REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva niekada nepamirš ir visada bus dėkinga Islandijai už tai, kad 1991 m. ji buvo pirmoji iš pasaulio valstybių, suteikusių Lietuvai tarptautinį pripažinimą. Savo ruožtu Lietuva palaiko Islandiją ir yra suinteresuota tuo, kad ji toliau tęstų derybas dėl narystės Europos Sąjungoje (ES), nepaisant to, kad balandį Islandijoje vyksiančiuose parlamento rinkimuose gali laimėti Nepriklausomybės partija, pasisakanti prieš Islandijos įstojimą į ES ir už narystės derybų nutraukimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tai susitikime su Islandijos vyriausiuoju derybininku narystės derybose su ES ambasadoriumi Stefanu Haukuru Johanesonu (Stefan Haukur Johannesson) sakė Seimo Pirmininko pavaduotojas ir Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas.

REKLAMA

Vyriausiasis Islandijos derybininkas teigė esąs nusiteikęs optimistiškai dėl Islandijos tolimesnės ES narystės derybų eigos. Jis padėkojo Lietuvai už bendradarbiavimą ir jos nuolatinę paramą Islandijai tiek ES narystės derybų procese, tiek tarptautinėje politikoje apskritai. S. H. Johanesonas tvirtino, kad Islandija nuoširdžiai įvertins bet kokią Lietuvos pagalbą ES narystės derybose šios pirmininkavimo ES Tarybai metu antrąjį 2013-ųjų pusmetį.

REKLAMA
REKLAMA

G. Kirkilas išreiškė Lietuvos palaikymą Islandijai dėl jos veiksmingo dalyvavimo ES vidaus rinkoje bei dėl jos monetarinių problemų, kilusių su pasauline finansine ir ekonomine krize, taip pat ekologinių klausimų, susijusių su unikalios Islandijos gamtos apsauga, sprendimo. Jo nuomone, abiem valstybėms labai svarbu stiprinti tarpparlamentinį bendradarbiavimą ir prisidėti prie Šiaurės Europos ir Baltijos regiono stiprinimo.

Europos reikalų komiteto pirmininkas pareiškė viltį, kad Islandijai pavyks išspręsti jautrius, su žuvininkyste susijusius klausimus. Žuvininkystė yra gyvybiškai svarbi Islandijos ekonomikos šaka, kurios produktai sudaro net 43,3 proc. viso šalies eksporto. Pastaruosius keletą metų Islandija ir Farerų salos, iš vienos pusės, bei ES ir Norvegija, iš kitos pusės, nesutaria dėl skumbrių kvotų pasiskirstymo. Islandija ir Farerų salos vienašališkai nusistatė skumbrių sugavimo kvotas, kurios stipriai viršija ankstesnes. Dėl to Islandijai gresia ES sankcijos, tačiau 2013 m. vasario pradžioje Islandijos vyriausybė pranešė, kad yra pasirengusi vienašališkai susimažinti skumbrių sugavimo kvotą, taip tikėdamasi išvengti ES sankcijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Islandijos politinės partijos ir visuomenė yra pasidalijusi šalies narystės ES atžvilgiu. Iš dabartinių valdančiųjų Socialdemokratų aljansas yra proeuropietiškas, o Kairiųjų-žaliųjų judėjimas ES narystės klausimu susiskaldęs. Šių metų sausį valdančiosios partijos priėmė susitarimą, kuriame vyriausybė raginama artimiausius mėnesius, t. y. iki parlamento rinkimų balandį, pristabdyti Islandijos narystės derybų procesą, derybų nenutraukiant, bet neatidarant naujų derybinių skyrių, įskaitant ir žuvininkystės.

Tuo tarpu dabartinė opozicija - Nepriklausomybės partija, kuriai visuomenės nuomonių apklausos žada pergalę parlamento rinkimuose, yra prieš Islandijos narystę ES. Sausio mėnesio visuomenės nuomonės apklausa parodė, jog 48,5 proc. islandų pageidauja, kad narystės derybos su ES būtų užbaigtos ir narystės klausimas būtų pateiktas nacionaliniam referendumui, o 36,4 proc. remia Islandijos kandidatūros į ES nares atsiėmimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų