, kad Marija mildronatą vartoja. Šarapovos paprasčiausiai nebūtų, jei pastaruosius metus ji nebūtų vartojusi mildronato. Ji turi sveikatos problemų. Ne tik sportininkai, bet ir politikai Rusijoje ir JAV žaisdami tenisą vartoja mildronatą. Na ir kas?

REKLAMA

– Galbūt mildronatas turi dar kokių nors savybių?

– Turi. Daugelis vyrų vartoja jį, kad palaikytų ne tik sportinę, bet ir seksualinę formą. Rimtai. Tačiau tvirtinti, kad mildronatas – dopingas, nemoksliška. Supraskite, sportas apskritai kenkia sveikatai. Darėme eksperimentą: viena grupė žmonių aktyviai sportavo, bėgo maratonus, rinkosi maistą. Kita grupė nedarė nieko. Pirmoje grupėje arterosklerozė žmonių organizmuose pasitaikė dažniau nei antrojoje.

O elitinis sportas apskritai stipriai veikia širdį, jos sistemą ir smegenis. Sportininkams reikia padėti. Jeigu jau sekame mokslinei jų logikai, tai atletams reikėtų atsisakyti ir gero maisto. Nes jei žmogus gerai pavalgys, tai bus geriau pasirengęs dirbti. O tai jau pranašumas!

REKLAMA

– Kai kas galvoja, kad ši istorija – farmacijos kompanijų karo rezultatas?

– Esu linkęs sutikti. Kai kurie mūsų konkurentai pateko į draudžiamų medžiagų sąrašą ir, matyt, norėjo nusitempti ir mildronatą su savimi.

– Svarbiausias šiuo metu klausimas sporto pasaulyje – per kiek laiko mildronatas išsivalo iš organizmo?

– Jei WADA atstovai atidžiai būtų išnagrinėję mano darbus, tokios sumaišties nebūtų. Skaičiai instrukcijoje, kuriais visi spekuliuoja, galioja po vienkartinio vartojimo. Kitais žodžiais, po 9 valandų išsivalo pusė meldonio, po dar 9 val. – 50 proc. kitos pusės ir taip toliau. Tokių pusinės eliminacijos periodų gali būti 20-30. Ir tai po vienkartinio vartojimo! Tai paskaičiuokite, kiek reikia, jei vartojote ne vieną gramą po 20?

– Daugelis sportininkų mildronatą vartojo metai iš metų...

– Mano skaičiavimais meldonis gali organizme būti aptinkamas iki 120 dienų. Išvalyti jį tikrai nėra paprasta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų