• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į „Lietuvos žinių“ redakciją paskambinusi moteris stebėjosi: nusipirkusi kalėdinę eglaitę ir parsinešusi ją namo pamatė ant medelio kamieno rėpliojančias erkes. „Net nustėrau iš išgąsčio“, - prisipažino ji.

REKLAMA
REKLAMA

„Greičiausiai tai ne kraujasiurbės, o augalinės erkės, kurių bijoti nereikia“, - ramina vilnietis botanikas Evaldas Navys. Pasak jo, prieš įnešant kalėdinę eglaitę į kambarį pakaktų ją papurtyti arba vonioje nuplauti vandeniu. „Jeigu jau labai bijote, galite nupurkšti medį kokiu nors insekticidu. Tačiau aš to nedaryčiau“, - svarstė gamtininkas.

REKLAMA

Jam pritarė ir Ekologijos instituto Entomologijos laboratorijos vadovas Povilas Ivinskis. „Nepamačius gyvūno ar bent jo nuotraukos, sunku atspėti, tačiau ant medžių galėjo būti įmigusių voratinklinių erkių. Nuo šilumos jos atgijo, tačiau žmonėms ir gyvūnams jos nepavojingos. Kraujasiurbės miškinės erkės vėlyvą rudenį ir žiemą praleidžia ne ant medžių, o įsiraususios į miško paklotę, samanas“, - aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Aplinkos ministerijos Miškų departamento Miškininkystės skyriaus vedėjas Stanislovas Žebrauskas dar tiksliau įvardijo, kokios erkės galėjo atkeliauti į namus su kalėdine eglaite. „Tai eglinė voratinklinė erkė. Šis voragyvis žmonėms nebaisus, jis minta spygliuočių medžių, ypač tų, kurie auga atvirose vietose, spygliais“, - sakė jis.

Šios erkės panašios į kraujasiurbes miškines erkes, kurių dėl platinamų Laimo ir erkinio encefalito ligų bijo žmonės - taip pat ovalios ir tamsiai rudos spalvos, tik gerokai mažesnės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak P. Ivinskio, yra pasitaikę, kai miškinė erkė įsisiurbė žmogui sausio mėnesį, tačiau tokie atvejai reti. „Erkę parsinešė dar šiltomis dienomis savo kailyje šuo, paskui ji perrėpliojo ant šuns šeimininko“, - pasakojo entomologas.

Kai kuriems žmonėms vien žodis erkė kelia baimę. Tačiau dažnas pamiršta, jog gausybė erkių gyvena kasdien greta mūsų. Pavyzdžiui, dulkių erkės įsikuria pagalvėse, čiužiniuose ir minta negyvos odos dalelėmis, miltų erkės sugadina šiuos maisto produktus. Niežų erkės kartais parazituoja žmogaus odoje. O aviliuose įsikuria bičių ir bitininkų siaubas - varoatozės erkės: jos kasmet išžudo daugybę bičių.

Feliksas Žemulis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų