• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karolina STAŽYTĖ Šiuo metu Tauragėje veikia daugiau nei pusė šimto kirpyklų bei grožio salonų. Nors pasiūla, atrodytų, viršija paklausą, viena po kitos duris atveria naujos grožio oazės. Netrūksta ir baigusiųjų kirpėjų mokslus. Tačiau daugelis jaunų šio amato specialisčių taip ir nepasirodo nė vienoje iš meistrams vietas paruošusių kirpyklų, o žirklėmis darbuojasi namuose. Kai kurios tai daro legaliai, galiojančio verslo liudijimo pagrindu, kitos gi, besinaudodamos bedarbių statusu, slapta gražina drauges į valstybės biudžetą nemokėdamos nė lito. Ilgiausiai šiame versle besisukančios kirpėjos nelegales įvardija tikra kilpa po kaklu.

REKLAMA
REKLAMA

Kirpėjos išlaidos per mėnesį – 2000 Lt

 

Vieną pirmųjų grožio salonų Tauragėje valdančios Irenos Timofejevos teigimu, šiandien kirpyklų ir kirpėjų apogėjus yra pasiekęs piką. Anot moters, legaliai dirbančioms kirpėjoms jau penkti metai riesta: trūksta norinčių pasigražinti, klesti nelegalus darbas namuose, klientų butuose. Kirpėjos kepamos kaip blynai per Užgavėnės. Ir daugelis jų – pusžaliai. Vienas po kito atidaromi nauji grožio salonai, kurių savininkės yra priverstos pervilioti meistrus iš seniau veikiančių.

REKLAMA

– Investuoji į kirpėją, o ji ima ir pabėga. Veikia užburtas ratas: kirpėjų daug, bet jų trūksta. Tad sumąsčiau spaudoje pateikti skelbimą, jog reikalinga patyrusi kirpėja su savo klientūra. Tokių nėra. Grožio salonų pasiūla Tauragėje viršija paklausą. Atidaro naują saloną, o po to verkia, kad blogai, ir galiausiai lenda į pogrindį. Reikia ne atsidarinėti, o užsidarinėti, – įsitikinusi išsakė Irena.

Paklausta, kodėl ryžtamasi atidaryti kirpyklą perpildytoje rinkoje, pašnekovė pateikė to priežastis. Pasak jos, vienos galvoja, kad joms seksis geriau, kitos siekia „išplauti juodus“ vyrų pinigus.

REKLAMA
REKLAMA

– Man kirpyklos išlaikymas per mėnesį kainuoja apie 2000 Lt. Jei pati nedirbčiau – neišgyvenčiau. Suskaičiavau, kiek mėnesio darbo vieta, įskaičius mokesčius, medžiagas, priemones ir visa kita kainuoja vienai kirpėjai – nuo 2000 iki 2250 Lt. Visa, kas viršija šią sumą – tavo alga. Per dieną privalai aptarnauti keturis–penkis klientus. Žinodamos tai, daugelis naujų kirpėjų renkasi dirbti namuose. Dažnai jos neišsiperka verslo liudijimo, naudojasi bedarbiams suteikiamomis socialinėmis garantijomis, gauna pašalpą ir ramiai uždarbiauja. Visos mano klientės pažįsta bent po vieną namie dirbančią kirpėją. Reikia griežtesnės mokesčių inspekcijos kontrolės, o naujų kirpyklų atsidarymą reguliuoti geografiškai. Taip, kaip yra daroma, pavyzdžiui, Londone, – išdėstė Irena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Nebėra kerpančiųjų iš pašaukimo

 

Kirpyklos Tauragėje veikia kaip patalpos, kuriose įsikuria nuomos mokestį mokančios kirpėjos su verslo liudijimu. Pasak I.Timofejevos, Lietuvos mokesčių politika nesudaro palankių sąlygų samdyti kirpėją. Tai būtų galima daryti, jei veiktų procentinio atlyginimo sistema.

Kita kirpyklų rinkos senbuvė, 20 metų gyvuojančio grožio salono „Tavo stilius“ savininkė Remigija Jasulaitienė augančios konkurencijos nesibaimina. Moteris teigia milijonų neuždirbanti, bet ir išlaidų neskaičiuojanti. Kol suduri galą su galu – skųstis negalima. Didžiausia problema kirpyklų rinkoje, pasak jos, nemotyvuota jaunoji karta ir klientų, kurių daugelis emigruoja, trūkumas.

REKLAMA

– Nebeliko iš prigimties norinčių imtis kirpėjos amato. Pamenu, vaikystėje mano visos lėlės be plaukų buvo – nukirpau. O dabar... Ateina praktikantės ir prašo parašą padėti. Aš ne Landsbergis ir ne Brazauskas, kad pasirašinėčiau. Toms mergaitėms tik dokumentų reikia. Daugelis prisipažįsta važiuosiančios į užsienį, būsiančios išlaikomos draugo ar tėvų, uždarbiausiančios namuose. Ir pati ieškau, kas galėtų mane pakeisti šį rudenį – nėra. Norisi jau nulipti nuo arenos, – problemą išdėstė Remigija.

Pašnekovei patinka kirpėjų paruošimo sistema, kuri veikia užsienyje. Pasak jos, jauniklės dvejus metus kirpykloje dirba pagalbinį darbą, tada gauna rekomendaciją siekti mokslo. Baigusios mokslus, kvalifikaciją tobulina trejus metus. Tad kol tampa kirpėjomis, praeina 7 metai. Lietuvoje jau po kelis mėnesius trukusių mokslų visos save vadina asėmis.

REKLAMA

Pasak Remigijos, problema ir ta, kad mažėja darbų. Plaukų grožis žmonėms nebėra prioritetas. Prioritetu tampa maistas. Mažėja ir „balių“, tuo pačiu – ir trokštančių pasidaryti šukuosenas.

 

Įgyvendina seną svajonę

 

Prieš metus J.Tumo-Vaižganto gatvėje duris atvėrusių elegantiško interjero „Grožio namų“ savininkė Jolita Toliušienė teigia rinkos prieš tai netyrusi. Baigusi mokslus Kaune moteris dvejus metus klienčių nagus tvarkė namuose. Pabodo svetimi žmonės privačioje erdvėje, prisikaupė nemažai klientūros, tad nusprendė atidaryti grožio saloną ir suburti kolektyvą. Šiuo metu „Grožio namuose“ darbuojasi trys kirpėjos. Visos atėjo iš kitų Tauragės salonų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Aš jų neieškojau. Išgirdusios, kad ruošiuosi atidaryti kirpyklą, pačios pasisiūlė, – teigė Jolita.

Pats naujausias, tik šią savaitę duris atvėręs grožio salonas Tauragėje – Gedimino gatvėje įsikūręs „Modus“. Jo savininkė Aida Katkuvienė teigia apie tai svajojusi seniai.

– Kadangi pati ilgą laiką dirbau kirpėja, įkurti saloną man nebuvo sunku. Kolektyvą pavyko surinkti greitai, nes grožio salono vieta gera. Be to, visos esame pažįstamos. O kaip seksis toliau – nežinau. Kurį laiką buvau nutolusi, nes auginau vaikus, tad reikia laiko įsivažiuoti, – teigė Aida.

REKLAMA

Kitos dvi jos salone dirbančios kirpėjos – ne naujokės, tačiau Aida nesijaučia jų nuviliojusi nuo konkurenčių. Pasak moters, žmonės visad rinksis dirbti ten, kur joms geriau.

Tai, kad dirbti Kauno grožio salone jai geriau nei Tauragės, prisipažino ir darbo biržos rengiamus profesinius mokymus pernai baigusi tauragiškė Audra. Kad patektų į itin populiarią programą, teko laukti keletą mėnesių. Baigusi pusmetį trukusius mokslus, Audra nežinojo, kur toliau pakryps keliai:

– Tauragėje nenorėjau darbintis. Čia kirpyklose vyrauja požiūris „na, pažiūrėsiu, ką parodysi“. Tad džiaugiausi sulaukusi buvusios dėstytojos iš Kauno kvietimo prisijungti prie jos grožio salono kolektyvo. Nuo gruodžio mėnesio gaunu procentinį atlyginimą. Visos kolegės labai draugiškos. Mokausi iš meistrų. Kirpyklos savininkė parūpina dažų, man tereikia turėti savo kirpimo priemones. Išlaidų, žinoma, daugiau nei pajamų. Bet pradžiai privalai į save nemažai investuoti.

REKLAMA

 

Rinka persipildė

 

Anksčiau minėtą Plataus profilio kirpėjo mokymo programą Tauragėje organizuoja Tauragės teritorinė darbo birža (TTDB). 2013 metais pagal šią programą apmokytos šešios bedarbės. Investicija į vieną besimokantį žmogų valstybei atsieina 10 000 Lt. 6000 Lt nukeliauja mokymų centrui, kurį iš 130-ies pasirenka programoje dalyvaujanti bedarbė. Kas mėnesį mokama 700 Lt stipendija, padengiamos apgyvendinimo, kelionės, privalomojo sveikatos tikrinimo išlaidos. Mokymai trunka 29 savaites. Po jų bedarbė per 14 dienų darbo biržai turi pristatyti dokumentą, patvirtinantį, kad ji pradėjo savarankišką veiklą. Įsipareigojama dirbti ne trumpiau nei 6 mėnesius. Tiesa, niekas netikrina, ar iš tiesų yra dirbama. Sekami tik „Sodros“ įrašai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Šiais metais plataus profilio kirpėjo mokymo programa nebus organizuojama. Ji ilga ir brangi. Rinka perpildyta. Profesija nebepaklausi, – tai, kad kirpėjai nebebus kepami vienas po kito kaip blynai, nurodė TTDB Užimtumo rėmimo skyriaus vyr. specialistė Loreta Mekšraitienė.

Vienas iš 130 TTDB nurodytų mokymo centrų – licenciją ruošti kirpėjus turintis grožio salonas „Valjotė“. Būsimi kirpėjai jame apmokomi jau septinti metai. Kasmet išleidžiama po du kursus. Viename kurse mokosi 10–15 merginų. Kaip prisipažino „Valjotės“ savininkė Jordana Mačiulienė, šie darbo biržos organizuojami mokymai naudos kirpyklų rinkai atneša nedaug. Iš kurso kirpėjos darbo imasi vos viena ar dvi merginos. Kitos, kad įgyvendintų programos reikalavimus, vieną dieną per mėnesį nusiperka verslo liudijimą ir šešis mėnesius vaidina, kad dirba. Pinigų taškymas, kaip teigia Jordana. Pasak jos, kirpyklas Tauragėje žlugdo ir socialiniame tinkle „Facebook“ veikiantis „Tauragės turgelio“ profilis. Ten nemokamai skelbiasi tos, kurios nelegaliai dirba namuose. Kainos numušamos du ar net tris kartus.

REKLAMA

Kirpėjos ruošiamos ir Tauragės profesinio rengimo centre (PRC). Mokslai trunka dvejus arba trejus metus. Šį birželį trejų metų programą baigs pirmoji laida – 24 merginos. Pirmakursių mokosi 13, antrakursių – 30. Skaičiai mažėja.

– 70 proc. mokymų – praktika. PRC mokinės 15 savaičių praktikuojasi kokiame nors grožio salone. Tauragės kirpyklos jas priima nenoriai. Prieš metus atrodė, kad Tauragėje bus vien kirpėjos ir higienistės – susidomėjimas buvo didžiulis, – teigė PRC Profesinio rengimo skyriaus vedėjas Darius Bredelis.

Tauragės apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veiklą su verslo liudijimu šių metų pirmąjį ketvirtį vykdė 96, pagal individualios veiklos pažymą – 6 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų