• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo kitų metų Lietuvoje įsigalios nauja Vaistų rinkodaros kodekso redakcija, kuria vadovaujantis bus dar griežčiau reglamentuojama Lietuvoje dirbančių farmacininkų veikla, – tam neseniai pritarė Vaistų gamintojų asociacija (VGA) ir Etinių farmacijos kompanijų asociacija (EFA). Kodekso pažeidimų nagrinėjimo komisijai pirmą kartą vadovaus ne farmacijos verslo atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Ilgas kelias

Lietuvoje dirbančių farmacininkų veiklą reglamentuojantį Vaistų rinkodaros kodeksą farmacijos kompanijas vienijančių asociacijų nariai priėmė dar 2004 m. Kodeksas reglamentavo ne tik medikams ar visuomenei pristatomų vaistų rinkodaros principus, bet ir farmacijos kompanijų tarpusavio santykius. Jis buvo sukurtas tam, kad ir medikai, ir farmacininkai, organizuojantys vaistų rinkodarą, laikytųsi profesinės etikos standartų net ir tada, kai to nereguliuoja jokie įstatymai, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Priėmus Vaistų rinkodaros kodeksą pradėjo veikti ir Kodekso pažeidimų nagrinėjimo komisija, nagrinėjanti pranešimus apie kodekso pažeidimus.

Tačiau prabėgus vos šiek tiek daugiau nei metams kodeksą teko griežtinti, nes nemažai jį priėmusių farmacininkų jo reikalavimus ignoravo – kai kurios kompanijos ir toliau rengė gydytojams keliones į kurortuose vykstančius kongresus, seminarus paįvairindavo estrados žvaigždžių koncertais, vaistus pristatinėdavo pirtyse ar restoranuose prie gausiai vaišėmis nukrautų stalų. Kitaip sakant, apeidavo savo pačių priimtas etikos normas.

REKLAMA
REKLAMA

Per pirmuosius kodekso galiojimo metus Vaistų rinkodaros kodekso pažeidimų komisija svarstė kelias dešimtis pažeidėjų, vienos kompanijos buvo įspėtos, apie kitų neetišką veiklą buvo informuotos jų centrinės būstinės.

Dar vienas žingsnis


Kadangi kai kurios farmacijos kompanijos iki šiol randa, kaip apeiti pačių pasirašytą Vaistų rinkodaros kodeksą, buvo nuspręsta vėl jį koreguoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigė EFA valdybos narys, farmacijos kompanijos „AstraZeneca Lietuva“ generalinis direktorius Saulius Šabūnas, naują, nuo sausio 1 d. įsigaliosiančią Vaistų rinkodaros kodekso redakciją galima pavadinti istorine, nes tai bus vienas pažangiausių farmacijos kompanijų veiklos etikos kodeksų Europoje, daug griežčiau ir konkrečiau reglamentuojantis visą farmacijos kompanijų veiklą.

REKLAMA

„Tai, kad pagal Farmacijos įstatymą galime daug ką daryti, dar nereiškia, jog mes viską sau leidžiame, – sakė S. Šabūnas. – Pagal įstatymą galime dovanoti dovanas, už reprezentacinėms išlaidoms skirtas lėšas linksminti gydytojus prabangiuose viešbučiuose ir pan. Įstatymas daug ką leidžia - tik mokėk mokesčius ir gali daryti ką nori. Tačiau esmė ta, kad gydytojas pats vaistų nevartoja - jis juos skiria žmonėms. Vaistai turi būti skiriami pagrįstai, o ne todėl, kad dėl įvairių priežasčių gydytojas kuriam nors vaistų gamintojui jaučia didesnes simpatijas. Todėl ir buvo nuspręsta Vaistų rinkodaros kodeksą dar labiau sugriežtinti“.

REKLAMA

Daugiau konkretumo

Naujoje Vaistų rinkodaros kodekso redakcijoje gerokai konkrečiau aptartas dovanų medikams klausimas. Numatyta, kad gydytojui farmacijos kompanijų atstovai nuo šiol negalės dovanoti dovanų, kurių vertė bus didesnė nei 35 litai. Be to, dovana negalės būti bet kas ir juo labiau pinigai. Dovana turės būti susijusi arba su gydytojo praktika, arba su nauda ligoniui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita labai jautri sritis, pasak S. Šabūno, – tarptautinės konferencijos. Gydytojai nori išvažiuoti į užsienį ir dažnai savų pinigų tam nepakanka. Visame pasaulyje dalyvavimą konferencijoje apmoka farmacijos kompanijos.

Tačiau tai labai patogi sritis piktnaudžiauti: į konferencijas iki šiol už farmacijos kompanijų pinigus neretai vyksta gydytojai, kurie net nemoka užsienio kalbos, jie važiuoja ne semtis patirties ar informacijos, o tiesiog nemokamai pakeliauti, papramogauti.

REKLAMA

Naujajame kodekse apibrėžta, kad gydytojas, kuriam farmacijos kompanija suteikia paramą, į konferenciją gali nuvykti ne anksčiau kaip dieną prieš konferenciją, o grįžti iš jos turi kitą dieną, kai tik ji pasibaigia.

Sveikatos priežiūros specialistas privalo registruotis konferencijoje ir joje dalyvauti.

Informacija visiems prieinama


Dar viena naujovė: visa informacija apie keliones bus vieša – nuo sausio 1 d. visi rėmimo atvejai per 30 dienų turi būti viešai deklaruoti Vaistų rinkodaros kodekso pažeidimų komisijos interneto puslapyje.

REKLAMA

Bus skelbiama, kokia farmacijos kompanija, kur ir kokios specialybės medikus vežė, o nuo birželio 1 d., jei konferencija vyko už Europos ribų, bus viešai skelbiamos dar ir važiavusių gydytojų pavardės.

Nuo 2010 m. sausio 1 d. viešai bus deklaruojama visa informacija apie renginius, vykusius už Lietuvos ribų.

„Mes nusprendėme, kad vienintelis būdas kovoti su neskaidrumu – viešumas, – sakė S. Šabūnas. – Jeigu farmacijos kompanija deklaruoja, kad remia mokslą, dirba siekdama progreso, ji neturi ką slėpti. Bet kas galės užeiti į interneto puslapį ir pamatyti, kas kur ką veža, kas kur ką tobulina“.

Aida Valinskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų