REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai šeimos, auginančios mažus vaikus, susiduria su miego problema. Ne visi mažyliai noriai sutinka laiku eiti miegoti ir lengvai užmiega. Specialistai pataria, ką daryti, kad pasiruošimas miegoti netaptų kasdieninių barnių priežastimi.

REKLAMA
REKLAMA

Gerai išsimiegoti svarbu visiems, tačiau vaikams, ypač mažiausiems, tai viena svarbiausių kasdienių užduočių. Gerai išsimiegoję jie būna geriau nusiteikę, turi daugiau jėgų mokytis, ieškoti ir atrasti.

REKLAMA

Žurnalo „Tavo vaikas“ redaktorė Vaiva Grigaitienė teigia, jog užmigti paprastai sunku hiperaktyviems, turintiems elgesio ir raidos sutrikimų vaikams. Tačiau ir su vaikais be sutrikimų būna sunku sutarti, kada tas laikas, kai jau metas palikti žaidimus ir keliauti į lovą.

Atsisakymo laiku eiti miegoti priežastys įvairios. Vieni vaikai tiesiog nenori nutraukti dienos žaidimų, kiti – atsiskirti nuo tėvų, dar kiti bijo užmigti dėl fantazijose susikurtų nakties grėsmių.

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvieno vaiko organizmas unikalus, tad ir miego trukmė gali skirtis. Tėvams patartina stebėti, kiek valandų per dieną išmiegojęs vaikas jaučiasi žvaliausiai, būna mažiau irzlus. Tinkamiausią trukmę reikėtų išlaikyti kasdien, o pasiruošimą miegoti paversti maloniu ritualu.

Su vaikų nemiga tėvai kovoja įvairiais būdais. Pykčių šioje kovoje išvengti sunku. Tačiau nereikia pamiršti, jog tikslas greičiau pasiekiamas gražiuoju. Šiuo atveju miegą reikia iš prievolės paversti kasdieniu ritualu. Vienas geriausių pavyzdžių – skaitymas prieš miegą. Tai nebrangus ir daug laiko nereikalaujantis būdas ne tik vaikui migdyti, bet ir lavinti, praleisti daugiau laiko kartu užsiimant bendra veikla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaitymas tampa pasiruošimu, įžanga į miegą. Tai kur kas priimtiniau negu staigus atitraukimas nuo dienos veiklų ir priverstinis paguldymas miegoti. Jis suteikia progą pratęsti dieną, kartu su mama ar tėčiu pasiruošti miegui. Internetinėje erdvėje, forumuose ne viena mama dalijasi patirtimi, kad pasakos, istorijos ar eilėraščiai prieš miegą yra jų kasdienybės dalis, be kurios neįsivaizduojamas nė vienas vakaras.

Prieš miegą rekomenduojama užsiimti ramia veikla, tad skaitymas – vienas geriausių pasirinkimų. Tačiau ir šiam, atrodytų, paprastam užsiėmimui reikia tinkamo pasiruošimo ir šiek tiek žinių.

REKLAMA

Geriausia prieš miegą skaityti ne baisias, pernelyg įtempto siužeto, sudėtingas knygas, o pasirinkti šviesias, pozityvias, linksmas istorijas. Ant kai kurių knygų būna nurodoma, jog jos tinka skaityti prieš miegą, kaip, pavyzdžiui, Michaelo Bondo „Smagiausios Pedingtono istorijos patiems mažiausiems. Šeši pasakojimai skaityti prieš miegą“ (leidykla „Nieko rimto“). Čia pasakojamos istorijos linksmos, tačiau neperkrautos įvykių ir įspūdžių, o iliustracijos švelnios, primenančios šviesius sapnus. Prieš miegą skaityti reikėtų ramiai, nepersistengiant su vaidyba ir intonacijomis, nes tuomet skaitymas gali nejučia virsti smagiu žaidimu ir apie miegą nebebus nė minties.

REKLAMA

Jei vaikas jau mokosi pažinti raides, skaityti, tai puiki proga pasitreniruoti. Kartu žiūrint į knygą, sekant skaitomą tekstą, lengviau įsimenamos raidės ir žodžiai. Vartant knygą smagu ne tik skaityti užrašytą tekstą, bet ir pagal iliustracijas kurti savus pasakojimus. Ypač, kai knyga labai mylima, bet jau vos ne mintinai išmokta. Esama ir knygų apie patį pasiruošimą miegui. Balandžio mėnesį pasirodžiusi Robo Scottono paveikslėlių knyga „Avinėlis Raselas“ (leidykla „Nieko rimto“) – viena tokių. Pirmoje serijos knygoje avinėlis Raselas bando užmigti, tačiau jam tai labai nesiseka. Ko tik neišbando šis žavus personažas, kad patektų į miego karalystę. Nesudėtingą ir neilgą tekstą gali sekti ir patys mažiausieji, o pabaigus skaityti visuomet galima grįžti prie išraiškingų, linksmų iliustracijų ir pradėti pasakoti naujas avinėlio migdymosi istorijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaitymas prieš miegą ne tik paskatina draugiškiau žvelgti į pasiruošimą miegoti, bet ir suteikia tėvams ir vaikams ramią ir jaukią buvimo kartu valandėlę, ypač jei dieną tokių pasitaiko mažai. Be to, tai puiki pažinties su knygomis pradžia ir būdas jas pamilti.

Tiek specialistai, tiek tėvai sutaria, kad prieš einant miegoti svarbiausia ramybė, nusiteikimas ir atitinkamos – miego – atmosferos sukūrimas. Lopšinės, pasakos ir miego ritualo kūrimas nebūtinai turi būti tėvus varginantis užsiėmimas. Iš tiesų tai gali atnešti daug jaukių ir ryšį su vaiku stiprinančių akimirkų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų