REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena - rugsėjo 23-ioji - bus paminėta įvairiais renginiais: prasidėjusi kino apie Vilniaus getą peržiūra baigsis garsių Lietuvos solistų koncertu.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pranešė Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (Tarptautinė istorinio teisingumo komisija), pirmadienį - atminimo dienos išvakarėse - organizuojama kino popietė.

REKLAMA

Renginio metu bus rodomas filmas „Vilniaus getas“ bei vyks susitikimas su juostos režisieriumi Audriumi Juzėnu.

„Ši popietė yra gera galimybė per meninį filmą susipažinti su tuo, kas 1943 metais atsitiko rugsėjo 23 dieną. „Vilniaus getas“ padės jaunajai kartai susimąstyti apie tragišką žmogaus likimą Holokausto laikotarpiu“, - pasakojo komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė.

Rugsėjo 23-iąją komisija organizuoja Lietuvos žydų genocido aukų minėjimą „Praeities akmuo“. Lietuvos ir Izraelio vėliavų spalvomis išmargintus akmenis, kaip atminties ir pagarbos tragiškam žydų bendruomenės likimui ženklą, mokiniai neš į masines žydų genocido vietas, getą ar sinagogą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak pranešimo, akmens simbolis kilo iš Izraelyje paplitusios tradicijos kaip atminties simbolį į kapus nešti akmenį, skirtingai nei Lietuvoje - gėles.

Į minėjimą „Praeities akmuo“ įsitrauks mokyklos, tolerancijos ugdymo centrai iš įvairių Lietuvos miestų. Planuojama, kad Vilniuje minėjimo idėją pratęs pažintinė mokinių kelionė po istorines su žydų gyvenimu, Holokausto tematika susijusias vietas. Į pažintinė kelionę mokinius ves ypatingi - istorinių vietų žemėlapiai.

Genocido aukų minėjimą užbaigs koncertas, organizuojamas Vilniaus savivaldybės choro „Jauna muzika“ ir Žydų kultūros ir informacijos centro, pranešė choro atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot organizatorių, koncerte nuskambės du skirtingos stilistikos kūriniai: teatralizuotas Ellos Milch-Sheriff (Elos Milch-Šherif) „Ko tyli dangus?“ ir Gabrielio Faure (Gabrielio Faurė) gedulingos mišios „Requiem“.

Pirmasis kūrinys skirtas mecosopranui, skaitovui ir styginių orkestrui. Jis atskleidžia Holokausto siaubus, patirtus kompozitorės tėvo ir aprašytus jo dienoraštyje, kuriuo remiasi autorė. Hebrajų ir anglų kalbomis parašytą kūrinį specialiai koncertui išvertė poetė Violeta Palčinskaitė. Vilniuje apsilankys ir pati E.Mich-Sheriff.

REKLAMA

Antrasis koncerte skambėsiantis kūrinys - prancūzų klasiko G.Faure mišios „Requiem“. Buvo manoma, jog šį kūrinį parašyti kompozitorių paskatino tėvo mirtis, tačiau pats autorius teigia, jog norėjo atsiriboti nuo gedulingų mišių rašymo tradicijų ir sukurti kažką originalaus. Kritikai vadino kūrinį „gedulinga lopšine“, tačiau, anot organizatorių, kompozitoriui kančios ir agonijos vaizdiniai nepriimtini - jis mirtį suvokia kaip sielos išsivadavimą.

Kūrinius atliks žinomi solistai Joana Gedmintaitė (sopranas), Liora Grodnikaitė (mecosopranas) ir Giedrius Žalys (baritonas). Kartu su jais koncertuos choras „Jauna muzika“ ir Rinktinis Vilniaus muzikų orkestras. Iš Izraelio atvyks dirigentas Tamiras Chassonas (Tamiras Šasonas).

REKLAMA

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena bus paminėta ir laikinojoje sostinėje - antradienį holokausto aukoms atminti bus laikomos pamaldos Kauno choralinėje sinagogoje, vėliau Kauno valstybinio dramos teatro Ilgojoje salėje bus rodomas Inesos Paliulytės spektaklis „Liūdnas Dievas“. Ši tikrais faktais paremta istorija pasakoja apie žydų kilmės gydytoją ir pedagogą Janušą Korčaką, kuris Antrojo pasaulinio karo metais rūpinosi našlaičiais ir kartu su savo auklėtiniais žuvo dujų kameroje.

1943 metų rugsėjo 23-iąją buvo likviduotas Vilniaus getas ir dalis jo gyventojų sušaudyti Paneriuose (Vilniuje), kiti išvežti iš Lietuvos į koncentracijos stovyklas. Per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais buvo sunaikinta maždaug 95 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų bendruomenės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų