REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kelionės lėktuvu neretai sukelia daug streso: bijoma griežtų reikalavimų, patikrų, svorio ribojimų, dėl kurių ta kelionė gali ir neįvykti. Tad labai svarbu prieš vykstant į oro uostą susipažinti su taisyklėmis, kad vėliau nebūtų nemalonių staigmenų.

Kelionės lėktuvu neretai sukelia daug streso: bijoma griežtų reikalavimų, patikrų, svorio ribojimų, dėl kurių ta kelionė gali ir neįvykti. Tad labai svarbu prieš vykstant į oro uostą susipažinti su taisyklėmis, kad vėliau nebūtų nemalonių staigmenų.

REKLAMA

Klaipėdietis Marijus (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) tv3.lt papasakojo, kad vieną kartą prieš skrendant jį patikroje sustabdė dėl žiebtuvėlio ir liepė jį palikti arba išleisti iš dujas.

„Labai keista – nemaniau, kad yra toks reikalavimas. Tai išėjau paskutinį kartą parūkyti ir tas dujas teko iš žiebtuvėlio išleisti.

Įdomu, kas dar draudžiama tuose oro uostuose – gal dar ko nors nežinau? Galbūt nežino ir kiti, dėl ko gali kilti nemalonumų“, – rašė vyriškis.

REKLAMA
REKLAMA

Oro uostų atstovai įvardijo, kokie daiktai draudžiami rankiniame ir registruotame bagažuose bei kokių keistenybių yra tekę pamatyti.

Cigaretės, alkoholis, žiebtuvėliai ir kiti daiktai

Lietuvos oro uostų saugos ir saugumo departamento vadovas Vidas Kšanas primena, kad rankiniame bagaže draudžiami gabenti darbo ar amato įrankiai, peiliai su daugiau nei 6 cm geležte, daugiau nei 6 cm ilgio žirklės.

REKLAMA

Taip pat ginklai, šaudmenys ir elektrošokai: „Šie daiktai draudžiami, nes su jais yra galimybė sužeisti kitus asmenis ir pakenkti civilinei aviacijai.

O registruotame bagaže draudžiamos gabenti ličio jonų baterijos, degūs skysčiai, alkoholis virš 70 laipsnių, fejerverkai ir kita pirotechnika. Šie daiktai draudžiami, nes gali sukelti gaisrą orlaivio bagažo skyriuje.“

Jis atkreipė dėmesį, kad visi draudžiami daiktai yra labai detaliai reglamentuoti Europos Sąjungos teisės aktais, kuriuose nurodyti konkretūs ilgiai ir kiti reikalavimai.

V. Kšano teigimu, žiebtuvėlį galima vežti ir su dujomis, jei jis yra ne vėjui atsparios liepsnos tipo. 

REKLAMA
REKLAMA

Alkoholis, jo aiškinimu, negali viršyti 70 laipsnių, nes tada jis traktuojamas kaip degus skystis. 

O kalbėdamas apie cigaretes ir leidžiamus jų kiekius gabenimui pašnekovas pažymėjo, kad cigaretės iš aviacijos saugumo pusės rizikos nekelia.

Tačiau oro uostai, glaudžiai bendradarbiaudami su muitinės pareigūnais, šia informacija su jais pasidalina ir jau nuo jų procedūrų bei kitų reikalavimų priklauso, kokie kiekiai leidžiami gabenti keleiviams.

Ką daryti, jei bagaže yra draudžiamas daiktas?

Vilniaus oro uosto aviacijos saugumo vadovas Jonas Kliukas anksčiau tv3.lt yra pasakojęs, kad ir skysčiai yra ribojami ne šiaip sau – jų normavimas yra priimtas jau seniai dėl tam tikrų rizikos vertinimų, siekiant įsitikinti, kad tai nėra skystoji sprogstamoji medžiaga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir tie reikalavimai yra priimti būtent remiantis tuo, iš kokio kiekio ir kokio masto galima būtų padaryti incidentą. Visą laiką vadovaujamės reglamentais, o jie jau yra išleidžiami nacionaliniu mastu. 

Juose aiškiai parašyta, kad skysčiai negali viršyti 100 ml ir turi būti sudėti į vieno litro užsegamą maišelį“, – aiškino oro uosto atstovas.

Jis įvardijo, kad draudžiamų daiktų tikrinant keleivius būna randama keisčiausiose vietose: kišenėse, kojinėse, už apatinio trikotažo.

Vis tik pašnekovas atkreipė dėmesį, kad didžioji dalis draudžiamų daiktų rankiniame bagaže yra leidžiami registruojamame.

„Mūsų darbuotojai, kurie aptinka kažkokį draudžiamą daiktą, nekalbant apie ginklus, šaudmenis ir pan., iš karto pasiūlo keleiviui įsidėti jį į registruojamą bagažą.

REKLAMA

Jeigu jo neturi, tada jį gali palikti saugykloje, grąžinti palydinčiam asmeniui ar netgi nusinešti pasidėti į automobilį, jei su juo atvyko. Taigi tų variantų visada pateikiame“, – anskčiau yra pasakojęs J. Kliukas.

Jis paminėjo ir tai, kad labai dažnai žmonės slepia draudžiamus daiktus, pavyzdžiui, peiliukus, kadangi tai yra koks nors artimo žmogaus palikimas, dovana ir jie nori ją išsigabenti.

Neįleis į lėktuvą dėl girtumo ar juokelio apie bombą

V. Kšanas paminėjo ir daugeliui žinomą taisyklę – kad nei oro uoste, nei lėktuve negalima juokauti apie sprogmenų arba ginklų turėjimą: „Toks elgesys tikrai gali keleiviams grėsti rimtais nemalonumais.

REKLAMA

Taip pat visada primename, kad oro uoste ir lėktuve alkoholio vartojimas turi būti atsakingas – per didelis vartojimas gali lemti tai, kad keleivis ar keleivė tiesiog gali būti neįleisti į lėktuvą.“

J. Kliukas taip pat yra pabrėžęs, kad į visus įtartinus daiktus, žmones ar pasisakymus yra reaguojama itin jautriai, greitai ir nedvejojant, nes nuo to priklauso gyvybės.

Todėl net ir į juokelius apie sprogmenis kaskart yra reaguojama labai rimtai, nes tokių atvejų tikrai pasitaiko: „Jeigu įsitikinama, kad tų draudžiamų daiktų, apie kuriuos kalbėjo, žmogus neturi, informacija yra perduodama įgulai ar aptarnaujančiam personalui.

Ir dažnu atveju įgulos atsisako tokius asmenis gabenti tiesiog įsivertinę rizikas, kad tokių juokavimų nebūtų ir daugiau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausi ir keisčiausi radiniai

V. Kšanas atskleidė, kad rankiniame bagaže dažniausiai tenka rasti tokių draudžiamų gabenti lėktuvuose daiktų, kaip dujų balionėliai ar peiliai, kurių geležtė viršija 6 cm.

Anot jo, tai – bene dažniausiai randami draudžiami daiktai, kuriuos tenka palikti prieš patikrą ir keliauti be jų.

O registruotame bagaže, pasak jo, dažniausiai randami nešiojami įkrovikliai–baterijos (angl. powerbank), kuriuos draudžiama gabenti registruotame bagaže, nepriklausomai nuo jų talpos.

Taip pat elektroninės cigaretės, stiprieji gėrimai, kurie viršija leistiną alkoholio koncentraciją.

„Esame radę nemažai ne tik draudžiamų, bet ir keistokų daiktų. Pavyzdžiui, buvo rastas savadarbis elektrošoko įrenginys arba meno kūrinys, kuris vaizdavo granatą su auksiniais žiedais“, – nurodė pašnekovas.

REKLAMA

J. Kliukas taip pat buvo įvardijęs keletą įdomesnių radinių, tarp kurių – namažai šovinių, ginklų, net granatų:

„Bet, jeigu reikėtų įvardinti bent kelis, tai buvo įneštas toks, net nežinau, kaip įvardinti, spygliuotas vėzdas, kuris buvo pagamintas iš medžio šakos. Tai kaip tokia didelė beisbolo lazda su papildomai išlindusiais aštriais smaigaliais.“

O įsimintiniausias įvykis, jo teigimu, buvo tikrinant žmogų, po kurio rūbais, ties juosmeniu, buvo aptiktas įtartinas daiktas. Atlikus tikrinimo procedūras pasirodė, kad keleivis, siekdamas išvengti tam tikrų bagažo reikalavimų, buvo prisiklijavęs sau prie pilvo dvi lašinių paltis.

„Tai pirminiame variante aš tikrai išsigandau, nes kai aptinki tokį daiktą ir žinai, kad asmenys, norintys įvykdyti kažką neteisėto, turi įvairias liemenes, kurios sukelia sprogimus ir visa kita, ta tikrai buvo nejauku. Bet po to, aišku, buvo daug juoko“, – prisiminimais dalinosi pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų