• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po beveik ketverius metus trukusių administracinių procedūrų, specialiųjų ir detaliųjų planų rengimo, derinimo, kelių viešų svarstymų, Šiaulių miesto bei rajono tarybos priėmė sprendimą patvirtinti naujų Šiaulių kapinių Dausiškėse (Šiaulių raj.) detalųjį planą.

REKLAMA
REKLAMA

Planavimo organizatoriai džiaugėsi, kad reikės išpirkti ne visą būsimųjų kapinių teritorijoje esančią žemę, mat pačiame Dausiškių kapinių viduryje yra ir valstybinės žemės. Suskaičiuota, kad už iš privačių žmonių išperkamą per 60 hektarų plotą reikės apie 10 milijonų litų. Spalį Šiaulių miesto taryba nusprendė kreiptis į Apskrities viršininko administraciją, kad šie sklypai būtų paimti visuomenės poreikiams. Tada ir paaiškėjo, kad valstybinės žemės kapinių viduryje nebėra - ją rajono žemėtvarkininkai suteikė keliems privatiems asmenims.

REKLAMA

Planavimo organizatoriai - priblokšti

„Buvau apstulbinta, kai paskutinio Šiaulių miesto tarybos posėdžio išvakarėse (spalio mėn. – aut. past.), prisijungusi prie Registrų centro duomenų, pamačiau, jog buvusi valstybinė žemė Dausiškėse suraikyta sklypeliais ir jau turi savininkus, - pasakoja Šiaulių miesto savivaldybės vyriausioji architektė Rasa Budrytė. – Žinau, kad rajono žemėtvarkininkai dažniausiai vadovaujasi Žemės reformos, o ne Teritorijų planavimo įstatymu, kurie vienas kitam prieštarauja, tad manau, kad šiuo atveju taip ir galėjo nutikti. Esu linkusi galvoti apie žmones gerai, jų iškart neįtarinėti, bet kai buvo tiek svarstymų, pristatymų visuomenei, sunku patikėti, kad rajono žemėtvarkininkai nieko apie būsimąsias kapines nežinojo.“

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausioji architektė sako tikėjusis, kad teks bylinėtis su nepatenkintaisiais (į teismą dėl detaliojo plano Dausiškėse jau yra kreipęsis Česlovas Kairys - jo žemė patenka į kapinių sanitarinę zoną, kur ribojama ūkinė veikla, tačiau ji nėra valstybės išperkama), bet kad tokį „pokštą“ iškrės žemėtvarkininkai – neįsivaizdavusi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dirbu mieste, tad vadovaujuosi Teritorijų planavimo įstatymu“, - paklaustas apie kolegų darbą sakė Šiaulių miesto Žemėtvarkos skyriaus vedėjas Vytautas Kibildis. „Matote, rajono teritorijoje procedūros su kaimo žeme paprastesnės, mažiau derinimo, mažiau akių, tai gal ir pražiūrėjo. Reiktų jų pačių paklausti, kodėl taip nutiko“, - spėliojo vyriausiasis miesto žemėtvarkininkas.

REKLAMA

Instrukcija svarbiau už protą

„Viskas teisėta, - „Šiauliams plius“ aiškino Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriaus vedėja Regina Rimeikienė. – Žmonės, kuriems nuosavybė suteikta būsimųjų kapinių teritorijoje, prašymus parašė dar 2007-ųjų lapkritį. O kapinių detalusis planas Šiaulių rajono taryboje patvirtintas tik šių metų rugpjūtį. Ten buvo laisva valstybinė žemė, tai ir atidavėme.“

REKLAMA

„Specialųjį planą (šio plano tikslas buvo parinkti naujų kapinių vietą – aut. past.) miesto ir rajono tarybos patvirtino 2006 metų pradžioje? Na ir kas, - nesutrinka pašnekovė. – Mes vadovaujamės Žemės ūkio ministerijos įsakymu, priimtu dar 1997-aisiais. Pagal jį apie laisvą valstybinę žemę reikia paskelbti laikraštyje, mes tai ir padarėme. Jei yra pretenduojančių į tokią žemę, tai suinteresuoti asmenys ar institucijos turi į mus kreiptis, pateikti kartografinę medžiagą, parašyti prašymą. Nieko panašaus negavau. Girdėjau, kad bus tokios Dausiškių kapinės, bet negi turiu eiti ir klausinėti, kada ir kas bus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesuprato, ant ko rašėsi?

Tame pačiame, kaip ir R. Rimeikienė, pastate sėdinti Šiaulių rajono savivaldybės vyriausioji architektė Vilija Vaičekauskienė su rajono vyriausiosios žemėtvarkininkės priekaištais visai nesirengia sutikti: „Reiktų pasikelti visus dokumentus ir pažiūrėti, kada kas vyko, nes ne taip seniai šiam skyriui vadovauju. Tačiau žemėtvarkininkai tikrai negali apsimesti, kad nieko nežinojo apie būsimąsias kapines, nes projektavimo sąlygų sąvadą išdavė apskritis, ir sąlygos turėjo būti derinamos su žemėtvarkininkais.“

REKLAMA

Vyriausiosios architektės žodžius patikrinti nebuvo sunku. Ponios R. Rimeikienės parašus radome ant Šiaulių rajono nuolatinės statybos komisijos kompleksinio derinimo protokolų, kai 2006-ųjų sausį buvo derinamas Šiaulių miesto kapinių vietos parinkimo planas, o 2008-ųjų birželį – Dausiškių detalusis planas. Yra ir paties rajono žemėtvarkos skyriaus raštas, parengtas 2006-ųjų rugpjūtį, kuriame suformuluoti reikalavimai kapinių projektuotojams. Tiesa, jis pasirašytas ne R. Rimeikienės, o jos pavaduotojo Gintaro Drazdausko.

REKLAMA

Brangios dovanos atsisakyti neketina

Kokia teisi besijaustų ponia R. Rimeikienė, tačiau trečiadienį rytą prie jos kabineto rikiavosi laimingieji, dosnių žemėtvarkininkų dėka visai neseniai tapę "auksinės" žemės ūkio paskirties sklypų savininkais – valdininkai aiškinosi, gal jie apsigalvos ir sutiks paimti žemę kitoje vietoje. „Lieku prie to paties“, - sakė iš vedėjos kabineto išėjusi garbaus amžiaus moteriškė: ir verslo pradžiamokslio universitetuose nebaigusiam aišku, kad atsisakyti žemės valstybės išperkamoje vietoje būtų kvaila. „Dabar žemę nuomoju, ji dirbama. Sakė, kad derlių nuimti leis. O paskui reiks parduoti, tik kaži ar daug už ją gausiu?“ – toliau svarstė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„O kodėl turėčiau savo žemę parduoti? – smagiai šypsojosi Jonas Mitkus - kitas laimingasis, per 60 ha užimančių būsimųjų kapinių viduryje gavęs apie 14 arų sklypelį. - Aš gal ten savo giminės kapus įrengsiu. Kol kas mes turime kur laidoti, bet gal vaikų vaikams pravers“.

„Kapinėms numatyta daugiau nei 60 hektarų. Juose esančius sklypus buvo numatyta išpirkti. Tai ko jūs čia keliate triukšmą dėl tų 3 hektarų? – po pokalbio su naujaisiais sklypų savininkais „Šiauliams plius“ aiškino vyriausioji rajono žemėtvarkininkė. - Juk ir taip stabdomas naujų kapinių įrengimas. Ir ne dėl tų kelių sklypelių! Bylinėjasi žmogus, kurio žemė pakliuvo į sanitarinę zoną. O kiek dar visko bus. Taip paprastai ir lengvai nepavyks tų Dausiškių reikalų sutvarkyti. Be to, pati girdėjau per televiziją miesto mero Genadijaus Mikšio kalbą, kad jokios problemos nėra, nes šiauliečiai artimuosius galės laidoti Aukštelkės kapinėse.“

REKLAMA

Į Aukštelkės kapines šiauliečių neįsileis

Miesto kapines prižiūrinčios įmonės Šiaulių apželdinimo trestas direktorius Vidas Klepšys miesto vadovams ne sykį kartojo, kad vietų kapinėse tuoj neliks. Kad yra galimybė miestelėnus laidoti Aukštelkės kapinaitėse, iš Šiaulių mero jis sakė išgirdęs visai neseniai, per vadovų pasitarimą. „Net neįsivaizduoju, kiek ten galėtų būti vietų. Galbūt meras su kuo nors tarėsi, jei kalba tokius dalykus“, - svarstė V. Klepšys.

REKLAMA

„Mums priklausančios kapinaitės prie bažnytėlės visiškai užpildytos, jose galima laidoti tik su specialiais leidimais, giminės kapuose, - nustebo Šiaulių kaimiškosios seniūnijos seniūno pavaduotojas Saulius Vidžiūnas. - Laidojimas mūsų seniūnijoje neribojamas vienintelėse – Pakapės kapinėse. Aukštelkės kapinės yra iš dviejų dalių. Viena jų priklauso Bubių seniūnijai. Gal jų dalyje ir yra vietos, nežinau.“

REKLAMA
REKLAMA

„Jokiu būdu! Nepriimsime nė vieno svetimo!“ – apie tai išgirdęs emocionaliai sureagavo Bubių seniūnas Vytautas Slabys.

„Tokia didelė parapija, Aukštelkės, Sauginių gyventojai, o laisvų telikę 40-50 kapaviečių. Jei įsileisime miestiečius, tai kur saviškius laidosime? Kaip gali G. Mikšys svetimoje žemėje vadovauti? Reikės savo merui (Šiaulių rajono merui Algimantui Gaubui – aut. past.) paskambinti ir pasakyti, kas dedasi“, - piktinosi Bubių seniūnas.

Visi ten pat susitiksime

Gal iš tiesų, kaip sakė miesto vyriausioji architektė, reikia stengtis galvoti apie žmones gerai. Ir nemėginti svarstyti, kad vieni, pasinaudodami netobulais įstatymais, kiti – galimybe laiku sužinoti reikiamą informaciją, gali susižerti tūkstantėlį kitą sau į kišenę nebijodami, kad uodegą prispaus specialių struktūrų atstovai. Tegul, kaip sakoma, Dievas juos teisia, jei neparūpo žemiškoms institucijoms. Tiesa, atrodo, kad kai kurie jų Dievo teismo nesitiki, nes įsivaizduoja esą amžini ir paskutiniojo poilsio vieta jiems visiškai nereikalinga...

1. 2004 m. gruodis. Šiaulių miesto savivaldybės taryba priima sprendimą dėl specialiojo plano Šiaulių miesto kapinių vietai parinkti rengimo.

2. 2005 m. vasaris. Šiaulių rajono savivaldybės taryba priima sprendimą pritarti, kad būtų rengiamas Šiaulių miesto kapinių specialusis planas Šiaulių rajono teritorijoje.

3. 2006 m. sausį parengtas specialusis planas suderinamas su visomis reikiamomis institucijomis (ir su Šiaulių rajono žemėtvarkos skyriumi!). Kapinių vieta - prie Dausiškių kaimo Šiaulių rajone.

4. 2006 m. pradedamos Dausiškių kapinių detaliojo plano rengimo procedūros. Projektas galutinai suderinamas 2008 m. birželį.

5. 2008 m. rugpjūtis. Šiaulių rajono savivaldybės taryba patvirtina rajono bendrąjį planą bei Dausiškių kapinių detalųjį planą.

6. 2008 m. rugpjūtis. Matininkai keliems piliečiams atmatuoja laisvą valstybinę žemę būsimųjų kapinių vietoje.

Jūratė Sobutienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų